BRATISLAVA.
Podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií tak opatrenia zahrnuté v návrhu rozpočtu, ktoré majú stlačiť deficit verejných financií pod 3 % výkonu ekonomiky, majú konsolidačný vplyv v objeme 3 % HDP. Vo finančnom vyjadrení objem budúcoročnej konsolidácie podľa metodiky ESA95 dosahuje vyše 2,2 mld. eur.
Väčšia časť konsolidácie sa má v budúcom roku podľa IFP odohrávať na strane príjmov, kde súhrn opatrení predstavuje až 1,8 mld. eur, čo zodpovedá 2,4 % HDP.
Naopak na strane výdavkov analytici rezortu financií napočítali opatrenia v sume vyše 950 mil. eur, čo v pomere k výkonu ekonomiky predstavuje 1,3 %.
Tieto čísla sú však ešte znížené o rezervu, ktorú si v rozpočte kabinet naplánoval v celkovej sume vyše 542 mil. eur, čo je 0,7 % HDP.
Ide v podstate o dve už spomínané rezervy. Prvá takmer 230-miliónová je na krytie výpadkov spojených s otvorením druhého dôchodkového piliera, druhá v sume vyše 313 mil. eur je pre prípad horšieho vývoja ekonomiky.
Najobjemnejším opatrením na strane príjmov sú pritom zmeny v druhom dôchodkovom pilieri. Vďaka nim by sa mali v budúcom roku zvýšiť príjmy rozpočtu o vyše 740 mil. eur.
Nasledujú zmeny v sadzbách dane z príjmov s rozpočtovaným príspevkom na úrovni vyše 351 mil. eur.
Na strane výdavkov sa podľa analýzy IFP počíta predovšetkým s úsporami vo výdavkoch samospráv na úrovni takmer 430 mil. eur a s úsporami ostatných subjektov verejnej správy v sume 236 mil. eur. Zníženie osobných a prevádzkových výdavkov v štátnom rozpočte má priniesť úsporu 222,9 mil. eur.