Áno, priveľa ľudí na Slovensku je vážne chorých, priveľa detí zomiera skoro, a keď sa už človek dostane do nemocnice, tak si často nie je istý, či ešte žiť chce.
Slovenské zdravotníctvo je smutné a nielen preto, že si to myslia pacienti alebo lekári, či sestričky. Jeho výsledky sa totiž dajú celkom dobre porovnávať s výsledkami iných krajín.
Za tie isté peniaze, ktoré do neho nalievame, dokážu iné krajiny urobiť pre pacientov oveľa viac. Oveľa viac.
Ministerka Zvolenská to využíva v snahe presvedčiť verejnosť, že zlúčenie poisťovní je fajn nápad.
Komunikačnú kampaň naštartovala teóriou, že za zlý zdravotný stav nesú veľkú zodpovednosť súkromné zdravotné poisťovne. A preto ich treba zrušiť.
Nejde na to zle, veď kto z nás by odolal pokušeniu vyvlastniť ich pri predstave, že limuzíny, jachty a luxusné byty majiteľov poisťovní sú nasiaknuté krvou z dojčenskej úmrtnosti? (Niežeby napríklad akcionári Dôvery svojimi biznis metódami šíreniu tohto imidžu sami nedopomohli.)
Povedzme, že sa stane zázrak, ktorý ohlasuje ministerka, a keď sa zrušia súkromné poisťovne, tak všetky peniaze, za ktoré si vyplácajú zisk, živia manažérov, sekretárky a tety za okienkami v pobočkách, že tie peniaze zostanú v zdravotníctve. Koľko to vlastne bude? Odhad štátu je, že by to mohlo byť 120 – 130 miliónov eur.
A teraz sa pozrime, aká veľká suma to vlastne je. Už desať rokov každý rok zvyšujeme množstvo peňazí, ktoré putujú do zdravotníctva, dva- až trikrát viac.
Čiže ak aj zo zrušenia súkromných poisťovní vyžmýkame úplne všetko, čo sa teoreticky dá, budeme mať tak na jednu tretinu toho, o čo sa pravidelne zvyšujú výdavky na zdravotníctvo. Z celkových nákladov na zdravotníctvo sú to približne dve percentá. Samozrejme, tie peniaze získame až o päť či desať rokov, keď sa vrátia náklady na ich vyvlastnenie.
Slovensko má jedno z najhoršie fungujúcich zdravotníctiev spomedzi krajín, kde nie je vojna, tečie tam teplá voda, jazdí MHD a ľudia tam bežne chodia nakupovať do supermarketov.
Nech si vláda prepočítava a plánuje, aká stratégia zdravotného poistenia je najlepšia, aj to je jej úloha. Ale pripomínajme si, že v našom zdravotníctve sa strácajú násobky toho, čo teoreticky raz krajina získa vyvlastnením. A nezdá sa, že by toto ministerku vzrušovalo aspoň tak ako zlúčenie poisťovní.
Slovenský premiér považuje výsledok summitu za veľmi dobrý. Pritom znamená, že je len krokom späť od toho, čo už bolo dohodnuté, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Rokovanie KDH môže byť kľúčové nielen pre poslanca Procházku, ale aj pre celú stranu, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz