SME

Ako dlho sa čaká na domov dôchodcov? (Prehľad zmien v poradovníkoch)

Nik zatiaľ nemá istotu, že sociálnu starostlivosť dostane do 60 dní od oficiálnej žiadosti.

Miesta v zariadeniach pre seniorov sa uvoľňujú pomaly.Miesta v zariadeniach pre seniorov sa uvoľňujú pomaly. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ARCHÍV TASR)

Obce a župy zrejme nebudú mať lehotu na umiestnenie žiadateľa najmenej do roku 2015. Poslanci zo Smeru navrhujú zmenu zákona.

Budúci rok mal byť prvým, keď sa senior dostane do domova dôchodcov do 60 dní od oficiálnej žiadosti o miesto. Nevyzerá to tak.

Obce a župy zrejme nebudú mať lehotu na umiestnenie žiadateľa najmenej do konca roku 2015. Predpokladá to návrh zákona, ktorý predložili traja poslanci zo Smeru.

„Samospráva v tomto období nemá vytvorené také podmienky, aby mohla plniť túto úlohu. Potreba zabezpečiť sociálnu službu vysoko prevyšuje ponuku,“ dôvodí predseda sociálneho výboru Ján Podmanický (Smer).

SkryťVypnúť reklamu

Na konci minulého roka bolo v poradovníkoch vyše 9200 ľudí odkázaných na fyzickú pomoc v živote. Najdlhšie to trvá v zariadeniach pre seniorov a v domovoch sociálnych služieb.

V téme sa dočítate:

Záleží na zdraví i pohlaví

Zákon zmiernil tlak na zariadenia

Majetní už nie sú pod ochranou

Niektoré mestá zvyšujú poplatky za služby

Niekde sa čaká roky

Poradovníky

Čo sa zmení a čo nie?

  • Od januára 2013 by obec alebo župa mala umiestniť žiadateľa v zariadení najneskôr do 60 dní od doručenia žiadosti.
  • Ustanovenie sa má odsunúť do 31. decembra 2015. Parlament musí zmeniť zákon.
  • Posledným dňom roka 2012 zanikne povinnosť viesť poradovníky na miesta v zariadeniach.
  • Obec, župa alebo zariadenie môže viesť zoznam podľa vlastnej potreby.

SkryťVypnúť reklamu

Na miesto v jednom zo siedmich bratislavských domovov dôchodcov sa čaká aj tri, štyri roky. „Čakateľov máme 737,“ dodáva Daniela Rodinová z magistrátu.

Ustanovenie o lehote je v zákone už od jeho vzniku, teda od januára 2009. Dosiaľ sa neuplatňuje.

„Posunutie 60­-dňovej lehoty však neznamená, že obec alebo VÚC nemá povinnosť zabezpečiť príslušnú sociálnu službu čo najskôr, ak sú u verejných alebo neverejných poskytovateľov voľné miesta,“ tvrdí hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Keby sa lehota začala uplatňovať, poradovníky by neboli potrebné. Zákon dokonca hovorí, že strácajú platnosť 31. decembra 2012. Zoznamy ľudí čakajúcich na sociálne služby však nezmiznú tak skoro.

„Nezaniknú, respektíve zaniknú až vtedy, ak bude na Slovensku dostatok kapacít,“ pokračuje Stuška.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo sa predsa zmenilo

Sociálne služby sú v žalostnom stave. Vláda Ivety Radičovej nemala silu na zásadnú zmenu zanedbaného systému. Vtedajší minister práce Jozef Mihál (SaS) presadil minimálnu úroveň poplatkov v obecných, mestských a krajských zariadeniach, a to vo výške 50 percent reálnych nákladov.

Sporné ustanovenie neprežilo ani štyri mesiace. Nový minister Ján Richter (Smer) sa dohodol s predstaviteľmi samosprávy, že výška úhrady bude opäť v jej réžii. V Košiciach, Prešove, Nitre, Trnave a na mnohých iných miestach využili situáciu na úpravu cien.

„To, čo sa žiada od klientov, je v porovnaní s ostatnými poskytovateľmi v meste nižšia suma,“ povedal primátor Košíc Richard Raši (Smer) v septembri na rokovaní o zmene všeobecne záväzného nariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Keby nezvýšili ceny, odniesli by si to niektoré položky v rozpočte mesta.

Minister práce hovorí o potrebe systémovej zmeny a viaczdrojovom financovaní. Pokiaľ ide o peniaze, časť by mohla pochádzať zo zdravotného poistenia.

Predpokladá sa, že návrh novely bude predložený vláde v druhej polovici budúceho roka.

Záleží na zdraví i pohlaví

Ako dlho trvá, kým čakateľ príde na rad? To závisí od mnohých skutočností.

Miesta v mestských zariadeniach pre seniorov sa uvoľňujú pomaly, väčšinou len úmrtím klienta. Čakacia lehota však závisí aj od iných skutočností.

Veľmi dôležité je pohlavie. „Keď sa uvoľní miesto na dvojposteľovej izbe, kde je žena, nemôže nastúpiť muž, ktorý je v poradí,“ vysvetľuje Mária Filipová, námestníčka prednostu Mestského úradu v Banskej Bystrici. No a čakateľ môže mať rôzne požiadavky.

SkryťVypnúť reklamu

Lehoty

Koľko si počkáte?

mesto/lehota

  • Bratislava/3 ­až 4 roky
  • Trnava/priebežne
  • Banská Bystrica/6 až 8 mesiacov
  • Prešov/priebežne
  • Košice/viac ako rok

„Stáva sa, že je na rade, ale ešte nechce nastúpiť. Vtedy je potrebné pripraviť aktualizáciu žiadosti ďalšieho čakateľa a aj to trvá nejaký čas: aktuálne potvrdenia o zdravotnom stave, bezinfekčnosti, bacilonosičstve a podobne,“ pokračuje Filipová.

Čakaciu lehotu môžu ovplyvniť aj prípady, keď je život alebo zdravie seniora vážne ohrozené, alebo nemá kde bývať. To sa však stáva ojedinele.

Bratislava a Banská Bystrica zverejňujú poradovníky na internete. „Klient, respektíve jeho príbuzní môžu sledovať pohyb na čakacej listine,“ hovorí Filipová. V Bystrici podliehajú verejnej kontrole aj kritériá zaradenia do poradovníka.

SkryťVypnúť reklamu

(joč)

Zákon zmiernil tlak na zariadenia

Poradovníky na domovy dôchodcov museli opustiť relatívne sebestační seniori.

V marci sa sprísnili podmienky prijatia do domova dôchodcov. Okamžite sa to odrazilo na počte čakateľov.

V poradovníkoch hlavného mesta ubudla asi tretina z 1500 osôb, v Prešove 56 zo 120 a v Trenčíne dokonca 85 percent z 59 žiadateľov.

Zariadenie pre seniorov si vyžaduje najmenej štvrtý stupeň odkázanosti na fyzickú pomoc. Z poradovníkov vypadol každý, kto má nižší stupeň.

„Táto osoba bez potreby ďalšieho posudzovania a rozhodovania spĺňa podmienky odkázanosti na opatrovateľskú službu, na zariadenie opatrovateľskej služby a denný stacionár,“ informuje ministerstvo práce.

Zmenu priniesla novela zákona o sociálnych službách, ktorú presadila vláda Ivety Radičovej.

SkryťVypnúť reklamu

(joč)

Majetní už nie sú pod ochranou

Majetok sa posudzuje prísnejšie. Kto má vyše 10-tisíc eur, nemá nárok na finančný zostatok.

sm-1011-019f-domjk.rw-120x90.jpgV marci sa zmenili podmienky ochrany príjmu klienta sociálnych služieb. Kto má majetok nad 10-­tisíc eur, nemá záruku, že mu po zaplatení za starostlivosť niečo ostane. Na úhradu môže ísť celý jeho príjem.

Majetok

Čo sa neráta

  • nehnuteľnosť na trvalé bývanie – výnimkou je prípad, keď ide o celoročný pobyt v zariadení,
  • nehnuteľnosť na bývanie manžela, detí, rodičov, inej osoby na základe vecného bremena,
  • pôda pre vlastnú potrebu,
  • využívaná garáž,
  • auto pre človeka s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • nevyhnutné vybavenie domácnosti, ošatenie a rodinné veci,
  • veci, na ktoré sa poskytla jednorazová dávka v hmotnej núdzi alebo príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

(zákon o sociálnych službách)

SkryťVypnúť reklamu

Zostatok je vo výške určitej časti alebo násobku životného minima. Záleží na druhu sociálnej služby.

Napríklad obyvateľovi domova dôchodcov musí na mesiac ostať 38,92 eura.

Ide aj o dom či byt

Klient podpíše čestné vyhlásenie, že vlastní alebo nevlastní viac ako desaťtisíc eur. Ak niečo zamlčí, môže sa stať, že bude nútený doplatiť všetko, čo mu neprávom ostalo.

Za majetok sa považuje aj byt alebo rodinný dom, ktorý obýval pred nástupom do zariadenia. Nehnuteľnosť trvalo užívaná jeho manželkou, deťmi alebo rodičmi sa však neberie do úvahy.

Naopak, ráta sa aj príjem z predaja nehnuteľného majetku v posledných piatich rokoch. Aby sa predišlo špekuláciám, vyžaduje sa kúpna zmluva.

Rozlišujú sa noví a starí

Sprísnená kontrola majetku sa vzťahuje iba na nových klientov.

SkryťVypnúť reklamu

Človeka odkázaného na fyzickú pomoc, ktorý podliehal zákonu pred 1. marcom, sa to bude týkať, len ak sa zmenia jeho majetkové pomery.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK)

Niektoré mestá zvyšujú poplatky za služby

Zákon už nehovorí, že klient musí hradiť polovicu nákladov. Obce majú opäť možnosť určiť výšku poplatkov podľa potreby.

Košice sa po rokoch rozhýbali

peniaze-120x90.jpgPoplatky v košických mestských zariadeniach pre seniorov dosahujú zhruba 20 percent ekonomicky oprávnených nákladov. Už budúci týždeň to bude v priemere dvakrát toľko.

Napríklad klient domova dôchodcov, ktorý býva v dvojposteľovej izbe a poberá stravu päťkrát denne, bude platiť 233,60 eura mesačne. Dosiaľ to je 189,33 eura.

„Úhrady za sociálne služby boli upravené naposledy v roku 2007,“ povedala hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová. Svoje urobila aj zmena spôsobu financovania decentralizovaných služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Od marca obce nedostávajú dotáciu na kompenzáciu výdavkov, ale vopred určený príspevok. Pre Košice to znamená o 370-tisíc eur menej ako minulý rok.

V Prešove krok za krokom

Úhrada v domovoch dôchodcov mesta Prešov je od polovice júla na úrovni 50 percent reálnych nákladov.

„Mestské zastupiteľstvo ju stanovilo predovšetkým s ohľadom na udržateľnosť kvality poskytovaných služieb a zníženie príspevku štátu,“ tvrdí hovorkyňa primátora Veronika Kmetóny Gazdová.

Aj poplatky za opatrovateľskú službu by sa mali zvýšiť, a to na 30 percent nákladov. Hodina pomoci pri sebaobsluhe by tak vyšla na dve eurá. Dnes ide o jedno euro.

Žilina sa vrátila k pôvodným sumám

Poplatky za opatrovateľskú službu v Žiline sa v tomto roku zmenili dva razy. Už nedosahujú polovicu skutočných nákladov.

SkryťVypnúť reklamu

„Od 11. 10. 2012 sa platba pre klienta s trvalým pobytom v meste upravila na jedno euro za hodinu,“ tvrdí hovorca Žiliny Pavol Čorba. Od júna šlo o 71 centov viac.

Mesto nevlastní zariadenie pre seniorov. Spolupracuje so samosprávnym krajom.

Aj v Nitre museli konať

Nová výška úhrady v zariadení pre seniorov a zariadení opatrovateľskej služby mesta Nitra dosahuje približne 52 percent nákladov. Všeobecné záväzné nariadenie platí od 1. júla.

„Bolo nevyhnutné niektoré úhrady prehodnotiť a stanoviť nové sadzby,“ povedala vedúca odboru sociálnych služieb Naďa Šimová.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 827
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 626
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 520
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 172
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 835
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 754
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 733
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 119
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 473
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 878
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 590
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 18 711
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 205
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 702
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 6 769
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Americkému turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.


TASR 6
Logo Volkswagenu.

Cieľom je vyhnúť sa vysokým americkým clám.


TASR 1
Plniaca linka jedlého oleja v Palme z konca 60. rokov.

Mali prvú automatickú linku na Slovensku.


3
Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor presvedčil úradníkov z magistrátu.


12
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 119
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 473
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 878
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 590
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 18 711
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 205
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 702
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 6 769
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu