PARÍŽ. , keďže zverejnenie štvrťročných tržieb skupiny, ktoré je naplánované na stredu, môže následne spôsobiť zhoršenie ratingov spoločnosti.
Informoval o tom v pondelok denník Les Echos. PSA minulý týždeň informovala, že zvažuje štátnu podporu pre svoju bankovú divíziu PSA, Banque PSA Finance (BPF), keďže jej hrozí zníženie ratingu do špekulatívneho pásma.
Tento krok by ďalej zhoršil konkurencieschopnosť výrobcu áut, keďže by zdražel úvery pre skupinu. "Štát by mohol od tohto týždňa poskytnúť podporu,“ uvádza denník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia vlády.
PSA minulý týždeň v reakcii na správu denníka Le Figaro uviedla, že skúma spôsoby, ako umožniť svojej bankovej divízii udržať si dostatočný objem financií pre klientov a sieť dílerov. Le Figaro informoval, že ministerstvo financií a francúzske banky rokujú o záchrannom pláne pre bankovú divíziu PSA.
Súčasťou plánu záchrany bankovej divízie je podľa denníka záväzok bánk odložiť dátum splatnosti záväzkov v sume 4 mld. eur a poskytnúť BPF nový úver v sume 1,5 mld. eur. Štát by pritom poskytol garancie za zhruba 4 mld. eur.
"Vedenie PSA skúma rôzne možnosti riešenia, ktoré umožnia Banque PSA udržať si dostatočný objem financií pre konečných zákazníkov a pre sieť dílerov, aby divízia výroby áut a spoločnosť ako celok dobre fungovali," povedal minulý týždeň pre Reuters hovorca PSA.
Konštatoval, že júlové rozhodnutie agentúr Moody's a Standard & Poor's znížiť rating záväzkov PSA a krok agentúry Moody's, ktorá začala revíziu ratingu BPF s možnosťou jeho zníženia, znamenajú, že BPF by sa mohla dostať do špekulatívneho pásma napriek "svojej skutočnej spoľahlivosti".
Hovorca dodal, že banková divízia PSA má "vysokú úroveň ziskovosti" a "primeranú likviditu". BPF financuje sieť dílerov značiek Peugeot a Citroen a tiež poskytuje úvery zákazníkom.
Francúzska automobilka má na Slovensku závod v Trnave, ktorý je technologicky najnovší v skupine PSA Peugeot Citroën.
Strategická investícia, ktorú francúzsky koncern oznámil v januári 2003, dosiahla do začatia výroby 700 mil. eur. V júni 2006 sa začala výroba modelu Peugeot 207.
Už v prvom štvrťroku 2009 prišla na trh novinka Citroën C3 Picasso, ktorá sa vyrába výhradne na Slovensku. Investície do jeho výroby dosiahli ďalších 100 mil. eur. V novembri 2011 začal závod s výrobou modelu Peugeot 208.