Agentúrny text sme o 19:00 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú do novely Zákonníka práce presadiť, aby boli obchody v nedeľu od 6. do 14. hodiny zatvorené. Podporu však nemajú istú.
„Každé obmedzenie je ohrozením miest, to si nemôžeme dovoliť,“ povedal Ľudovít Kaník (SDKÚ). Podľa Jozefa Mihála (SaS) takéto návrhy obmedzujú slobodu ľudí aj firiem.
OĽaNO by mohlo podporiť KDH. Poslanec hnutia Július Brocka má však tvrdší návrh, zavrieť obchody počas celej nedele. Ak by návrh neprešiel, má alternatívu – zavrieť obchody počas všetkých sviatkov, nielen počas tých, ktorých sa zákaz predaja týka už dnes.
Tomanová ešte bojuje
Zákonník práce
Čo sa má zmeniť
Výpovede sa predražia: Prepustený zamestnanec bude mať po dvoch rokoch práce vo firme nárok na odstupné aj výpovednú lehotu. Dnes si musí vybrať.
Odstupné majú mať ľudia, ktorí odídu po dohode.
Menej práce na čas určitý: Má sa uzatvoriť dvakrát za sebou najviac na dva roky. Dnes je to trikrát za sebou na tri roky.
Odbory sa posilnia: Za výkon funkcie získajú predstavitelia odborov voľno s náhradou mzdy.
OĽaNO by stačili hlasy Smeru. Najväčšiou zástankyňou obmedzovania predaja je Viera Tomanová, tej sa však návrh OĽaNO nepáči. Chcela, aby sa obchody zatvorili len počas sviatkov.
Návrh však stiahla. Smer sa totiž dohodol, že takýto návrh strana nepredloží.
Tomanová sa nevzdáva. Klub mal ešte včera rokovať, či obmedzenie predaja nepredložia. „Uvidíme, ako sa dohodneme, ja si za tým stojím. Ale prispôsobím sa väčšine,“ povedala.
Za bývalej vlády takýto návrh predložila s Brockom. Podporil ho vtedy celý Smer. No ich hlasy nestačili.
Desiatky zmien
Opozícia chce predložiť desiatky zmien, väčšina by vrátila zákonník do dnešnej podoby. „Mám pripravených 21 pozmeňujúcich návrhov,“ tvrdí Mihál. Chce napríklad, aby študenti mohli pracovať na dohodu o brigádnickej činnosti až do 30 rokov.
OĽaNO chce, aby si zamestnanci mohli vybrať medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu.
SDKÚ navrhne viac chrániť firmy, ktoré majú menej ako 50 zamestnancov. Na tie by sa nemali vzťahovať niektoré časti Zákonníka práce. KDH chce, aby novela zákonníka začala platiť až v roku 2014, to žiadali aj firmy.
Smer avizoval, že nechce prijať zmeny, ktoré pôjdu nad rámec dohody ministerstva práce, firiem a odborov.