BRATISLAVA.
Asociácia upozorňuje na to, že v posledných rokoch v zdravotníctve zaznamenávajú nebezpečný trend obstarávať čo najlacnejšie na úkor kvality.
"Naším cieľom je, aby boli zohľadňované medicínske stránky, bezpečnosť pacienta a všetky ostatné veci, ktoré k liečbe prináležia a nebolo to len o cene, kedy sa bude vyslovene tendrovať najnižšia cena,“ povedal podpredseda SK-MED Vladimír Mičieta.
Zároveň podotkol, že pri dodávateľoch, ktorí vedia ponúknuť najnižšiu cenu, by sa dalo napríklad o kvalite implantátov mnohokrát diskutovať.
Na otázku ako sa dá hodnotiť kvalita pomôcok či prístrojov, Mičieta podotkol, že kvalitu napríklad implantátu je možné odsledovať vďaka registrom, v ktorých na konkrétnom pacientovi možno pozorovať, akú životnosť mal implantát jemu voperovaný a či bola potrebná reoperácia.
V prípade prístrojov a overenia ich kvality by podľa SK-MED bolo jednou z ciest dať obstarávateľovi možnosť vyskúšať si daný prístroj, a to či už priamo u neho alebo na mieste, kde takýto prístroj už funguje.
Asociácia poukazuje na to, že zdravotnícke pomôcky, prístroje či materiál nemožno obstarávať rovnakým spôsobom ako iné komodity. Zdôrazňujú, že súčasná ani navrhovaná legislatíva o verejnom obstarávaní neumožňuje hodnotiť cenu liečby z hľadiska celkových nákladov.
"Následné náklady nikto neberie do úvahy. Kúpi sa najlacnejší prístroj, ale spotrebný materiál k tomu prístroju je trikrát tak drahší ako trebárs od firmy, ktorá ponúka drahší pristroj a zabezpečuje všetky ostatné veci, ktoré sú náležité,“ podotkol predseda SK-MED Ľubomír Magula.
Za nešťastnú asociácia považuje najmä elektronickú aukciu, nakoľko sa do súťaže hlásia dodávatelia, ktorí síce deklarujú splnenie požiadaviek, po skončení súťaže však vyjde najavo, že parametre nespĺňajú.
Podľa Magulu v takýchto prípadoch, keď technické špecifikácie nespĺňa takmer žiadny z uchádzačov, sa v konečnom štádiu podmienky zmäkčujú.
"Je to handlovanie o tom, že my vám dáme o dva roky dlhšiu záruku, ale musíte akceptovať naše parametre prístroja,“ uviedol Magula, ktorý zároveň dodal, že obstarávateľ tak nemusí dostať to, čo pôvodne chcel.
Asociácia okrem hlavného kritéria verejného obstarávania v zdravotníctve, teda kvality, napríklad navrhuje, aby sa podmienky pre verejné obstarávanie stanovili len v osnovách, pričom každý rezort by si vyhláškou upravil detaily. Zároveň by chceli, aby preukazovanie solventnosti nebolo požadované.
"Dodávatelia zdravotníckych pomôcok sú v situácii keď úverujú zdravotnícke zariadenia, ktoré im neplatia aj viac ako 300 dní po lehote splatnosti. Je zvláštne, ak dlžník požaduje od veriteľa, aby dokázal svoju solventnosť,“ povedala výkonná riaditeľka Oľga Štefucová.
Zároveň dodáva, že požadujú zníženie administratívnej záťaže, tak aby pri obstarávaní nemuseli predkladať doklady, ktoré už raz predložili v rámci registrácie zdravotníckych pomôcok pred uvedením na trh.