Pre zmenu dodávateľa energií už nemusíme sledovať, či zmeškáme termín. Prehlásiť sa dá niekoľkokrát do roka. Celý proces sa výrazne skrátil.
Zmeniť dodávateľa môžeme od septembra až 12-krát do roka, vždy od prvého dňa v mesiaci.
Ak je teda zákazník nespokojný so svojím dodávateľom, už nemusí čakať na ďalší štvrťrok. Dosiaľ sa totiž dal zmeniť dodávateľ len štyrikrát – od januára, apríla, júla a októbra.
V téme sa dočítate:
Cena elektriny má od januára klesnúť
Dlhá viazanosť prináša plusy aj mínusy
Ceny nemusia meniť
Čo si treba všímať pri výbere
Ako postupovať
Okrem toho sa skrátil čas na celý proces zmeny zo 40 dní na 21 a tiež sa uzákonili kratšie výpovedné lehoty – pri zmluvách na neurčito je to jeden mesiac.
Keď zrátame všetky tri zmeny, vyjde nám, že rozmýšľať o novom dodávateľom nám stačí niečo vyše mesiaca či dvoch – pri zmluvách na určitú lehotu – pred skutočnou zmenou. A nie ako dosiaľ tri až štyri mesiace.
Výhodou je napríklad aj to, že ak sme chceli nového dodávateľa od januára ďalšieho roka, môžeme sa pri väčšine dodávateľov rozhodnúť už s vedomím nových cien. Prípadne, ak to nestihneme, môžeme zmeniť dodávateľa od februára.
Ešte vlani sa zákazníci rozhodovali prejsť od nového roka k novému dodávateľovi s tým, že nevedeli, aké ceny budú v ďalšom roku, a teda, či je to pre nich naozaj také výhodné.
Tieto výhody máme vďaka tomu, že poslanci – síce s niekoľkomesačným oneskorením – prijali balíček energetických zákonov. Zmeny boli povinné, museli sme totiž prijať bruselský tretí energetický balíček.
Cena elektriny má od januára klesnúť
Pre nového dodávateľa sa rozhodujte podľa viacerých faktorov. Dôležitá je cena, bonusy, ale aj lehota viazanosti či sankcie.
Ak sa chystáte zmeniť dodávateľa elektriny, lepšie urobíte, ak počkáte, až budú známe ceny elektriny pre domácnosti na budúci rok.
Dnes ich ešte nemá väčšina dodávateľov schválené. Odobruje ich Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Väčšina dodávateľov v týchto dňoch len podáva cenové návrhy, alebo ak ich aj podali, nemajú ich schválených, prípadne ešte nenadobudli právoplatnosť.
„Podklady na cenové konanie pre určenie maximálnej ceny na rok 2013 pre domácnosti a malé podniky majú dodávatelia odovzdať do konca októbra,“ hovorí riaditeľ spoločnosti SE Predaj Stanislav Reguli.
Okrem toho nie sú ešte známe ďalšie zložky ceny, ako napríklad za distribúciu.
Ceny vie len jeden
Nové ceny má dnes schválené len spoločnosť Magna E.A. Jej ceny však nie je s čím porovnávať.
Už teraz je však jasné, že elektrina by na budúci rok mala byť lacnejšia.
„Pre domácnosti sme išli s cenami dole približne o štyri až šesť percent oproti tomuto roku,“ hovorí riaditeľ útvaru pre koncových odberateľov Magna E.A. Rastislav Borovský.
Aj nový dodávateľ elektriny Slovenský plynárenský priemysel predpokladá, že „vďaka poklesu kľúčových komoditných indexov príde celoplošne k určitému zníženiu cien,“ tvrdí hovorca plynární Peter Bednár.
„Podľa našich aktuálnych prepočtov budeme ceny elektriny pre domácnosti určite znižovať,“ povedal aj Richard Štrégl zo Slovakia Energy.
Alternatívni dodávatelia zhodne tvrdia, že ceny u nich sú vždy nastavené nižšie ako u tradičných dodávateľov elektriny. Ak budete meniť dodávateľa ešte do konca roka, rátajte s vyššími cenami.
Na ako dlho sa zaviažete
Cena, ktorú dodávateľom schváli úrad pre reguláciu, je maximálna cena, ktorú vám dodávateľ môže účtovať. Vaša cena môže byť nižšia, podľa toho, ako sa s novým dodávateľom dohodnete a na aké podmienky pristúpite.
Mnohí dodávatelia ponúkajú rôzne typy zmlúv. Najlepšie ceny ponúkajú pri najdlhších viazanostiach.
Ak naozaj chcete mať nižšie náklady na elektrinu ako dosiaľ, platí, že musíte byť aktívni. Najlepšie urobíte, ak si sami u každého dodávateľa zistíte podrobnosti.
Zoberte si so sebou údaje o vašej spotrebe a požiadajte ich, nech vám vypočítajú cenu priamo pre vás. A to pri všetkých druhoch zmlúv a viazaností, ktoré ponúkajú.
Nezabudnite však na pár maličkostí. Dodávateľ túto cenu negarantuje počas celého obdobia. Teda, ak sa zaviažete na päť rokov, nebudete počas celej päťročnice platiť rovnakú cenu.
(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)
Dlhá viazanosť prináša plusy aj mínusy
Odísť od dodávateľa môžete rýchlejšie ako dosiaľ. Sami si však musíte odsledovať, kedy je to možné a výhodné.
Od septembra 2012 platí, že výpovedná lehota zmluvy na dodávku elektriny aj plynu na neurčitý čas nesmie byť dlhšia ako jeden mesiac.
Kým ešte vlani mali viacerí dodávatelia aj trojmesačné výpovedné lehoty, v tomto roku museli všeobecné obchodné podmienky nastaviť tak, aby ich skrátili najviac na dva mesiace.
Sledujte zmluvu
Hlavne alternatívni dodávatelia však uzatvárajú aj zmluvy na určitú lehotu. Tu podľa právnika bnt attorneys-at-law Vladimíra Kordoša je možnosť zmluvu vypovedať stanovená iba v prípade, ak dáva zákazník výpoveď z dôvodu zmeny ceny či obchodných podmienok.
Niektorí dodávatelia si však do zmlúv na dobu určitú dávajú ustanovenie o automatickom predĺžení zmluvy. Zároveň určujú odberateľovi rôzne dlhé obdobie na prejavenie súhlasu alebo nesúhlasu s takýmto predĺžením, napríklad dva mesiace či 40 dní.
Toto si treba poriadne odsledovať. Ak sa nestihnete načas ozvať, že zmluvu nechcete predlžovať, môže sa stať, že vám ju predĺžia na ďalších niekoľko rokov.
Odchod môžu pokutovať
V prípade, že sa spamätáte neskoro a budete chcieť zmluvu ukončiť, dodávateľ vám môže narátať sankčný poplatok za predčasné ukončenie zmluvy. Alebo vás nepustí vôbec.
(rag)
Ceny nemusia meniť
Až tri roky vám môže dodávateľ účtovať rovnakú cenu elektriny.
Podľa nového zákona nemusia dodávatelia žiadať o schválenie cien regulačný úrad každý rok ako dosiaľ.
Zákon hovorí o trojročnom období od roku 2014 do roku 2016. V týchto rokoch môžu ponechať dodávatelia ceny na rovnakej úrovni.
To znamená, že ak sa v tomto období ceny komodít na burzách znížia, nemusia dodávatelia preniesť pokles cien aj do cien pre spotrebiteľa. Rovnako však naňho nemusia preniesť ani zvýšenie cien. Ale ak budú chcieť, môžu požiadať o zvýšenie cien.
Miroslav Lupták z regulačného úradu tvrdí, že ak by ceny na burzách klesli, a dodávateľ nepožiada o zníženie cien pre domácnosti, môže tak urobiť regulátor z vlastnej vôle.
(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)
Čo si treba všímať pri výbere
ZSE Energia
Viazanosť: Má zmluvy na čas neurčitý aj na čas určitý – s 12 mesačnou viazanosťou.
Výpovedná lehota: pri čase na určito sú to dva mesiace, na čas neurčitý mesiac.
Sankcie: Od zmluvy nemožno predčasne odstúpiť z dôvodu zmeny dodávateľa.
SSE
Viazanosť: Majú zmluvy na čas neurčitý aj viazané na 23 mesiacov.
Výpovedná lehota: dva mesiace.
Sankcie: Viazanú zmluvu z dôvodu zmeny dodávateľa nemožno vypovedať.
VSE
Viazanosť: Na čas neurčitý alebo na čas určitý s viazanosťou na 23 mesiace.
Výpovedná lehota: Na čas neurčitý mesiac, pri viazaných zmluvách 3 mesiace
Sankcie: Ak si zákazník zvolil zvýhodnený kontrakt, zmena dodávateľa počas jeho platnosti nie je možná.
ČEZ
Viazanosť: Ponúka zmluvy s dvojročnou viazanosťou.
Výpovedná lehota: mesiac
Sankcie: 200 eur
SPP
Viazanosť: Zmluvy na čas neurčitý aj určitý s 15me〜sačnou viazanosťou.
Výpovedná lehota: Na čas neurčitý 1 mesiac, na čas určitý s dvojmesačnou výpovednou lehotou.
Sankcie: 69 eur
Magna E.A
Viazanosť: Zmluvy má na čas neurčitý aj na čas určitý 1 až 4 roky.
Výpovedná lehota: Zmluvy na čas neurčitý 1 mesiac, na čas určitý môže požiadať o nový cenový návrh do 60 dní, respektíve ho dostáva, ak ho neodmietne, zmluva sa opäť predlžuje.
Sankcie: Uplatňuje sankcie, ak už má pre zákazníka nakúpenú elektrinu. Sankcie sú individuálne.
Slovakia Energy
Viazanosť: Ponúkajú na 24 mesiacov aj na čas neurčitý.
Výpovedná lehota: dva mesiace. Zmluvy na čas neurčitý s mesačnou výpovednou lehotou.
Sankcie: 100 eur bez DPH
Energetické centrum
Viazanosť: Ponúka zmluvy na čas určitý s viazanosťou na 1,2,3 alebo 5 rokov.
Výpovedná lehota: 1 mesiac
Sankcie: 100 eur
SE Predaj
Viazanosť: Ponúka pre domácnosti zmluvu bez viazanosti na čas neurčitý.
Výpovedná lehota: 1 mesiac
Sankcie: nemajú viazanosť, nemajú sankcie
PowEn
Viazanosť: Majú zmluvy na čas určitý na 24 mesiacov.
Výpovedná lehota: uplynutím zmluvy.
Sankcie: neuplatňuje, pustí zákazníka po dohode aj predčasne.
(rag)
Ako postupovať
Príchod k novej firme na poslednú chvíľu môže oddialiť odoberanie elektriny od inej spoločnosti
Zmeniť dodávateľa elektriny môžete od septembra už každý mesiac. A to vždy od prvého dňa v mesiaci. Výpoveď musíte podať najneskôr v posledný deň predchádzajúceho mesiaca.
Existujú dve možnosti, ako zmeniť dodávateľa elektriny. Buď podpíšete vybranému dodávateľovi splnomocnenie na vypovedanie zmluvy u súčasného dodávateľa a on spraví celý zmenový proces za vás. Alebo sami vypoviete zmluvu súčasnému dodávateľovi.
Ak firme, ktorá vám dodáva elektrinu, teraz vypoviete zmluvu sami, stačí, ak sa u nového dodávateľa ohlásite najneskôr 21 dní pred plánovanou zmenou. To znamená, že ak vypoviete svojmu dodávateľovi zmluvu do 31. 10., stačí, ak prídete k novému dodávateľovi najneskôr do 9. novembra. Inak je potrebné prísť aspoň 32 dní pred plánovanou zmenou.
Ak prídete tesne pred tým, dokedy treba poslať výpoveď súčasnému dodávateľovi, napríklad 31. 10., musíte počítať s tým, že nový dodávateľ nestihne dať výpoveď vášmu dodávateľovi tak, aby ste odoberali elektrinu od neho od decembra a posunie dodávku až na január.
(rag)