Záväzok udržať ceny plynu na dnešnej úrovni nie je v rukách firiem, ktoré ho sľubujú, tvrdí analytik. Premiér im za prísľub otvára rokovania o vstupe do SPP.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) odblokoval rokovania o predaji 49-percentného podielu akcií v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Tie chcú nemecký E.ON a francúzsky Gaz de France za zhruba 2,5 miliardy eur posunúť Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) vo vlastníctve Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínského. Predaj sa zbrzdil, keď Nemci a Francúzi chystali návrh, aby plyn na budúci rok zdražel pre domácnosti aj o štvrtinu.
„Dostal som od spoločnosti EPH, ktorá má záujem kúpiť akcie SPP, dokument, v ktorom konštatujú, že v prípade úspešnej akvizície budú postupovať tak, aby pre rok 2013 nedošlo k žiadnemu cenovému zvýšeniu pre maloodberateľov na Slovensku,“ povedal včera Fico.
Regulátor a zisky z plynuPremiér chce umelo zdôvodniť predaj akcií finančným skupinám, tvrdí poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ). „SPP ani výrobca, ani prepravca plynu neriadia ceny, tie reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vedie nominant Smeru,“ povedal Štefanec.
Tým je Jozef Holjenčík, ktorý nevymenovaného šéfa úradu zastupuje. Včera však vláda prezidentovi odporučila, aby ho do funkcie obsadil plnohodnotne. V tejto funkcii bude najmenej šesť rokov.
Holjenčík hovorí, že úrad je nezávislý, a tak bude postupovať aj pri posudzovaní budúcoročných cien plynu pre domácnosti. „Úrad musí rozhodovať tak, že každý subjekt musí mať zabezpečenú úhradu nákladov a primeraný zisk,“ povedal Holjenčík. Keby chcel ísť podnikateľ napríklad do úmyselnej straty, regulátor to nesmie dopustiť.
Vynahradia si stratu?EPH v liste premiérovi napísal, že udržať tohtoročné ceny si vyžiada „absorbovanie straty“ napríklad pre ceny plynu, ktorý SPP nakupuje od Gazpromu. Či a ako si plánuje firma takúto stratu do budúcnosti vynahradiť, nevedno, EPH to nekomentoval.
Akcie a ceny
Ako to vyzerá
51 % akcií v SPP má štát,
49 % majú E.ON a Gaz de France, získali aj manažérsku kontrolu vo firme,
zahraniční akcionári chcú svoje podiely predať Energetickému a průmyslovému holdingu
od januára chcú nemeckí a francúzski akcionári zdražiť plyn domácnosti o 18 % alebo o 25 %. Vyššie percento má byť pre prípad plného krytia nákladov SPP.
drážka 1
Tu bude nejaký text
Odrážka 2
Tu bude nejaký text
Štefanec však tvrdí, že brzdenie cien môže priniesť skokovité zdražovanie plynu do budúcnosti.
O strate roky hovoria aj dnešní akcionári SPP. Holjenčík zasa
opakuje, že SPP na domácnostiach neprerába. Michal Hudec z portálu energia.sk upozornil, že prípadný nový vlastník akcií v SPP na budúcoročné ceny nemôže mať vplyv. Cenový návrh sa totiž predkladá do konca októbra. Fico chce v novembri len pokračovať v rokovaniach o prevode akcií.
„V priebehu roka môže firma upravovať ceny, iba ak sa zásadne zmenia parametre, ktoré na ňu vplývajú,“ hovorí Hudec. To je napríklad zmena vo vývoji kurzu eura a dolára či ceny ropy.
EPH napriek tomu sľubuje, že si škodu, ktorú firme spôsobí cenová regulácia alebo štát, nebude vymáhať. Dnes má štát možnosť zrušiť cenové návrhy aj na valnom zhromaždení SPP.
EPH list