Pri pokutách si majú byť malé a veľké obchody rovné. Za neohlásený predaj potravín z áut hrozia aj obciam.
BRATISLAVA. Predaju potravín z áut načierno má zamedziť novela zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva.
Obce by podľa nej mali za neohlásený predaj platiť od sto do päťtisíc eur.
Novela, ktorú chce rezort pôdohospodárstva predložiť na najbližšie rokovanie vlády, má platiť od marca budúceho roku.
Posilní aj právomoci potravinových inšpektorov.
Obce predaj povoľujú
„Ťažko to vo väčších obciach ustriehnuť, lebo predajca môže prísť ako návšteva k niekomu, otvoria bránu a predávajú z dvora,“ hovorí starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová.
Tvrdí, že s nelegálnym predajom nemá problémy, keďže pôsobí v malej obci.
Nové pokuty budú podľa nej pre obce likvidačné. „Je to veľa,“ hovorí. Obce nemajú dostatok ľudí, čo by takýto predaj sledovali, dodáva.
Viceprezident obchodnej siete CBA Vladimír Kocourek však postihy pre obce schvaľuje. Zodpovednosť za ambulantný predaj by mali mať podľa neho obce, keďže ho povoľujú.
„Preto by ho mali aj podľa príslušných zákonov kontrolovať a byť zaň zodpovední,“ hovorí. Podľa neho by obciam pri kontrolách neohláseného predaja mala pomôcť polícia aj inšpektori.
Platiť budú rovnako
Sadzby pokút by mali ísť hore aj pre obchodníkov a potravinárov. Novela ich pre prevádzky zvýši rádovo o tisíce až milióny eur.
„Už dnes pokuty dosahujú astronomickú výšku,“ hovorí prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak.
Vyššie pokuty považuje za neopodstatnené aj prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay: „Využívané neboli ani súčasné horné sadzby pokút,“ povedal.
Novela ráta s tým, že malá predajňa môže dostať takú pokutu ako hypermarket. Dnes sú pokuty odstupňované podľa veľkosti prevádzky.
Zjednotenie sadzieb pokút chráni podľa exministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most-Híd) reťazce.
„Kým pre malý dedinský obchod môže byť pokuta tisíc eur likvidačná, pre hypermarket je to na pousmiatie,“ tvrdí Simon.