BRATISLAVA. Ak prejde zámer ministerstva práce, štát od roku 2014 opäť daňovo zvýhodní doplnkové dôchodkové sporenie.
Radičovej vláda zrušila daňovú úľavu v treťom pilieri pred dvoma rokmi, keď škrtala viaceré daňové a odvodové výnimky.
Ministerstvo práce sa chce pozrieť aj na poplatky, ktoré si účtujú doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) za správu fondov.
„Zrejme ich upravíme nadol,“ povedal štátny tajomník ministerstva Jozef Burian (Smer).
Návrat daňovej úľavy
V doplnkových dôchodkových fondoch si sporí zhruba 852-tisíc ľudí. Väčšine prispieva na sporenie aj ich zamestnávateľ, čo je často hlavnou motiváciou sporenia.
Firmám sa to tiež oplatí, štát im uznáva príspevky za daňový výdavok, aj keď najviac do výšky šesť percent hrubej mzdy zamestnanca.
Ministerstvo podľa Buriana zvažuje, že obnoví daňovú úľavu aj pre sporiteľov. Má byť vo výške desať až dvanásť eur mesačne, teda 120 až 144 eur ročne.
Do roku 2011 si sporitelia v treťom pilieri mohli znížiť daňový základ, teda sumu, z ktorej platili daň, aj o 398,33 eura ročne.
Daňová úľava platila aj pre dlhodobé sporenie v bankách či na životné poistenie. Tam ju ministerstvo práce zatiaľ neplánuje vrátiť.
Rezort financií názor na daňové zvýhodnenie neprezradil, lebo nepozná detaily reformy tretieho piliera.
„Ak vláda likviduje druhý pilier, daňové zvýhodnenie tretieho piliera je na mieste,“ hovorí poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Miloš Moravčík z KDH tvrdí, že vzhľadom na zásahy do druhého piliera, pôjde o kozmetickú zmenu.
Radičovej vláda zrušila podľa Beblavého úľavu preto, že pri sadzbe dane z príjmov 19 percent a odpočítateľnej položke nebola najmä pre ľudí s nižším príjmom motivačná.
Analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš si nemyslí, že je správne daňovo zvýhodňovať doplnkové dôchodkové sporenie.
„Tretí pilier mal dosť času na to, aby sa rozbehol aj s daňovou podporou. Okrem toho pri daňovom zvýhodnení dochádza k diskriminácii iných foriem investovania a má to negatívny vplyv na verejné financie," povedal Goliaš.
Na poplatky sa pozrú
Burian hovorí, že sa pozrú aj na poplatky, ktoré si účtujú DDS a ovplyvňujú, ako sa klientovi zhodnotia príspevky. Výnosy v treťom pilieri považuje za nízke.
DDS si môžu v tomto roku pýtať za správu príspevkových fondov ročný poplatok do výšky 2,46 percenta z čistej hodnoty majetku vo fonde. Dnes si účtujú nižšie poplatky, ako je strop.
Poplatok sa má znížiť na konečných 1,98 percenta v roku 2019. Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža to bude stále veľa: „Sporitelia nielen reálne nezarobia, ale poplatky často prekryjú aj nominálne zhodnotenie.“
Podľa Buriana sú poplatky za správu napríklad v porovnaní s podielovými fondmi vysoké. V druhom pilieri je ročný poplatok za správu 0,3 percenta. DDS tvrdia, že na rozdiel od neho majú napríklad náklady spojené s výberom príspevkov.
V druhom pilieri ich vyberá Sociálna poisťovňa, za čo si berie z každého príspevku pol percenta.