Ako Fico zdôraznil, sú pripravení na dosiahnutie vytvorenia jedinej poisťovne použiť všetky zákonné prostriedky.
BRATISLAVA. Jedna zdravotná poisťovňa, dostavba Rázsoch a platy zdravotníckych pracovníkov boli hlavnými témami diskusie medzi ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou a premiérom Robertom Ficom počas kontrolného dňa na rezorte zdravotníctva.
"Musím konštatovať, že rezort, ktorý bol v dezolátnom stave, za prvých šesť mesiacov pani ministerka zvládla," vyhlásil Fico na tlačovej konferencii po ukončení kontroly.
Ako premiér ďalej priblížil, s ministerkou hovorili o veľkých projektoch, ktoré zdravotníctvo čakajú. Medzi nimi aj o prechode k jednej zdravotnej poisťovni.
Použijú všetky prostriedky
Ako Fico zdôraznil, sú pripravení na dosiahnutie tohto cieľa použiť všetky zákonné prostriedky, pričom naďalej vychádzajú z harmonogramu, že unitárny systém začne fungovať od januára roku 2014.
"Nemienime akceptovať, aby súkromné zdravotné poisťovne odoberali zisky z verejných zdrojov, ktoré idú do zdravotníctva, a tieto zisky používali na súkromné účely," povedal Fico s tým, že na zámere vlády sa nedá nič zmeniť a na Slovensku jedna zdravotná poisťovňa bude.
Premiér ubezpečil, že zdroje na vytvorenie unitárneho systému nepôjdu zo štátneho rozpočtu.
"Sme pripravení zbaviť sa iných aktív štátu, nad ktorými nemáme kontrolu a tieto aktíva použiť na vyvlastnenie, prípadne odkúpenie, ak by došlo k dohode medzi štátom a vlastníkmi súkromných poisťovní," uviedol premiér.
O nemocnici má rozhodnúť Zvolenská
Fico sa dotkol aj dostavby Rázsoch. Podľa neho bude potrebné, aby v blízkom čase padlo rozhodnutie, či budú Rázsochy dostavané, alebo či sa začne stavať nová špičková univerzitná nemocnica, ktorú Slovensko potrebuje.
Ministerku zdravotníctva preto vyzval, aby v čo najkratšom čase predložila na vládu materiál, ktorý dá odpoveď na túto otázku. Potrebu špičkovej nemocnice premiér odôvodnil aj katastrofálnym stavom niektorých zdravotníckych zariadení v Bratislave.
Pripomenul, že pri tvorbe strategického referenčného rámca na roky 2014 až 2020 je potrebné vyčleniť z európskych peňazí významnú sumu na rekonštrukciu a modernizáciu zdravotníckych zariadení. Zvolenská podotkla, že pre ministerstvo je dôležité dostať sa k takýmto financiám.
"Musíme sa pochváliť, sme rezort, ktorý v rámci Slovenskej republiky dokáže spracovať mimoriadne kvalitné projekty. Nikdy sme nenechali peniaze ležať ladom," uviedla Zvolenská, ktorá zároveň podotkla, že v zásobe majú mnoho ďalších projektov.
Pri platoch sestier počkajú na súd
Počas kontrolného dňa na ministerstve sa hovorilo aj o mzdách zdravotníckych pracovníkov.
"Pokiaľ ide o lekárov, boli urobené dve rozhodnutia, zvýšenie platov o 20 % a potom 30 % a bolo presne naplnené to, čo je v zákone garantované lekárom," povedal Fico.
V prípade platov sestier si podľa premiéra počkajú na rozhodnutie ústavného súdu a na základe toho sa zariadia.
Ministerstvo zdravotníctva ocenil za to, že v štátnych zdravotníckych zariadeniach sa správa tak, ako keby zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek bol stále účinný.
"Chcem požiadať, najmä lekárov, aj o pochopenie druhej strany. Sme vo veľmi ťažkej finančnej situácii a bojujeme o svoje prežitie pod európskym nebom, preto ak máme diskutovať o mzdových požiadavkách, tak treba diskutovať pri vzájomnom pochopení sa, a nie iba jednostrannom vnímaní slovenskej reality," povedal Fico.
Uhliarikovi sa hodnotenie nepáči
Bývalý minister zdravotníctva a súčasný poslanec NR SR Ivan Uhliarik (KDH) premiérovi kontroval, že strana Smer v roku 2010 odovzdala zdravotníctvo pred kolapsom.
"VšZP prebral v roku 2006 so ziskom 9 miliónov eur a odovzdal v roku 2010 so stratou 120 miliónov eur. My sme VšZP odovzdali v zisku 31,5 milióna eur," konštatuje Uhliarik.
Zároveň dodáva, že za jeho ministrovania museli nemocnice oddlžiť sumou 300 miliónov eur, aby neskolabovali. Na margo jednej zdravotnej poisťovni Smeru vyčíta, že nemá na jej vytvorenie od ľudí žiaden mandát.
"Smer by mal vysvetliť, prečo nechce ďalej sprísňovať podmienky, kedy si môžu poisťovne vyplácať zisk, ale naopak chce peniaze ľudí použiť na vyplatenie majiteľov poisťovní," dodáva exminister.