BRATISLAVA. Z mapy obchodov, v ktorých našli štátni kontrolóri nedostatky, vymažú firmu automaticky po troch mesiacoch. To je jediný údaj, ktorý za vyše týždňa na portál kontrola.mpsr.sk predstavený ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (Smer) pribudol. Počet zverejnených kontrol na portáli klesol o jednu.
V čase zverejnenia údajov na webe však môžu byť nedostatky odstránené. „Firma by mala žiadať, aby tam bolo uvedené, že nedostatok bol riadne odstránený,“ hovorí právnik Michal Šaling.
Táto informácia na ministerskom portáli chýba. Rezort pôdohospodárstva tvrdí, že sa na portál zatiaľ nikto zo zverejnených obchodníkov nesťažoval.
Za zriadenie webu zaplatilo ministerstvo podľa hovorkyne Magdy Tóth Želeňákovej do tritisíc eur. „Autormi sú dvaja študenti,“ vraví. Odhaduje, že jeho prevádzka vyjde mesačne do sto eur, podľa náročnosti spracovania dát.
„Má to byť len strohá informácia pre spotrebiteľa, aké nedostatky majú naše prevádzky,“ povedala Želeňáková. Pribudnúť má ešte fotodokumentácia a videozáznam z kontrol.
Skeny z kontrol však ministerstvo zavesiť na web neplánuje. Vraví, že by ich spracovanie bolo pre veľký počet kontrol časovo náročné.
Susedia údajmi nešetria
V Česku sa môže na webe potravinynapranyri.cz zákazník dozvedieť oveľa viac. Okrem zistení z kontrol na ňom zverejňujú tamojší inšpektori aj presné dátumy odberu vzoriek či vysvetlenie.
Tento týždeň napríklad označil portál za nebezpečné aj výrobky, ktoré sa predávajú aj na Slovensku. Za vysoký obsah pesticídov sa medzi ne dostal aj šípkový čaj Rosehip od firmy Sir Edward Tea, ktorý predáva reťazec Lidl. Pred pár mesiacmi bol zakázaný zelený čaj od tejto firmy.
„Nápravu sme urobili hneď, ako sme sa dozvedeli o nedostatkoch,“ hovorí hovorca Lidlu Tomáš Bezák.
Dotknuté šarže obchody podľa neho odstránili z predaja v Česku aj na Slovensku ešte v letných mesiacoch. Nálezy sa totiž na stránke neraz objavia aj s odstupom niekoľkých mesiacov, dodal.
V českej predajni Tesco našli škodcov v sušených marhuliach od firmy Ensa. Priveľa pesticídov bolo v poľskej brokolici balenej českou firmou pre tamojšie Tesco.
Akciu na brokolicu z Poľska balenú na Slovensku má momentálne reťazec Tesco u nás. Zlacnil aj sušené ovocie od firmy Ensa.
„Situáciu v Českej republike monitorujeme a preverujeme u nás,“ hovorí manažér vonkajších vzťahov Tesco Peter Sklenář. Ak reťazec identifikuje totožný výrobok – teda produkt presne určenej šarže, je schopný podľa Sklenářa stiahnuť výrobky z predaja do jednej hodiny.
Hlavne domáce kontroly
Väčšina reťazcov na Slovensku však sleduje výsledky zahraničných kontrol skôr pre informáciu. Rozhodujúce sú pre ne výsledky slovenských inšpektorov.
„Ak máme výsledky kontrol z vnútra systému Ahold CZ, preverujeme ich a opatrenia robíme operatívne,“ povedal Miroslav Chmelár zo spoločnosti Ahold, ktorá u nás prevádzkuje obchody Hypernova a Albert. Podobne to funguje aj v Bille.
Výsledky nielen českých inšpektorov zohľadňuje Štátna veterinárna a potravinová správa. Ak príde informácia o nebezpečných alebo zdraviu škodlivých výrobkoch cez rýchly výstražný systém, jej inšpektori sťahujú danú potravinu z trhu. Môžu tiež zakázať, aby sa umiestnila na slovenskom trhu.