HANNOVER. Pracovníci nemeckej Bundesbanky sa zvezú výťahom k podzemným trezorom v New Yorku, kde majú byť uložené zlaté rezervy Nemecka v hodnote miliárd eur. Otvoria ťažké dvere a za nimi budú len pavučiny a prázdne police.
Zápletka o stratenom zlate ako z filmu v Nemecku máta nielen konšpirátorov, ale aj niektorých ekonómov, poslancov a najnovšie aj národný kontrolný úrad.
Druhé najväčšie
Ten vyčíta nemeckej centrálnej banke, že neskontrolovala zlaté rezervy v zahraničí a spolieha sa na písomné potvrdenia od centrálnych bánk v New Yorku, v Londýne a v Paríži. Tlačí na ňu, aby robila pravidelné kontroly rezerv a prepočítavala ich.
Nemecko má s takmer 3400 tonami zlata v hodnote asi 133 miliárd eur po Spojených štátoch druhé najväčšie zásoby zlata na svete. Dve tretiny z nich má uložené v trezoroch v zahraničí, z toho najviac v americkom Fort Knoxe.
Je to pozostatok studenej vojny, keď sa Nemecko obávalo, aby zlato nepadlo v prípade konfliktu do rúk Sovietskeho zväzu.
Hoci nemecká centrálna banka zdôraznila, že považuje zahraničné centrálne banky za spoľahlivé a nesúhlasí s úradom, že sú nutné kontroly, chystá sa aspoň čiastočne vyhovieť jeho odporúčaniam a rezervy skontrolovať.
Počas najbližších troch rokov chce tiež doviezť do Nemecka malú časť zlata zo zahraničia – 150 ton na hĺbkovú kontrolu.
Magazín Der Spiegel konštatuje, že v tomto prípade víťazí nemecká paranoja z cudzincov, ako aj nostalgia za časmi, keď zlato ručilo za hodnotu peňazí na trhu a centrálne banky nemohli riešiť krízy tlačením papierových peňazí.
Rezervy stratili účel
Obavy, že zlato, ktorého cena v hospodárskej kríze stúpa, mohlo zmiznúť, alebo ho predali, má v Nemecku aj skupina Prineste naše zlato domov podporovaná niektorými ekonómami a poslancami. Na internete získala asi desaťtisíc priaznivcov.
Nemecká centrálna banka však nemá o návrat celých rezerv záujem. Okrem toho, že by bol drahý, oplatí sa ich mať uložené na svetových uzloch obchodovania so zlatom.
Zlaté rezervy krajín pritom do veľkej miery stratili účel. Editor americkej televízie CNBC John Carney konštatuje, že centrálne banky vyspelých krajín s nimi obchodujú minimálne a rozdiel medzi tým, že vieme, že v trezore sú, alebo tomu len veríme, by sme si ani nevšimli. Vedomie, že rezervy zmizli, by však spôsobilo paniku na trhoch.