ATÉNY. Informoval o tom v nedeľu večer (28.10.) po rokovaniach s takzvanou Trojkou grécky minister financií Jannis Sturnaras.
Grécka vláda rokuje s Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom o balíku úsporných opatrení. Jedna z koaličných strán - Demokratická ľavica však s reformami v oblasti pracovného trhu, ktoré žiadajú medzinárodní veritelia, nesúhlasí a chce, aby veritelia svoje požiadavky zmiernili.
"Trojka žiadosť (Demokratickej ľavice) odmietla prijať," povedal Sturnaras. Vláda preto plánuje predložiť reformu pracovného trhu do parlamentu aj bez podpory koaličného partnera a podľa jedného z členov vlády by sa tak malo stať 5. novembra.
Takmer zbankrotované Grécko potrebuje urýchlene schváliť balík úsporných opatrení za 13,5 miliardy eur, ako aj viaceré reformy, aby mu medzinárodní veritelia uvoľnili ďalšiu tranžu pôžičky do polovice novembra, keď sa krajine minú peniaze.
Demokratická ľavica má v 300-člennom parlamente 16 kresiel, pričom vládne strany majú celkovo 176 kresiel. To znamená, že úsporné opatrenia by mali prejsť aj bez podpory Demokratickej ľavice.
Avšak nesúhlas jednej z koaličných strán s reformným balíkom by znamenal oslabenie už aj tak veľmi krehkej vládnej koalície a mohol by viesť aj ďalších poslancov k hlasovaniu proti nepopulárnym reformám.
Informovala o tom agentúra Reuters.