Ministerstvo zdravotníctva teraz rieši, či dokáže dať lekárom garanciu navýšenia platov k inému termínu, ako je 1. január budúceho roka, ktorý sa uvádza v minuloročnom memorande medzi LOZ a vládou.
BRATISLAVA. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) žiadajú, aby vláda Roberta Fica legislatívne garantovala tretie zvýšenie miezd lekárov od 1. januára 2013.
Nie sú pritom proti rozdeleniu tretieho navýšenia platov na dlhšie časové obdobie.
"Trváme na legislatívnej garancii,“ povedal na tlačovej besede šéf LOZ Peter Visolajský. Problémom sú podľa neho nereálne podmienky ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, ktoré toto navýšenie majú sprevádzať. Ich plnenie pritom lekári podľa Visolajského nevedia ovplyvniť.
Dobré výsledky nemocníc
"V návrhu bolo akékoľvek navýšenie platov podmieňované dobrým manažovaním nemocníc ich riaditeľmi, ktorí sú politickými nominantmi ministerstva zdravotníctva a úspešným zavedením unitárneho poistného systému,“ uvádza LOZ.
Dobré manažovanie štátnych nemocníc má spočívať v tom, že nemocnice by mali mať vyrovnané hospodárenie, na mzdy by malo ísť maximálne 65 % ich výdavkov a nemocnice by mali mať zmluvy s poisťovňami na jeden rok.
"Naša požiadavka nemôže byť podmienená takýmito podmienkami,“ povedal Visolajský. LOZ okrem tretieho zvyšovania platov požaduje aj dodržiavanie Zákonníka práce a s tým súvisiace zabezpečenie dostatočného počtu lekárov a sestier v nemocniciach.
Ďalšou ich požiadavkou z memoranda uzatvoreného s bývalou vládou je zreálnenie platieb od zdravotných poisťovní. Ak sa podľa LOZ zreálnia platby za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak nebude treba odkupovať súkromné zdravotné poisťovne, pretože prestanú byť vysoko ziskové.
Rokovania so Zvolenskou zvyšovanie nevyriešilo
Tretia vlna zvyšovania platov lekárov zostala aj po piatkovom rokovaní ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej s predstaviteľmi LOZ otvorená.
Obe strany ani po niekoľkohodinovej diskusii nedospeli ku konečnému výsledku. Rezort zdravotníctva naďalej trvá na tom, že na navýšenie platov zdravotníckych pracovníkov financie na budúci rok nemá. Šéfka rezortu preto lekárskym odborárom navrhla navýšenie miezd rozložiť na iné roky.
"Dohodli sme sa na variante, že pani ministerka prejde s členmi vlády, samozrejme, tak ako s pánom premiérom, tak najmä s ministrom financií, či im (lekárom, pozn. red.) vieme dať záruky či už v legislatíve, alebo v memorande, že toto postupné navyšovanie môže byť aj v iných rokoch,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Ministerstvo tak bude teraz prioritne riešiť, či dokáže dať lekárom garanciu navýšenia platov k inému termínu, ako je 1. január budúceho roka, ktorý je ošetrený v minuloročnom memorande medzi LOZ a vládou.
Rozhodne sa po rokovaní na vláde
Ako Čižmáriková priblížila, po stretnutí s členmi vlády si opätovne sadnú za rokovací stôl s lekárskymi odborármi, aby ich informovali o výsledku.
"Veríme, že po tom stretnutí už bude jasné, či LOZ bude súhlasiť aj s iným termínom, ako je prvý január 2013, alebo budeme hľadať iné riešenia,“ povedala Čižmáriková, ktorá zároveň dodala, že ministerka nikdy neodmietla tretie navýšenie platov lekárov.
"Len rok 2013 nie je pre nás mysliteľný,“ zakončila Čižmáriková. Rezort vypočítal, že na prípadnú tretiu vlnu zvyšovania miezd od 1. januára budúceho roka by potrebovali ďalších 37 miliónov eur.
Zdravotníci z V4 budú protestovať spoločne
Podľa správy českej agentúry Mediafax by sa mala táto protestná akcia uskutočniť 20. novembra.
BRATISLAVA. Lekárske odborové združenie (LOZ) sa spoločne so sestrami a pôrodnými asistentkami koncom novembra tohto roka pripojí k spoločnej akcii lekárov z krajín Visegrádskej štvorky (V4).
Ako informoval na tlačovej besede šéf LOZ Peter Visolajský, vo vybraných nemocniciach sa lekári o 12:00 na 5 minút zhromaždia pred nemocnicami a upozornia na problémy slovenského zdravotníctva.
Podľa Visolajského ide o neadekvátne platby od zdravotných poisťovní, dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov, nefungovanie nemocníc, nedostatok personálu v nemocniciach a cieľavedomá neochota politikov zmeniť zdravotný systém na Slovensku.
Rok od podpisu memoranda
K celej akcii sa LOZ rozhodlo pridať skoro po roku od podpisu memoranda s bývalou vládou. To hovorí o zastavení transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, dodržiavaní Zákonníka práce, zreálnení platieb od zdravotných poisťovní a o troch vlnách zvyšovania platov lekárov.
"Ak by bolo memorandum plnené, dnes by sme už hovorili, že v našom zdravotníctve sa už veci zlepšujú, že naše zdravotníctvo sa už lieči," povedal Visolajský.
LOZ pritom kritizuje "zámernú a cieľavedomú neochotu" politikov meniť zdravotníctvo. "Keby ministerstvo zdravotníctva vynaložilo rovnakú aktivitu na plnenie memoranda, akú vynakladá na jeho obchádzanie, dnes by bolo naši pacienti spokojnejší," povedal šéf LOZ.
Podľa správy českej agentúry Mediafax by sa mala táto protestná akcia uskutočniť 20. novembra. Oznámil to v pondelok šéf českého Lekárskeho odborového klubu (LOK) Martin Engel. Ako doplnil, symbolický protest je iba prvým krokom a nasledovať budú aj ďalšie akcie.
"Doporučoval by som preto, aby vlády protesty nebagatelizovali. Visegrádska štvorka je priestorom zodpovedajúcim svojou veľkosťou Francúzsku a pokiaľ by sa podarilo zmobilizovať tak veľkú silu, bol by tu protest nevídaných rozmerov,“ uviedol Engel.
Možno budú aj výpovede
V krajnom prípade si vie podľa Mediafaxu predstaviť aj určitý klon úspešnej akcie "Ďakujeme, odchádzame", ktorá spočívala v hromadných výpovediach lekárov.
Podľa predstaviteľov českého LOK pritom v tejto akcii nejde o peniaze, ale o prežitie celého systému zdravotníctva. "Chorý systém je nebezpečný pre každého.
Lekári chcú upozorniť na zásadné problémy, ktoré zdravotníctvu hrozia. Tými sú podľa nás komercionalizácia, živelná privatizácia nemocníc a posilňovanie zdravotných poisťovní,“ podotkol Engel.
SITA