Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Návrh zahraničných akcionárov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), nemeckého E.ONu a francúzskeho Gaz de France, zdražiť domácnostiam plyn od budúceho roka aj o 25 percent zamietlo valné zhromaždenie firmy.
Štát totiž využil právo veta, ktoré má na zhromaždení ako 51percentný akcionár SPP. „Tento bod nebol schválený, pretože zástupcovia štátu boli proti,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.
SPP
Akcie a ceny
Štát má v SPP 51 %.
E.ON a Gaz de France vlastnia 49 %, ale majú aj manažérsku kontrolu.
Navrhli zdražiť plyn o 18 % alebo až 25 % pri plnom pokrytí strát.
Akcie E.ON a Gaz de France chce kúpiť EPH vo vlastníctve Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínskeho.
EPH sľubujú, že na budúci rok nezdražejú plyn.
Vlastný návrh cien však termíne nestihnú podať.
Regulátor: majú ešte časV praxi to podľa štátu znamená, že o budúcoročných cenách plynu rozhodne ako vždy Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Akurát to teraz bude bez návrhu, z vlastnej iniciatívy.
Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru) svoje predstavy o výške cien za plyn nekomentuje. Oficiálne by totiž mohol SPP návrh na úpravu cien predložiť ešte dozajtra.
Keď regulátor rozhoduje o cenách, berie do úvahy náklady na trhu s plynom. Cena ruského plynu, ktorý odoberá SPP, sa odvíja od cien ropy či kurzu eura a dolára, keďže plyn sa nakupuje v dolároch.
„Svetový vývoj cien je veľmi nestabilný. Nestabilita sa môže podpísať pod nárast cien plynu,“ okomentoval ropu a kurzy Radovan Kazda, vydavateľ mesačníka Energo.
Nepomôže zrejme ani cenový vývoj na takzvaných krátkodobých trhoch, ktoré majú pri určovaní ceny pre SPP regulátorom asi 20percentný vplyv. Plyn tu nakupujú najmä konkurenti SPP.
Štyri až sedem percent?Peter Kravárik zo spoločnosti Vaša Energia hovorí, že plyn na budúci rok už nakúpili a do cien pre klientov sa to môže preniesť najviac piatimi percentami. Keď sa vezme do úvahy vývoj krátkodobých trhov aj ropy či kurzov, hovorí sa o raste cien SPP o štyri až sedem percent, zhrnul Kazda.
Keby regulátor nejaké zdraženie schválil, budú to maximálne ceny. To znamená, že SPP môže ísť aj pod ne.
Nie je jasné, ako by sa v takej situácii zachoval Energetický a průmyslový holding (EPH) vo vlastníctve Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínskeho. Ten chce kúpiť zahraničné podiely v SPP.
Vláde sľubuje, že urobí všetko pre to, aby na budúci rok plyn nezdražel. „Ešte nie sme ani akcionári, je príliš skoro to komentovať,“ zareagoval hovorca holdingu Martin Maňák.
List Robertovi Ficovi od českého EPH:
EPH list
Fico chce silnejšie postavenie štátu"Slovensko bude akceptovať, ak nemeckí a francúzski majitelia predajú svoj podiel českej spoločnosti EPH za podmienky, že sa posilní postavenie Slovenskej republiky v SPP," povedal premiér.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico stále žiada od pravdepodobne nového minoritného akcionára Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) silnejšie postavenie štátu v podniku.
Novým 49-percentným akcionárom SPP by sa mala stať česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH). Tá by mala od spoločností GDF Suez a E.ON Ruhrgas kúpiť ich firmu Slovak Gas Holding B.V., prostredníctvom ktorej vlastnia akcie plynární.
“Slovensko bude akceptovať, ak nemeckí a francúzski majitelia predajú svoj podiel českej spoločnosti EPH za podmienky, že sa posilní postavenie Slovenskej republiky v SPP. Nateraz môžem konštatovať, že rokovania sa vyvíjajú týmto smerom a je vysoko pravdepodobné, že dotiahneme proces do úspešného podpísania dohôd,“ povedal po pondelňajšom spoločnom rokovaní slovenskej a českej vlády slovenský predseda vlády Fico.ch. Dohodnuté dokumenty by mal rezort predložiť vláde 24. novembra tohto
SITA