BRATISLAVA. Z návrhu nakupovať veľké projekty nad desať miliónov eur bez tradičnej súťaže síce minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) škrtol najspornejšie ustanovenia, no extra režim chce pre ne presadiť aj naďalej.
„Zrejme bude platiť definícia strategickej zákazky a sprísnia sa podmienky pri jej priebehu,“ povedala hovorkyňa rezortu vnútra Ingrid Stanová.
Obstarávanie
Novela v číslach
43 strán má návrh zákona, ktorý pripravil minister vnútra Robert Kaliňák.
1240 pripomienok k návrhu prišlo od ministerstiev, verejnosti či rôznych organizácií.
482 z týchto pripomienok bolo zásadných.
5 zo 14 členov vlády Smeru kritizovalo návrh Kaliňáka, nakupovať veľké projekty nad 10 miliónov eur cez strategickú zákazku. Víťaza v strategických zákazkách by totiž mohli viac menej svojvoľne vyberať úradníci.
Z novely zákona o verejnom obstarávaní má vypadnúť možnosť, aby strategickú zákazku prideľovali vládni úradníci bez súťaže.
Kaliňák chce škrtnúť aj režim, kde štát mohol akceptovať ponuku podnikateľa na zákazku, o ktorej ani nevedel, že ju chce.
Vymyslia novú metódu?Akou metódou sa budú strategické zákazky nakupovať, zistí verejnosť až z finálnej verzie novely. „Uplatní sa niektorý z dnes už platných postupov,“ povedala Stanová. Metóda nákupu má závisieť od charakteru veľkej zákazky.
Štát by mohol zložité projekty nakupovať napríklad cez fungujúci súťažný dialóg. O dialóg sa môžu hlásiť sami podnikatelia a štát si vyberá, s ktorými z nich bude diskutovať.
Takouto metódou sa nakupujú zložité projekty, pri ktorých úrady nie sú schopné povedať, čo presne chcú kúpiť.
Okrem ministrov Ficovej vlády či mimovládnych organizácií mali s Kaliňákovým návrhom strategických zákaziek problém aj zahraniční pozorovatelia.
„Je to zlá cesta,“ povedal napríklad expert na verejné zákazky Ján Pavel z Vysokej školy ekonomickej v Prahe, ktorý radí aj pravicovému českému premiérovi Petrovi Nečasovi.
Zložité projekty sa podľa neho dajú šikovne nakupovať cez súťažný dialóg. „Je dostatočný, používa sa štandardne v západoeurópskych krajinách,“ povedal pre SME.
Pavelov tím pripravil pre Nečasa štrnásť reformných bodov, ktoré sa týkali verejného obstarávania. Bola medzi nimi aj úprava veľkých projektov. Strategickú zákazku nakoniec Česi schválili.
Nákup nad 300 miliónov českých korún musí prejsť oponentúrou, tú vypracujú súkromní audítori. Výsledok schváli vláda a až potom môžu úrady nakupovať. „Znižuje sa tým možnosť nakupovať zbytočnosti či predimenzované zákazky,“ vysvetlil Pavel.
Novela bude meškaťKaliňák pôvodne počítal, že zmeny v obstarávaní budú platiť od začiatku roka 2013. Termín sa nakoniec posunie o pol roka, potvrdila Stanová.
Niektoré časti novely budú platiť ešte neskôr. Napríklad elektronické trhovisko, cez ktoré majú úrady kupovať bežné veci do stotisíc, má fungovať až od roku 2014. „Tender na dodanie portálu plánujeme vyhlásiť v najbližších mesiacoch,“ dodala Stanová.