Zadlžená krajina chce do roku 2016 privatizáciou získať 19 miliárd eur. Firmy však tvrdia, že investícia v Grécku je rizikovejšia ako v Sýrii či Líbyi.
ATÉNY, BRATISLAVA. Grécku vládu premiéra Antonisa Samarasa čaká v utorok test súdržnosti. V parlamente by mala získať podporu pre privatizáciu štátneho majetku. Tá je podmienkou získania finančnej pomoci od zahraničných veriteľov.
Privatizáciou dôjde k rozpredaju vlasti hlboko pod cenu, tvrdí opozičná strana Syriza. „Jej kritiku vypočul koaličný partner – Demokratická ľavica. Odmietnuť chce aj úsporné opatrenia,“ povedal pre SME Nick Malkoutzis z denníka Kathimerini.
Aj bez podpory tejto strany má vláda v parlamente prevahu 10 hlasov. „Nie všetky hlasy sú isté. Nedôveru vzbudzujú socialisti zo strany PASOK,“ povedal Malkoutzis.
Detailná ponuka na webe
Na investorov sú Gréci pripravení. Privatizačný fond pred časom spustil prehľadnú webovú stránku v angličtine. Núka cez ňu 70-tisíc položiek, ktoré sú detailne opísané a rozdelené do troch kategórií: na nehnuteľnosti, firmy a infraštruktúru.
Investor si môže kúpiť napríklad 10-percentný podiel v energetickej spoločnosti PPC, 35,5-percentný podiel v
Fakty
Čo je na predaj
lotériová firma OPAP: 33 %,
budovy ministerstiev, štatistického úradu, daňových úradov, policajnej centrály,
elektráreň PPC – 51 %,
LARCO – jeden z najväčších producentov niklu,
ELTA – štátna pošta, na trhu má nastať deregulácia,
HELPE – rafinéria – 35,5 %,
Mont Parnes Casino,
letiská, prístavy, vodárne.
rafinérii HELPE, poštu, vodárne či stovky nehnuteľností na ostrovoch Korfu a Rhodos.
Záujemcovia môžu poslať cenovú ponuku aj na odkúpenie aténskeho letiska, budov policajnej centrály v Aténach, štatistického úradu, ministerstiev či daňových úradov.
Už začiatkom októbra prebehol prvý úspešný obchod. Za 81 miliónov eur si na 90 rokov prenajala priestory vysielacej spoločnosti IBC americká skupina Colliers, ktorá oceňuje nehnuteľnosti.
Budova s výmerou 132-tisíc štvorcových metrov bola skolaudovaná v roku 2004, keď sa v Aténach konala olympiáda.
Lotéria je rodinné striebro
Najväčší záujem však bude o lotériovú spoločnosť OPAP. Rodinné striebro Grécka je najziskovejšou firmou so štátnym podielom.
Štát v nej vlastní 34 percent. Za predaj by chcel získať pol miliardy eur. Záujemcovia mali podľa agentúry Reuters poslať cenové ponuky do 19. októbra.
Šéf Gréckeho privatizačného fondu Jannis Emiris potvrdil, že o kúpu prejavili záujem štyri konzorciá väčšinou zo zahraničia.
Investorov sa však očakávalo viac. Odradili ich špekulácie, že vláda pripravuje zavedenie špeciálnej dane pre OPAP vo výške 30 percent z jej tržieb.
S monopolným postavením firmy OPAP nesúhlasia tri britské lotérie Stanleybet, William Hill a Sportingbet, ktorým úrady odmietli vydať licenciu. Sporom sa zaoberá aj Súdny dvor.
Horšie ako v Sýrii
Gréci zrejme do roku 2020 nezískajú predajom majetku odhadovaných 25 miliárd eur. Nepriamo to potvrdil prieskum spoločnosti BDO medzi finančnými riaditeľmi firiem. Investíciu v Grécku vnímajú rizikovejšie ako v Líbyi či vojnou zmietanej Sýrii.
Krajine by sa vyhlo 80 percent podnikateľov. Investične horšie skončili len Irán a Irak.
„Finanční riaditelia sa južnej Európe vyhýbajú pre vysoké riziko a politickú nestabilitu,“ povedal podľa denníka Washington Post šéf BDO Martin van Roekel.