BRATISLAVA. „Jedna poisťovňa bude. Toto rozhodnutie verejná diskusia nezmení,“ povedal premiér Robert Fico (Smer) pred týždňom.
Včera sa o pevnosti tohto rozhodnutia Smeru presvedčili aj firmy. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) chceli ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú presvedčiť, že vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne nie je dobré riešenie. Neuspeli.
Vláda o projekte jednej poisťovne rozhodne už v stredu.
Harmonogram
Jedna poisťovňa
31. októbra: návrh má prerokovať vláda,
december 2012 až apríl 2013: má sa vybrať poradca,
máj 2013: začne platiť špeciálny zákon,
jún až október 2013: budú rokovania o kúpe poisťovní,
január 2014: začne fungovať len jedna poisťovňa,
apríl 2014: ak sa nedohodnú, začne sa vyvlastňovanie,
júl 2014: koniec vyvlastnenia.
Odborári: Benefity sú nejasnéZvolenská po rokovaní tripartity povedala, že sa nedohodli najmä s RÚZ, ktorej členom je aj združenie zdravotných poisťovní. V tomto združení sú dve súkromné poisťovne – Union a Dôvera.
„Návrh negarantuje zabezpečenie efektívnosti či lepšej starostlivosti a zbytočne monopolizuje,“ povedal tajomník RÚZ Martin Hošták. Za jednu poisťovňu sa postavili odborári. Neprijímajú ju však nekriticky.
„Vnímame aj slabé stránky,“ povedal šéf Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.
Nie sú mu celkom jasné napríklad benefity, ktoré zo zlúčenia poisťovní získajú pacienti. Nejasná je aj suma, ktorú štát zaplatí za zriadenie jednej poisťovne.
Premiér ani ministerka sa stále nevyjadrili k sume, koľko za poisťovne zaplatia. Ich hodnotu má určiť nezávislý znalec, ktorého ešte nezačali ani vyberať.
Pôjdu na Ústavný súdProti jednej poisťovni je opozícia. Predseda strany MostHíd Béla Bugár povedal, že ak ju Smer presadí a rozhodne o ukončení činnosti poisťovní Dôvera a Union, poslanci sa obrátia na Ústavný súd.
Urobili tak už, aj keď prvá Ficova vláda zakázala akcionárom súkromných poisťovní vyplácať si zisk.
Vtedy Ústavný súd povedal, že zákon, ktorý Smer presadil, bol v rozpore s ústavou.
Poslanci z SDKÚ, strany MostHíd a KDH hovoria, že aj zámer vlády vytvoriť jednu poisťovňu je pravdepodobne v rozpore s ústavou. Kúpa či vyvlastnenie súkromných poisťovní bude podľa predsedu KDH Jána Figeľa stáť stovky miliónov eur.
Vláda na to nemá v rozpočte peniaze.
Fico povedal, že použijú peniaze z privatizácie. Opozícia si však myslí, že by na to mohli ísť aj peniaze z päťstomiliónovej rezervy, ktorú má Smer v rozpočte.
Tá by sa podľa Figeľa dala využiť lepšie ako „na vyfinancovanie vlastníctva finančných skupín a mecenášov“.