Ministri podporili projekt Zuzany Zvolenskej s pripomienkou.
BRATISLAVA. "Jedna poisťovňa bude," povedal premiér Robert Fico po kontrole na ministerstve zdravotníctva. Jeho slová sa zatiaľ plnia.
Harmonogram
Jedna poisťovňa
- december 2012 až apríl 2013: výber poradcu na vytvorenie jednej poisťovne,
- máj 2013: začne platiť špeciálny zákon,
- jún až október 2013: rokovania o kúpe poisťovní,
- január 2014: ak sa dohodnú na kúpe, začne fungovať len jedna poisťovňa,
- apríl 2014: ak sa nedohodnú, začne sa vyvlastňovanie,
- júl 2014: koniec vyvlastnenia, má fungovať len štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Dôvera a Union prestanú fungovať.
V utorok sa zástupcom firiem nepodarilo zastaviť projekt ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej a v stredu ho podporili ministri Ficovho kabinetu.
Vláda zatiaľ schvaľovala iba projekt zavedenia, prijala k nemu pripomienku. Harmonogram sa má v prvých dvoch bodoch posunúť o dva týždne.
Konkrétne zákony začne Zvolenskej ministerstvo pripravovať až teraz. Platiť by podľa harmonogramu mali v máji budúceho roka.
„Chceme na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu. Pokiaľ sa nedohodneme s vlastníkmi dvoch súkromných spoločností, bude použitý legitímny a ústavný postup, ktorý sa nazýva vyvlastnenie,“ povedal Fico na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská uviedla, že jednou z prvých úloh po schválení materiálu bude vytvorenie pracovnej skupiny spoločne s rezortom zahraničných vecí. Tá bude o každom kroku informovať európske inštitúcie.
"Už máme pripravené harmonogramy stretnutí s našou stálou misiou v Bruseli,“ povedala.
Borec mal výhrady
Aj keď vláda projekt podporila, v pripomienkach k nemu bola aj kritika. Minister spravodlivosti Tomáš Borec upozorňoval, že pri kúpe môže štát zaplatiť viac ako je trhová cena poisťovní.
Ministerstvo spravodlivosti v pripomienkach poukazovalo aj na možné riziko nesúladu s európskym či ústavným právom.
„Rezort spravodlivosti nekladie žiadne prekážky tomuto procesu. Pripomienkami chceme zlepšiť proces a upozorniť na riziká,“ povedal pred dvomi týždňami minister Borec.
Ministerstvo zdravotníctva sa s jeho pripomienkami vraj stotožnilo a zohľadní ich.
Na rozpor s Ústavou a medzinárodným právom poukázali aj poisťovne Dôvera a Union, ktoré chce vláda kúpiť.
Zvolenská ich kritiku nevyvracia. „Netvárime sa, že negatíva nie sú,“ povedala. Dodala, že sa s nimi vie ministerstvo vyrovnať tak, aby to bolo ústavné a v súlade s európskými zákonmi.
„K tomu, či je vyvlastnenie v poriadku, sa nechcem vyjadrovať. Je to predčasné a špekulatívne,“ povedal minister Borec.
O cene mlčia
Po schválení projektu by malo ministerstvo vybrať poradcu, ktorý by mal určiť hodnotu súkromných poisťovní Dôvera a Union. Premiér ani ministerka zatiaľ o cene nehovoria.
Na vyplatenie akcionárov súkromných poisťovní sa však nemajú nepoužiť peniaze z rozpočtu, tvrdí Fico. Chce privatizovať.
"Sú niektoré štátne aktíva, z ktorých štát nič nemá a ja sa nebránim tomu vzdať sa jednej časti štátnych aktív za predpokladu, že štát sa posilní v inej oblasti,“ povedal v stredu Fico. Tieto štátne aktíva však predseda vlády odmietol konkretizovať.
"Požiadal som ministerku, že musí venovať veľkú pozornosť ústavnosti tohto procesu, aby nám samotný akt o vyvlastnení nemohol niekto napadnúť z nejakých formálnych alebo iných chýb na všeobecnom súde, na Ústavnom súde a na európskych inštitúciách,“ povedal predseda vlády.
Peter Goliaš: Prečo je jedna poisťovňa zlý nápad
Nik s nimi nehovoril
Súkromné poisťovne sú proti. Nik s ich akcionármi ešte nehovoril. V projekte ministerstvo píše, že rokovania by sa mali začať až v druhej polovici budúceho roka.
Investičná skupina Penta, ktorá vlastní Dôveru aj holandská spoločnosť Achmea - akcionár Unionu hovoria, že poisťovne nechcú predať.
Nevylučujú možnosť, že sa budú súdiť na našich či medzinárodných súdoch.
Ak sa akcionári nedohodnú, že akcie poisťovní štátu predajú, ďalším krokom štátu má byť vyvlastnenie.
Aj opozícia sa búri
Na Ústavný súd sa chce v prípade realizácie jednej poisťovne obrátiť aj opozícia. Povedal to predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
Opoziční poslanci tak už urobili, aj keď prvá Ficova vláda zakázala akcionárom súkromných poisťovní vyplácať si zisk.
Vtedy Ústavný súd povedal, že zákon, ktorý Smer presadil, bol v rozpore s ústavou.
Poslanci z SDKÚ, strany MostHíd a KDH hovoria, že aj zámer vlády vytvoriť jednu poisťovňu je pravdepodobne v rozpore s ústavou. Kúpa či vyvlastnenie súkromných poisťovní bude podľa predsedu KDH Jána Figeľa stáť stovky miliónov eur.
Proti jednej poisťovni sú aj zástupcovia zamestnávateľov, súkromní lekári či zariadenia. Zastavenie žiadali aj analytici.
Odborári síce v utorok projekt ministerky podporili, ich šéf Miroslav Gazdík však pripustil, že benefity pre pacientov.