Agentúrnu správu sme o 15:45 nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Od januára do septembra bankám na Slovensku klesol oproti vlaňajšku zisk o 30 percent na 414,34 miliónov eur. Tvrdí to analýza Slovenskej bankovej asociácie (SBA). Podľa jej prepočtov prišli banky len na bankovej dani o 69 miliónov eur.
Na horších výsledkoch sa podpísal bankový odvod, ktorý v októbri 2011 schválila vláda Ivety Radičovej. Vtedy ju v hlasovaní podporil aj opozičný Smer (ten požadoval vyšší odvod vo výške 0,7 percenta).
Špeciálna daň mala pomôcť štátu v boji proti deficitu. Od januára ho platia banky vo výške 0,4 percenta z vybraných pasív, ktoré sú očistené o vklady obyvateľov a vlastné imanie.
Ďalšie straty ešte banky čakajú
Do hospodárskych výsledkov sa ešte nestihli premietnuť zmeny, ktoré od októbra presadila súčasná vláda Smeru. „Terajšia vláda zmenila základ odvodu. Pasíva sú očistené len o vlastné imanie, čím sa výnos z odvodu na ročnej báze zvýšil dvojnásobne,“ tvrdí analytik SBA Marcel Laznia.
V budúcom roku sa z vyššieho odvodu očakáva 200 miliónov eur, do konca tohto roka sa musia banky poskladať aj na mimoriadny odvod v objeme 50 miliónov eur, teda 0,1 percenta z vkladov ľudí a firiem.
Pod pokles zisku bánk sa podpísal okrem odvodu aj 2,3-percentný pokles čistých úrokových výnosov, ktoré sú hlavným zdrojom príjmov bánk. Sú rozdielom medzi výnosmi, ktoré banka získava vo forme úrokov od klientov a nákladmi na získanie peňazí na trhu.
Dôvodom zníženia výnosov z úrokov zapríčinil aj konkurenčný boj, ktorý stlačil úroky na úvery na bývanie v septembri na historické dno.
Príjmy z poplatkov sa menili len nepatrne. Od decembra musia bankové domy počítať s ďalšími stratami, ktoré im prinesie poplatok za vklad hotovosti na účet. V rámci iniciatívy SBA sa ho banky rozhodli na pol roka nevyberať. Prídu tak o 15 miliónov eur.
Iniciatívu nepodporila len Prima Banka. Hovorkyňa banky Naďa Urbanová ako dôvod uviedla, že banka podporuje bezhotovostný platobný styk, ktorý je pre klientov výhodnejší a transparentnejší.
Volksbank v mínuse
V strate skončila po zverejnení hospodárskych výsledkov Volksbank. Za tri štvrťroky stratila skončila v mínuse 16,5 milióna eur. Pritom za prvých deväť mesiacov minulého roka bola v zisku 4,4 milióna eur.
Banka to vysvetlila plánovanou tvorbou rezerv na zlyhané úvery, aby v čase neistoty na finančných trhoch mala dostatok kapitálu. „Tvorba opravných položiek sa týkala niekoľkých individuálnych úverových prípadov hlavne z oblasti projektového financovania,“ uviedla banka v analýze. Teda náklady na financovanie nehnuteľností a vznik nových spoločností.
Ostatným bankám zisk prepadol, skončili však v pluse. Tatra banke o 27,7 percenta na 88 miliónov a VÚB banke o takmer 40 percent na 82,2 milióna eur.
„Pomer nákladov a výnosov bol na úrovni 52,5 percenta a negatívne ho ovplyvnili zavedenie bankovej dane vo výške 15,6 milióna eur a predaj zahraničných cenných papierov z portfólia na predaj v sume 36 mil. eur,“ uviedla VÚB v stanovisku.
Najvýraznejšie si pohoršila UniCredit Bank, ktorej zisk prepadol o 43,3 percenta na 12,9 milióna eur. "Zavedenie bankovej dane sa odrazilo v očakávanom medziročnom náraste prevádzkových nákladov banky o 10,4 percent," uviedla hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková. Tento negatívny dopad nedokázal kompenzovať ani 10-percentný rast poskytnutých úverov ani zvýšení záujem klientov o sporenie o desatinu.
Najrýchlejší rast patril OTP Banke
Naopak darilo sa Slovenskej sporiteľni, ktorá si zisk oproti vlaňajšku polepšila o tri percentá na 151,4 milióna eur. Rovnako ziskovo rástla aj ČSOB, ktorá ho navýšila o 10 percent na 44,3 miliónov eur.
„Negatívny vplyv bankového odvodu sme dokázali kompenzovať neustálou optimalizáciou nákladov a najmä nižšou tvorbou opravných položiek“, povedal Daniel Kollár, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČSOB.
Najdravejšie rástla OTP Banka, ktorá dosiahla zisk 1,62 milióna eur, teda o takmer 60 percent vyšší ako ho dosiahla vlani.
Pod priaznivé výsledky sa podpísala kombinácia dvoch faktorov: nárast čistého úrokového výnosu o šesť percent a príjmov z poplatkov a provízií o 12 percent.