Grécko zaznamenalo rekordnú nezamestnanosť v júli, kedy jej miera prekročila 25 percent.
ATÉNY. Tieto prognózy sú súčasťou revidovaného návrhu rozpočtu pre budúci rok, ktorý dnes vláda predložila parlamentu.
Grécky verejný dlh by na budúci rok mal vzrásť na 189,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) namiesto 182,5 % HDP, s čím vláda počítala v predbežnom návrhu rozpočtu ešte začiatkom októbra. Tento rok by mal verejný dlh Atén dosiahnuť 175,6 % HDP.
Deficit nad päť percent
Vláda revidovala aj prognózu týkajúcu sa rozpočtového schodku. Deficit by mal v roku 2013 dosiahnuť 5,2 % HDP a nie 4,2 % HDP. Tento rok sa očakáva schodok na úrovni 6,6 % HDP.
Recesia, ktorá trvá už päť rokov, bude hlbšia, než sa predpokladalo. Vláda teraz očakáva v roku 2013 pokles ekonomiky až o 4,5 %. Doteraz počítala len s 3,8-% poklesom.
Nezamestnanosť by mala na budúci rok dosiahnuť 22,8 % po 22,4 % v roku 2012. Grécko zaznamenalo rekordnú nezamestnanosť v júli, kedy jej miera vyskočila na 25,1 %.
Informovala o tom agentúra AP.
Z privatizácie získajú menej
Grécko opäť znížilo cieľ týkajúci sa výnosov z privatizácie. Atény teraz chcú do konca roka 2016 získať z privatizácie približne 11 miliárd eur. V utorok (30. 10.) to v gréckom parlamente vyhlásil šéf privatizačného fondu Takis Athanasopoulos.
"Dohodli sme sa s Trojkou na 11,145 miliardy eur," povedal Athanasopoulos. To znamená, že Grécko od roku 2011 už druhý raz znížilo sumu, ktorú má získať z privatizácie štátneho majetku.
Najprv sa hovorilo dokonca o 50 miliardách eur, ktoré mali z privatizácie pritiecť do štátnej pokladnice. Atény neskôr tento cieľ znížili na 19 miliárd eur.
Počas uplynulých dvoch rokov privatizačný fond získal z privatizácie len 1,5 miliardy eur. Trojka, zložená z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) v súčasnosti pracuje na správe hodnotiacej pokrok Atén v oblasti úspor a reforiem.
Táto správa je základom pre rozhodnutie o pokračovaní finančnej pomoci pre krajinu. Ak by krajiny eurozóny a MMF pomoc zastavili, Grécko by sa dostalo do platobnej neschopnosti a zrejme by muselo opustiť eurozónu.
Informovala o tom agentúra DPA.
Vláda presadila zmeny v privatizácii
Privatizácia je kľúčovou pre snahy Grécka o splatenie dlhu a odvrátenie bankrotu.
ATÉNY. Grécky parlament v stredu zrušil zákonné ustanovenie, podľa ktorého si mal štát ponechať minimálny podiel v podnikoch určených na privatizáciu.
Zmenu sporného článku podporilo 148 poslancov, 139 zákonodarcov bolo proti. Výsledky hlasovania poukázala na spory v krehkej trojčlennej vládnej koalícii premiéra Antonisa Samarasa, ktorá v parlamente disponuje väčšinou 176 poslancov.
Vypustenie sporného ustanovenia zo zákona o privatizácii odmietla menšia koaličná strana Demokratická ľavica, ako aj časť poslancov socialistickej strany PASOK.
Privatizácia je kľúčovou pre snahy Grécka o splatenie dlhu a odvrátenie bankrotu.
SITA