BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) nechce komentovať odchod Tatiany Behrovej z postu podpredsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Úrad dohliada na férovosť tendrov, ktorých ročná hodnota sa odhaduje asi na päť miliárd eur.
Behrová informovala Fica o abdikácii začiatkom týždňa, verejne svoj krok nevysvetlila. Za jej odchodom sú podľa viacerých zdrojov nezhody s predsedníčkou úradu Zitou Táborskou.
Kto to je
Tatiana Behrová
podpredsedníčkou Úradu pre verejné obstarávanie bola tri a pol mesiaca,
s ministrom vnútra spolupracovala na novele zákona o verejnom obstarávaní,
chcela zaviesť záväzné stanoviská, úrad by tak v podobných prípadoch nemal rozhodnúť rozdielne.
„Som za svetový mier. Rešpektujem obe dámy, je na nich, aby sa dohodli,“ reagoval premiér.
V úrade chcela Behrová robiť reformné zmeny, pre ktoré v lete dostala výhražný list s nábojnicou.
Táborská povedala, že necítila nezhody v smerovaní úradu.
„Názorové rozdiely boli možno len v otázke spôsobu dosiahnutia tohto cieľa, čo sa dalo podľa mňa riešiť aj ústretovejšou komunikáciou zo strany pani Behrovej,“ tvrdí Táborská.
O dôvodoch Behrovej odchodu nechce špekulovať ani expremiérka Iveta Radičová, ktorej Behrová radila pri štátnych zákazkách.
„Jej vízia bola zlepšiť úrad zvnútra a využiť prijaté zmeny v zákonoch z čias mojej vlády a ďalšie presadzovať,“ dodala.
Ak by Kaliňák naozaj ponúkol Tatiane Behrovej post svojho poradcu, zaslúžil by si bobríka odvahy, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (Piano) >>
Podpredsedu chce Smer
Uvoľnené miesto podpredsedu ÚVO chce získať Smer. „Skombinujeme predstavy pani predsedníčky Táborskej s našimi a niečo pekné z toho vznikne,“ povedal Fico.
Opozícii sa to nepáči. Úrad má byť podľa nich opozičný. Šéf KDH Ján Figeľ vraví, že abdikáciou Behrovej zvíťazila v úrade politika nad odbornosťou a iné záujmy nad verejným záujmom.
„Tieto finančné záujmy môžu mať až kriminálny charakter,“ tvrdí. Kresťanskí demokrati o post podpredsedu ÚVO bojovať nechcú. Vo Ficových slovách vidí Figeľ centralizáciu moci.
„Vláda jednej strany nepochopila, že prehľadná kontrola je aj v jej záujme, ukazuje to pri obsadzovaní šéfa NKÚ aj teraz pri ÚVO,“ dodal Figeľ.
Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), ktorá za Radičovej vlády pripravovala reformu tendrov, tvrdí, že Fico vybabral s opozíciou. „ÚVO je teraz vládny úrad a je na opozícii, aby ho o to podrobnejšie strážila,“ reagovala na Ficovu snahu byť pri výbere podpredsedu ÚVO.
Opozícia podľa Žitňanskej zrejme nebude bojovať o uvoľnený post. „Nemá význam bojovať o toto miesto, keď očividne z pozície podpredsedu neviete presadiť dobré zmeny,“ dodala.
Fico však hovorí, že Smeru patrí podpredseda, lebo na čele úradu je nominant opozície.
Opozícia tvrdí, že to tak nie je. Táborská sa vo výberovom konaní za Radičovej vlády dostala medzi troch adeptov na post predsedu. Potom však vláda padla.
Po voľbách ju navrhol na čelo úradu Fico. Opozícia to kritizovala a vravela, že nie je ich nominantkou. „Odmietame tvrdenie, že tento kandidát je výsledkom výberového konania za vlády Ivety Radičovej,“ povedal vtedy poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Čo si Tatiana Behrová myslí o verejnom obstarávaní
- čítajte text bývalej podpredsedkyne ÚVO
Kaliňák by si ju nechal
Za trochu prekvapujúci označil odchod Behrovej minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Pomáhala mu totiž s prípravou novely zákona o verejnom obstarávaní.
„Budeme spolupracovať ďalej, lebo veľká časť zo zmien v novele je z jej dielne. Pre mňa spolupráca pokračuje,“ dodal. Pripustil, že sa môže stať jeho poradkyňou.
Behrová presadzovala vznik rady ÚVO či inštitútu záväzných stanovísk, vďaka ktorým by ÚVO nemohol pri dvoch podobných tendroch rozhodnúť úplne odlišne.
Chcela presadiť aj kontrolu pred vyhlásením tendra, vďaka ktorej by si úrady či samosprávy mohli dať skontrolovať súťažné podklady pred tendrom.
To by eliminovalo niektoré špekulatívne námietky. Tento návrh cez pripomienkové konanie skritizoval aj ÚVO, čo vtedy Behrovú šokovalo.