BRATISLAVA. Svetová produkcia vína bude tento rok najnižšia za posledných 37 rokov. Oproti minulému roku klesne o 16 miliónov hektolitrov, teda o šesť percent.
Ukazujú to údaje Medzinárodného úradu pre vinič a víno (OIV), ktorý sleduje výrobu vína od roku 1975.
Takmer o pätinu menej vína sa vyrobí vo Francúzsku, o štvrtinu menej v Argentíne. Lepšie na tom má byť podľa OIV Taliansko s trojpercentným poklesom, či USA, kde produkcia mierne stúpne.
Produkcia a spotreba vína
- Tohtoročný objem produkcie vín vo svete klesne na 248,2 milióna hektolitrov z vlaňajších 264,2 milióna hektolitrov,
- za 37 rokov bol zatiaľ najhorší rok 1995, kedy
sa vo svete vyrobilo 254 miliónov hektolitrov vína, - u nás sa ročne spotrebuje 11 až 12 litrov vína
na osobu, - z ročnej spotreby u nás pripadá 60 percent
na vína z dovozu.
Zdroj: Medzinárodný úrad pre révu a víno, Zväz vinohradníkov
Až o pätinu slabšia úroda u nás
To, že vína bude menej, potvrdili aj slovenskí vinári. „Odhadujem, že úroda bude o 20 percent nižšia ako vlani,“ hovorí výkonný riaditeľ Zväzu vinohradníkov Slovenska Pavel Ďurišin.
Slabšia úroda, ktorú spôsobilo sucho, zvýši podľa neho aj ceny, odhaduje, že asi o desatinu. „Hrozno je veľmi kvalitné, neboli choroby, čo by ho znehodnotili,“ hovorí.
Obchodný riaditeľ spoločnosti Víno Nitra Juraj Privrel povedal, že úroda klesla oproti minulému roku o 25 percent. „Tým, že máme menej suroviny, budeme musieť pristúpiť k úprave cien,“ hovorí.
Odhadol, že pôjde o 13-percentný nárast cien. Zdražieť by mali hlavne vína v najnižšej a nižšej strednej kategórii. Potvrdil, že už začali rokovať s odberateľmi o úprave cien najneskôr od nového roka.
Meniť ceny sa nechystá Vinohradnícke družstvo v Dvoroch nad Žitavou. „Cenami sa musíme prispôsobovať Únii,“ hovorí jeho predseda Jozef Tóth.
Pokles úrody oproti minulému roku odhadol na pätinu až dve pätiny, podľa lokality. Hrozno je však podľa neho veľmi kvalitné.
Dovozcovia vravia, že nezdražia
Mierny pokles úrody pocítila aj spoločnosť Kral Steffanus, ktorá dováža na náš trh vína zo svojich viníc v rakúskom Burgenlande. „V júni a júli bolo sucho, mali sme tu aj krupobitie,“ hovorí majiteľ spoločnosti Pavol Král. Ceny však zvyšovať nebudú, dodal.
O poklese úrody nepočul od dodávateľov Bohumír Šmatlák, majiteľ firmy Finestra zo Spišskej Novej Vsi, ktorá dováža talianske vína. Ceny dodávatelia zvyšujú každý rok v januári o 30 až 60 centov na fľašu a platia celý rok, dodal.
Ceny sa nechystá meniť ani bratislavská spoločnosť Revina, ktorá dováža vína z Austrálie, Afriky či Kalifornie. „Nás sa to nedotýka, máme zmluvné ceny,“ hovorí jej majiteľ Juraj Číž.