Nehnuteľnosti v treťom štvrťroku zdraželi. Pod rast cien bytov s väčšou výmerou sa podpísali investiční kupci.
Agentúrnu správu sme o 18:30 nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Po 28 mesiacoch sa skončilo zlacňovanie bytov a domov na Slovensku. V treťom štvrťroku sa ceny nehnuteľností zvýšili medzikvartálne o 1,06 percenta.
Informovala o tom Národná banka Slovenska, čerpala z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
„Stále sú však ceny asi o 20 percent nižšie ako v predkrízových maximách,“ tvrdí Martin Baláž, analytik Slovenskej sporiteľne.
Zdraželi veľké byty {"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdGNUQ05XWDV2SkIydkVzYnlBOWdRU1E&transpose=0&headers=1&range=A1%3AJ35&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"curveType":"function","legendTextStyle":{"color":"#222","fontSize":"11"},"animation":{"duration":0},"theme":"maximized","width":500,"lineWidth":2,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"textStyle":{"color":"#222","fontSize":"11"},"viewWindow":null,"maxValue":null},"vAxes":[{"titleTextStyle":{"color":"#222","italic":true,"fontSize":"11"},"title":"","useFormatFromData":false,"formatOptions":{"source":"inline","suffix":" eur za m2"},"minValue":300,"viewWindowMode":"explicit","textStyle":{"color":"#222","fontSize":"11"},"format":"0.##' eur za m2'","viewWindow":{"min":300,"max":2100},"logScale":false,"maxValue":2100},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null}],"title":"Ceny b\u00fdvania pod\u013ea krajov","booleanRole":"certainty","height":433,"domainAxis":{"direction":-1},"legend":"in","tooltip":{}},"state":{},"view":{},"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 1"} Ceny rástli v piatich z ôsmich krajov. Najvýraznejšie, o 4,7 percenta, stúpli v Košickom kraji, najmä vďaka novej ponuke väčších bytov.
Priestrannejšie byty zdraželi na celom Slovensku, medzikvartálne o 3,2 percenta. Môže za to zrejme vyšší záujem investičných kupcov. Tí byty s väčšou výmerou kúpili ako istotu v čase turbulencií na trhoch.
„Ťažko povedať, pretože táto časť trhu nemusí byť dostatočne veľká ani likvidná,“ reagoval analytik ČSOB Marek Gábriš. Tieto ceny sú však stále o 1,3 % nižšie ako pred rokom.
"Zaujímavosťou je, že v prípade jednoizbových bytov sa strieda medzištvrťročné zvyšovanie a znižovanie ich priemerných cien už od polovice roku 2010.
Rast priemerných cien domov sa v 3. štvrťroku 2012 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zdynamizoval, pričom výraznejšie vzrástli priemerné ceny priestrannejších víl ako priemerné ceny štandardných domov," dodáva NBS.
Na ceny má vplyv aj nezamestnanosť, tvrdí Daniela Danihel Rážová z Bond Reality. Bez práce bolo v septembri podľa Ústredia práce 13,44 percenta ľudí.
Ich počet bude zrejme rásť, preto Rážová neočakáva v najbližších mesiacoch výraznejšie zmeny. „Nie je dôvod na rast cien bytov. Očakávam stagnáciu,“ tvrdí.
Výraznejší rast cien brzdí aj slabšia výstavba, tá je na polovičnej úrovni ako v časoch rozmachu v roku 2008, tvrdí Baláž. Developeri stavajú opatrnejšie, bytové projekty rozdeľujú do fáz. Projekt rozširujú, až keď je 30 až 40 percent bytov predaných.
Vo väčšine krajov ceny rástli Vo väčšine slovenských krajov v treťom tohtoročnom štvrťroku priemerné ceny domov a bytov rástli. Výnimkou bol Nitriansky, Banskobystrický a Trenčiansky kraj.
"Aktuálne zníženie priemerných cien domov a bytov v Banskobystrickom kraji a Trenčianskom kraji bolo nižšie ako v predchádzajúcom štvrťroku," dodáva centrálna banka.
K celoslovenskému rastu priemerných cien nehnuteľností na bývanie v hodnotenom období oproti predchádzajúcemu štvrťroku prispeli predovšetkým Bratislavský kraj s rastom o 1,1 % a Košický kraj, kde priemerné ceny stúpli o 4,8 %.
V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa aktuálne najvýraznejšie znížili priemerné ceny domov a bytov v Nitrianskom kraji, a to o 3,9 %.
Na základe zvýšenia priemerných cien nehnuteľností na bývanie v treťom štvrťroku sa podľa NBS ešte nedajú robiť jednoznačné závery o pozitívnom trende vývoja slovenského trhu s bývaním.
Úvery sú lacnejšie V septembri klesol priemerný úrok pri úveroch na bývanie na 4,54 percenta. Sadzba bola nižšia len v januári 2011, keď si klienti požičiavali za 4,54 percenta.
„Medzimesačný pokles v septembri o 0,39 percentuálneho bodu bol historicky najvýraznejší,“ povedal analytik Fincentra Ján Porázik.
Dôvodom je úroková sadzba Euribor, za ktorú si banky medzi sebou požičiavajú. S ročnou viazanosťou vo výške 0,607 percenta je o polovicu nižšia ako vlani.
Na výšku úrokov má vplyv aj silnejší konkurenčný boj. „Na rozdiel od minulosti banky nezískavajú nových klientov, ale navzájom si ich preberajú, musia viac pracovať s cenou,“ dodal Porázik.
Vyvoj cien byvania