BRATISLAVA. Slovenskí farmári mali už od budúceho programového obdobia dostávať rovnaké dotácie ako tí z Francúzska či Nemecka.
Zrejme sa tak nestane, definitívne rozhodnutie o peniazoch pre európskych farmárov v rokoch 2014 až 2020 padne v Bruseli zrejme už tento mesiac.
Farmári z nových krajín Únie dostávali z Bruselu nižšie dotácie na základe ústupku, ktorý vznikol ešte v čase pristúpenia nových členov do Únie.
Chcú čo najviac
Tí v súčasnosti združení v spolku Priatelia kohézie lobujú za to, aby boli eurofondy pre budúce obdobie čo najvyššie.
Najbližšie sa majú premiéri týchto krajín stretnúť v utorok. Hovorkyňa premiéra Roberta Fica Beatrice Hudáková nepovedala jasne, či budú rokovať aj o dotáciách v spoločnej poľnohospodárskej politike.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek už teraz počíta, že vyrovnanie nebude ani v roku 2020, ale najskôr po roku 2028.
Slovenským podnikom to chce Jahnátek vrátiť napríklad tým, že prikáže, aby bolo na pultoch 80 percent domácich výrobkov.
„Volačo to pomôže, ale situáciu to nevyrieši,“ hovorí na ministerské riešenia prezident Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Pavol Bottka.
Možno dáme aj viac
Slovensko znižuje hendikep slovenským farmám tým, že k európskym peniazom dopláca pätinu navyše.
Dotácie na červenú naftu preverí Brusel.
So súhlasom Únie by to mohlo byť aj viac, no rozpočet nás nepustí, povedal bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd).
Riešenie vidí v zmene delenia peňazí z Únie. „V Únii sa platí na farmu, u nás na plochu,“ hovorí.
Potom to vychádza tak, že vo Svidníku je dotácia na pracovníka 25tisíc eur a v efektívnejšom podniku v Nitre 8,5tisíca eur.