Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KOŠICE. Producenti jedinečného značkového vína z juhovýchodného Slovenska budú môcť naďalej používať na svojich výrobkoch značku Tokaj.
Vyplýva to z rozhodnutia Všeobecného súdu, ktorý zamietol žalobu Maďarska podanú proti zápisu označenia Vinohradnícka oblasť Tokaj pre Slovensko v celoeurópskom elektronickom registri chránených označení vín E Bacchus.
Vo štvrtok o tom informoval Európsky súdny dvor.
Lapsus v označení
Maďari žiadali zrušiť zápis v registri, pretože podľa slovenskej právnej úpravy, ktorá je pre registráciu smerodajná, bola lokalita v čase jeho spustenia uvedená ako „Tokajská vinohradnícka oblasť“.
Súd však vychádzal z európskeho zoznamu akostných vín, ktorý predchádzal vzniku elektronického registra.
V ňom bolo zaregistrované chránené označenie pôvodu slovenských tokajských vín ako „Vinohradnícka oblasť Tokaj“ už v rokoch 2006 a 2007.
Problém vznikol, keď 30. júla 2009, deň pred spustením elektronického zoznamu, Slovensko pôvodné chránené označenie pôvodu zmenilo. Názov „Tokajská vinohradnícka oblasť“ tak preniesli aj do E-Bacchusu.
Slovenská republika požiadala o nápravu lapsusu v označení. Európska komisia jej vyhovela.
Slovenský Tokaj
Pestovatelia a výrobcovia tokajského vína na Slovensku rozhodnutie súdu vítajú.
„Keby sa podarilo maďarskej strane presadiť svoj názor, nemohli by sme používať názov Tokaj,“ vysvetľuje Mária Maciková zo spoločnosti Tokaj Macik Winery z Malej Trne.
Vinohradníčka a vinárka, rovnako ako jej kolegovia, verí, že zamietnutím žaloby budú môcť konečne pokojne a bez stresu pracovať a vyrábať pre domáci i zahraničný trh len.
„Je to víťazstvo zdravého rozumu,“ myslí si vlastníčka vinohradu, novinárka a autorka reprezentatívnej publikácie Poklady slovenského Tokaja Magda Haburová.
„Neviem ale, či sa máme tešiť, lebo maďarská strana zrejme využije možnosť odvolať sa.“
Odvolanie proti rozhodnutiu môže žalobca podať na Súdny dvor Európskej únie do dvoch mesiacov od jeho doručenia.
Nezmyselný spor
Jaroslav Ostrožovič z Veľkej Trne, ktorého firma J.&J. patrí k najstarším výrobcom tokajského vína na Slovensku, považuje celý spor za nezmyselný.
„Slovensko by mohli za používanie názvu Vysoké Tatry rovnako žalovať Poliaci, pretože väčšia časť pohoria leží na ich území. Tokaj je historická oblasť, ktorá nevyvrátiteľne zasahovala aj na dnešné územie Slovenska. Akurát ju po prvej svetovej vojne rozdelila hranica.“
Ako uviedol, rozhodnutie súdu, ktoré umožňuje aj slovenským vinárom naďalej používať značku Tokaj, má veľký význam predovšetkým pre marketing. Označenie s prívlastkom tokajský/tokajská/tokajské by mohla podľa neho zmiasť zahraničných odberateľov a konzumentov.
Ostrožovič je však presvedčený, že o úspechu slovenského tokajského vína rozhoduje predovšetkým kvalita.
„Slovenské tokajské vína na medzinárodnom fóre pravidelne získavajú ocenenia. Čiže kvalitou sa prinajmenej vyrovnajú maďarským.“
Spoločnosť J.&J. Ostrožovič získala tohto roku v Brazílii na svetovej výstave vín veľkú zlatú medailu za päťputňový tokaj.
Rovnaké ocenenie si odnieslo zo 117 vzoriek výrobcov zo 17 krajín už len víno z Kalifornie (USA).
Tokajská vinohradnícka oblasť
Je geograficky uzatvorená oblasť v povodí rieky Bodrog. Na Slovensku siaha po Zemplínske vrchy, na juhu v Maďarsku ju ohraničuje sútok riek Tisa a Bodrog.
Je historickou aj teritoriálnou súčasťou veľkého tokajského regiónu, ktorého väčšia časť sa rozprestiera na území Maďarska (približne 5 000 hektárov).
Na Slovensku je zákonom podľa zákona 907 hektárov vinís. Maďarsko trvá na rozlohe slovenských tokajských viníc s celkovou výmerou len 565,2 hektára.
Prvá písomná zmienka o Tokajskej oblasti je z roku 1248. Ešte v časoch Rakúsko – Uhorska tvorila jeden historický celok. Po vzniku ČSR v roku 1918 ju hraničná čiara rozdelila na dve časti – slovenskú a maďarskú.
Spor o značku Tokaj riešili v priebehu desaťročí rôzne inštitúcie na rôznych úrovniach. Maďarská strana nesúhlasila s jej používaním na slovenských výrobkoch.
Slovensko argumentuje historickými dokladmi a nezmenenými prírodnými podmienkami na pestovanie špeciálnych odrôd hrozna a výrobu vína, ktoré dokazujú jeho historicko-právny nárok na označenie.
Tokaj Rozsudok