Fajčiari to majú tento rok ťažké. Prvýkrát ceny cigariet išli hore vo februári, potom neplánovane v októbri, v priemere o desať centov za škatuľku. Spôsobila to úprava spotrebnej dane z tabaku.
Rodiny fajčiarov októbrové zdraženie nepotešilo, veď z rodinného rozpočtu tuhý fajčiar, ktorý vyfajčí denne jednu škatuľku lacnejších cigariet za 2,70 eura, odčerpá o 36,5 eura za rok viac, ako to bolo napríklad vlani. Pri drahších to bude ešte viac.
Zvyšovať spotrebnú daň z tabaku sme sa zaviazali Európskej únii. Najneskôr od januára 2014 má byť minimálna daň z tisíc cigariet 90 eur, doteraz to bolo 88,50 eura a vlani 85 eur.
V téme sa dočítate:
Fagerströmov test nikotínovej závislosti
Kto chce prestať, musí mať dôvody
Psychiater vám môže predpísať liek
Chcete prestať? Skúste niektorú z odskúšaných metód
Dôvod na odvykanie?
Ako sa fajčí
V Únii
vo februári až marci 2012 fajčilo 28 percent európskych občanov,
nikdy nefajčilo 51 percent,
pätina prestala fajčiť,
najvyšší podiel fajčiarov má Grécko - 40 percent,
najmenší Švédsko, 13 percent,
Slovensko (23 percent),
častejšie fajčia muži ako ženy.
(Zdroj: Eurobarometer)
Za posledných osem rokov dospelých fajčiarov na Slovensku ubudlo. „Pre mnohých fajčiarov je vysoká cena cigariet spolu s inými dôvodmi motívom, ktorý ich vedie k rozhodnutiu prestať fajčiť,“ povedal Robert Ochaba z odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva.
Potvrdzuje to aj Eurobarometer špeciál z mája tohto roku, ktorého prieskum na vzorke 27–tisíc respondentovbol zameraný na postoje Európanov k tabaku a fajčeniu. Až 54 percent slovenských respondentov v prieskume uviedlo, že na skončiť s fajčením ich primäli práve ceny.
Vo všetkých členských štátoch Únie, okrem nás a Bulharov, ich obyvatelia prestávajú fajčiť pre obavy o vlastné zdravie.
Rozpočet nepustí
Manželia Podhorskí sú už v dôchodku. Obaja sú tuhí fajčiari, denne si každý kupoval škatuľku cigariet Marlboro a Davidoff. Pri dôchodku to však išlo do peňazí, za cigarety odchádzalo aj vyše dvesto eur.
„A tak sme si povedali, že vyskúšame elektronickú cigaretu,“ hovorí Alena Podhorská. „Prvotná investícia nás stála každého približne osemdesiat eur, náplne mesačne vychádzajú na tri až päť eur.
„Takže mesačne naozaj výrazne ušetríme, doma je čistý vzduch a konečne robíme hádam aj niečo pre svoje zdravie. Ale bez dobrej vôle by to nešlo,“ hovorí Podhorská. Dodáva, že kým manžel predtým dosť kašľal, už po týždni sa to výrazne zlepšilo.
Myšlienkou na obmedzenie fajčenia sa zaoberá aj budúci otec. Hovorí, že denne vyfajčí asi desať cigariet, škatuľka mu vydrží tak dva dni. Neplánuje prestať, len by chcel fajčenie obmedziť. Tiež chce vyskúšať elektronickú cigaretu.
Klasifikácia chorôb: Je to duševná porucha
Fajčiari, ktorí chcú prestať s fajčením, môžu využiť aj liečbu liekom bez obsahu nikotínu. Psychiater ho môže predpísať každému, kto chce prestať fajčiť.
Psychiater Mário Straka však upozorňuje, že psychiatria nelieči „zlozvyky“, ale medicínsky klasifikované duševné poruchy a choroby. Patrí medzi ne aj fajčenie, v medzinárodnej klasifikácii chorôb ide o poruchy psychiky a správania spôsobené užitím tabaku.
Fagerströmov test nikotínovej závislosti
1. Ako neskoro po prebudení si zapálite prvú cigaretu?
do 5 minút (3 body)
do 6 – 30 minút (2 body)
do 31 – 60 minút (1 bod)
po 60 minútach (0 bodov)
2. Je pre vás ťažké nefajčiť tam, kde nie je fajčenie dovolené?
áno (1)
nie (0)
3. Ktorá cigareta by vám vyslovene chýbala?
prvá ráno (1)
ktorákoľvek iná (0)
4. Koľko cigariet denne vyfajčíte?
0 – 10 (0)
11 – 20 (1)
21 – 30 (2)
31 a viac (3)
5. Fajčíte častejšie predpoludním?
áno (1)
nie (0)
6. Fajčíte aj pri chorobe?
áno (1)
nie (0)
Vyhodnotenie – súčet bodov predstavuje závislosť od nikotínu:
0 – 1 bodov žiadna alebo veľmi malá závislosť
2 – 4 bodov nízka závislosť
5 bodov stredná závislosť
6 – 7 bodov vysoká závislosť
8 – 10 bodov veľmi vysoká závislosť
Kto chce prestať, musí mať dôvody
Ak chcete, aby sa o vás hovorilo ako o bývalom fajčiarovi, musíte mať jasno v tom, prečo sa chcete cigariet zbaviť. Aj toto hovorí psychiater MÁRIO STRAKA pacientom v galantskej ambulancii, ktorí si odvykajú od fajčenia.
Pozor, ide o komplexnú zmenu celkového životného štýlu, zásah do zvyklostí a rituálov, trávenia voľného času.
Ujasnite si všetky svoje dôvody, pre ktoré sa chcete zbaviť tohto pre vás príjemného denného i nočného pôžitku.
Ak máte partiu priateľov, ktorí fajčia, alebo pracujte s kolegami fajčiarmi, myslite na to, že budete teraz medzi nimi čierna ovca. Ak napríklad fajčí aj partner, bude to o to ťažšie. Zvládnete to?
Čím skôr lásku k cigarete nahraďte niečím iným, takpovediac novou láskou.
Je dobré nahradzovať fajčenie niečím pozitívnym či dokonca zdravým. Najextrémnejším spôsobom je kúpiť si za ušetrené peniaze za cigarety bicykel a pravidelne na ňom jazdiť.
Aj keď je na trhu veľa pomôcok na odvykanie od fajčenia, veľmi sa na ne nespoliehajte. Ak nebudete mať silnú vôľu, nezaberú. Ak vám niečo robilo subjektívne psychicky dobre, tak je veľké riziko, že sa k tomu vrátite.
Náplaste či žuvačky s nikotínom síce môžu ovplyvniť fyzickú stránku závislosti, a to substitúciou chýbajúceho nikotínu, no liečba fyzickej stránky závislosti je len prvým kamienkom na ceste k nefajčeniu.
Počet cigariet začnite znižovať postupne o jednu či dve cigarety denne.
Vyhraďte si sumu financií, ktorú prefajčíte za týždeň, za mesiac a tú postupne znižujte.
(or)
Pre zväčšenie kliknite
Psychiater vám môže predpísať liek
Fajčiari, ktorí sú rozhodnutí prestať s fajčením, môžu využiť aj liečbu liekom bez obsahu nikotínu.
Ide o liek Champix, ktorý priamo ovplyvňuje receptory v mozgu, zodpovedné za závislosť od nikotínu. Znižuje túžbu po cigarete, fajčiara robí akoby „ľahostajného“ k fajčeniu ako takému. Psychiater ho môže predpísať takmer každému, kto chce prestať s fajčením.
Liečba trvá v priemere tri až dvanásť mesiacov a mala by prebiehať pod dohľadom odborného lekára.
Jej cena sa pohybuje okolo 250 eur, zdravotné poisťovne sa na nej nepodieľajú, výnimkou je program Zdravé srdce v poisťovni Dôvera.
„Ak poistenci vo veku od 30 do 60 rokov absolvujú tento program a chcú prestať fajčiť, získajú príspevok na liek proti fajčeniu vo výške 33,19 eura,“ povedala jej PR špecialistka Monika Šimunová.
Podľa klinických skúseností je Champix účinný vo vyše päťdesiatich až šesťdesiatich percentách.
Psychiater Mario Straka povedal, že má niekoľko desiatok takto vyliečených bývalých fajčiarov.
(or)
Chcete prestať? Skúste niektorú z odskúšaných metód
Odvykacích programov je veľa. Ako najúčinnejší spôsob sa javí kombinácia psychologickej podpory a farmakoterapie.
Biorezonancia
Ako funguje: do prístroja Bicom 2000 fajčiar vloží vyfajčenú cigaretu. Elektródy, ktoré drží v ruke, zároveň snímajú signál jeho tela. Na základe vzorky nikotínu je signál rozdelený na dve časti, a to pozitívnu a negatívnu.
Negatívna časť, ktorá spôsobuje závislosť a potrebu fajčiť, je pomocou prístroja eliminovaná a fyzická závislosť od nikotínu zaniká.
Koľko terapia trvá: asi 30 minút.
Pre koho nie je vhodná: pre ľudí s kardiostimulátorom a tehotné ženy.
Čo stojí: od 30 do 70 eur.
Aká je úspešnosť: až osemdesiatpercentná.
Elektronické cigarety
Ako fungujú: tieto cigarety neprodukujú klasický dym, fajčiar inhaluje zmes studenej pary, nikotínu či zvolenej príchute. Princíp fungovania elektronickej cigarety je jednoduchý: do cigarety sa vloží náplň obsahujúca nikotín a aromatické esencie (liquid).
Pri potiahnutí z cigarety sa automaticky zopne elektronický obvod a fajčiar inhaluje nikotín, nie však ďalšie látky, ktoré obsahuje bežná cigareta, ako sú decht, oxid uhoľnatý a podobne.
Oproti iným náhradám typu nikotínových náplastí či žuvačiek však fajčiar zažíva rovnaké pocity ako pri fajčení bežných cigariet. Nemusí sa teda vzdávať svojho obľúbeného rituálu, napríklad cigarety ku káve.
Pre koho sú: tým, čo chcú prestať fajčiť, postupne a „bezbolestne“ znižuje dávky nikotínu. Tým, ktorí prestať fajčiť nechcú, ale chcú fajčiť aspoň zdravšie, umožňuje v plnej miere naďalej holdovať svojej záľube, ale bez vdychovania škodlivých, rakovinotvorných látok, ktoré sa nachádzajú v bežnej cigarete.
Čo stoja: jednorazová investícia od 70 eur, mesačne sa dokupuje tekutina E-liquid, ktorá vytvára dym a patróny.
Aká je úspešnosť: medicínsky overený účinok nie je objektizovaný.
Akupunktúra
Ako funguje: zakladá sa na stimulácii niektorých bodov v tele vyvolanej vpichom špeciálnych tenkých ihiel. Narúšajú sa tak toxické usadeniny v tele.
Komu je určená: poskytuje doplnkovú liečbu pri ochoreniach, kde medikamentózna liečba z rôznych dôvodov nedokáže zlepšiť všetky ťažkosti pacienta alebo poskytuje alternatívu u tých, ktorí medikamentóznu liečbu z rôznych dôvodov nemôžu užívať. Je veľmi vhodná ako prevencia.
Čo stojí: jedno sedenie ušnej akupunktúry pri odvykaní od fajčenia stojí od 7 eur. Potrebných je asi sedem sedení.
Aká je úspešnosť: podľa niektorých štúdií fajčiari, ktorí sa podrobili akupunktúre, si nezapálili ani po šiestich mesiacoch či po roku.
Hypnoterapia
Ako funguje: je kombináciou hypnózy a terapeutickej intervencie. Terapeut vedie prostredníctvom verbálnych sugescií klienta k pozitívnym zmenám.
Pre koho nie je vhodná: pre ľudí, ktorí trpia psychózami.
Čo stojí: asi 35 eur
Aká je úspešnosť: výskumy neexistujú.
(or)