Premiér počká na vyšetrovanie.
BRATISLAVA. Hoci ministri vnútra a dopravy Robert Kaliňák a Ján Počiatek tvrdili, že výsledky vyšetrovania pádu mosta v Kurimanoch budú do Vianoc, nestane sa tak.
„Dovtedy budeme pravdepodobne vedieť, ako presne most padol, ale prečo sa tak stalo, určí až znalecký posudok,“ povedal Kaliňák. Posudok očakáva najskôr na jar.
Ministra Počiatka podržal premiér Robert Fico. „Som pripravený byť dôsledný, ale chcem vidieť na papieri, kto zlyhal.“
Predseda SaS Richard Sulík v pondelok vyhlásil, že jeho strana začína pochybovať o objektívnosti vyšetrovania.
Minister Počiatek medzitým rieši spor so svojím predchodcom. Sporia sa, či mala most v Iliašovciach podopierať taká podpera, aká sa použila a napokon zlyhala.
Figeľ tvrdí, že v dokumentoch, podľa ktorých stavbári v tendroch naceňujú jednotlivé položky na stavbu, sa pôvodne písalo o inej podpere. Takej, ktorá visí z mosta a neopiera sa o zem.
„Záväzná je zmluva o dielo. V nej je uvedená pre tri mosty výsuvná skruž, ktorá tam nebola,“ vyhlásil predseda KDH v relácii TV Markíza Na Telo.
Počiatek: Je to zmätok
Fakty
Stavba mosta
9-kilometrový úsek medzi Jánovcami a Jablonovom stavia konzorcium firiem Váhostav – Bögl a Krýsl.
Na stavbu si najali množstvo subdodávateľov.
Vysúťažená cena je približne 60 miliónov eur.
Štát predpokladal, že stavba vyjde na 95 miliónov eur.
Minister Počiatek tvrdí, že podpera je taká, o akej sa píše v projektovej dokumentácii. Tam je zmienka o posuvnej podpernej konštrukcii.
Svoje slová podoprel vyjadrením firmy, ktorá projekt vypracovala.
„To je zmätok, ktorý my tu nevyriešime. Na to je vyšetrovanie,“ uzavrel Počiatek.
Jeho hovorca Martin Kóňa spresnil, že citoval projektovú firmu Ispo. Keď sme sa pýtali jej riaditeľa Jozefa Antola, ako to je s podperami, povedal: „Most bol robený v súlade s projektovou dokumentáciou.“
S tým súhlasí aj profesor Jaroslav Halvoník zo Stavebnej fakulty STU.
Upozornil však na to, že podpera, ktorá sa spomína v projekte, v zásade neexistuje. „Pojem použitý v technickej správe – posuvná skruž – sa v odbornej terminológii nepoužíva,“ povedal Halvoník.
Projektová dokumentácia má prednosť pred takzvaným výkazom výmer, ktorý spomína výsuvnú podperu, hovorí šéf Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák.
Problém môže rozriešiť informácia, koľko sa malo preplatiť stavbárom za podperu, ak by nespadla.
Počiatek tvrdí, že firma nacenila podperu už v tendri trikrát lacnejšie než ostatní uchádzači.
Kde bol geotechnik?
V KDH však hovoria o tom, že v tendri bola podpera, ktorú firma použila, ocenená vyššie než v realite drahšia skruž, ktorá visí z mosta.
Figeľ tiež hovorí, že na moste sa geotechnik zastavil naposledy v septembri.
Z technickej správy k mostu pritom vyplýva, že ide o úsek s geologicky náročným podložím. Ak sa zmenili medzičasom podmienky, geotechnik mohol napríklad žiadať prepočítať statiku.
„Prizývali ho iba podľa vlastného uváženia, lebo mali problémy s preplácaním jeho služby,“ povedal pre SME dobre informovaný zdroj. Ministerstvo dopravy sa nechcelo vyjadriť k dohadom.