BRATISLAVA. Ide o spoločnosť Vemex Energo, ktorá chce s dodávkami plynu pre domácnosti začať v budúcom roku.
“Zatiaľ dodávame plyn veľkým, stredným aj malým odberateľom. V prvom polroku budúceho roka predpokladáme vstup na trh s domácnosťami,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Vemex Energo Štefan Koman.
V tomto roku by mala firma na slovenskom trhu predať okolo 80 miliónov metrov kubických zemného plynu. V budúcom roku podnik očakáva nárast predaja.
“Budúcoročný predaj nebude nižší. Povedať teraz čokoľvek v tomto smere je však predčasné, nakoľko momentálne sme v procese uzatvárania zmlúv na budúci rok, a tento ešte zďaleka nie je ukončený,“ dodal Koman.
V blízkej budúcnosti by chcela firma na slovenskom trhu začať aj s predajom elektrickej energie. “Ale nie je to momentálne naša priorita,“ doplnil Koman.
Šéf spoločnosti Vemex Energo odmieta úvahy o tom, že ako firma patriaca do skupiny Gazprom má výhodu v nákupných cenách plynu.
“Podmienky majú všetci rovnaké, nikto nie je protežovaný či uprednostňovaný. Nemáme žiadnu výhodu, ani cenovú ani objemovú. To je veľmi častá otázka na nás aj od mnohých potenciálnych klientov, že vy patríte ku Gazpromu, tak máte lacnejší plyn, ale nie je to tak,“ zdôraznil Koman.
Nákup plynu pre slovenského alternatívneho dodávateľa energií podľa neho zabezpečuje materská spoločnosť Vemex sídliaca v Prahe. “Ona obchoduje so zemným plynom na základe dlhodobého kontraktu s firmou Gazprom Export a tiež na európskych energetických burzách,“ povedal Koman.
Aj spoločnosť Vemex Energo, ako mnoho ďalších dodávateľov energií, nevidí už v súčasnosti dôvod regulovať ceny energií na trhu s domácnosťami.
“Myslím si, že s príchodom novej energetickej legislatívy a hlavne nového zákona o regulácii každý obchodník očakával, že regulácia cien na plyn bude zrušená. Ja si osobne myslím, že regulácia cien plynu pre domácnosti v dnešnej podobe je zbytočná. Nemá logiku,“ povedal Koman. Podnik, ktorému šéfuje, taktiež nemilo prekvapilo nedávne posilnenie regulácie pri malých podnikoch.
“Tak ako v Českej republike, aj na Slovensku plyn pre domácnosti a malé podniky by nemal byť regulovaný. Je tu veľa dodávateľov, medzi ktorými je vytvorená dostatočná konkurencia,“ dodal Koman, podľa ktorého by sa ceny energií v konkurenčnom prostredí natoľko upravili, že by boli nižšie, ako keď ich nastaví sám regulátor.