BRATISLAVA. Americký koncern U. S. Steel po dvoch rokoch špekulácií včera potvrdil, že môže odísť zo Slovenska.
Vedenie košických železiarní cez email zamestnancom po prvýkrát oznámilo, že koncern dostal ponuku, ktorou sa vážne zaoberajú.
„Povedali nám, že rozhovory sú v počiatočnom štádiu a potrvajú niekoľko mesiacov. Ich výsledkom môže byť aj to, že U. S. Steel zo Slovenska neodíde,“ povedal Mikuláš Hintoš, odborársky predák košických hutníkov.
Možní kupci Kto chce železiarne kúpiť, firma zamestnancom nepovedala. Podľa košického Korzára sa hovorí o troch záujemcoch.
Jedným z nich má byť nemecký koncern ThyssenKrupp. Už dlhšie sa špekuluje, že nemecká firma ponúka americkej na výmenu svoju stratovú fabriku v americkom štáte Alabama.
Podľa hlavného ekonóma Patrie Finance Mareka Davida je takýto typ obchodu vo svete obvyklý s tým, že potom sa obe strany cenovo vyrovnajú.
Slovenské automobilky už aj dnes využívajú oceľ z U. S. Steelu aj z ThyssenKrupp.
Nemecká firma včera záujem o Košice poprela. „Nezaujímame sa o aktivity U. S. Steelu na Slovensku,“ povedal hovorca ThyssenKrupp pre oceliarne Stefan Ettwig.
Hovorí sa aj o ukrajinských oceliarňach, ktoré vlastnia aj podiel v krivorožskom kombináte na spracovanie železnej rudy, ako aj Magnitogorsk Iron and Steel Works.
Americké médiá a investiční analytici, ktorí už skôr špekulovali o predaji košického závodu, ako potenciálneho kupca uvádzali najväčšieho svetového producenta ocele ArcelorMittal.
Koncern sa včera odmietol vyjadriť k „šumom na trhu“. „V tomto okamihu preto otázky nebudeme komentovať,“ povedala Laura Nutt z komunikačného tímu oceliarní ArcelorMittal.
Koniec daňových prázdnin U. S. Steel kúpil železiarne v novembri 2000. Vláda ho podporila daňovými prázdninami, ktoré sa skončili v roku 2010.
„Začína nás dobiehať to, že sme svoju konkurencieschopnosť postavili na nízkej cene práce a daňových prázdninách,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž.
Firma zamestnancom v liste napísala, že fabrike sa darí a ponuka to len potvrdzuje. Oceliarne vlani skončili v strate dva 25 miliónovy eur, bolo to najmä pre precenenie emisných kvót.
Podľa niektorých informácií chce U. S. Steel predať svoju poslednú európsku fabriku aj pre požiadavky EÚ na ekológiu.
Ak by ich chcel splniť, musel by preinvestovať okolo pol miliardy dolárov. Ešte vlani odpredal aj svoj srbský závod.
Oficiálni o predaji nepočuli Košický primátor Richard Raši nám v esemeske napísal, že nemá žiadnu oficiálnu informáciu o predaji železiarní.
Informáciu o tom nemá ani minister hospodárstva Malatinský, ani jeho predchodca Juraj Miškov (SaS).
„Nepočul som o tom,“ povedal aj exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), ktorý bol pred dvanástimi rokmi na strane vlády hlavnou postavou predaja železiarní Američanom.
Daňové prázdniny už Američania vyčerpali U.S.Steel kúpil košické železiarne na jar roku 2000.
Marec 2000: Vláda podpísala dohodu o strategickom vstupe amerického US Steel do Východoslovenských železiarní (VSŽ) Košice.
Máj 2000: Valné zhromaždenie VSŽ schválilo Memorandum o porozumení medzi U.S. Steel a VSŽ Košice, čím sa oficiálne začala cesta k predaju oceliarskej časti VSŽ.
September 2000: Vláda schválila zmluvu s U.S. Steel.
Štát sa zaviazal, že nebude otvárať daňové otázky. Štát sa tiež zaviazal, že sa bude podieľať na odstraňovaní dovtedy neznámych ekologických záťaží, ktoré sa vo firme objavia do roku 2004.
U.S. Steel sa zaviazala v priebehu desiatich rokov investovať do spoločnosti minimálne 700 miliónov dolárov (vtedy 34,2 miliárd korún).
Firma sa tiež zaviazala prevzať dlhy voči veriteľským bankám z éry Rezešovho manažmentu v hodnote 325 miliónov dolárov a dlhy voči štátu za 15 miliónov dolárov.
Akcionárom firma VSŽ Košice sľúbila do roku 2003 vyplatiť 25 až 75 miliónov dolárov. Američania od nej za to získali oceliarsku časť podniku, iné časti holdingu ostali v akciovke VSŽ, ktorú neskôr ovládla Penta.
Daňové prázdniny oceliarom oficiálne skončili v roku 2010 - prvých päť rokov mala nárok na neplatenie dane zo zisku, v ďalších piatich platila polovicu z vymeranej dane.
U. S. Steel mal dokopy nárok na daňové úľavy vo výške maximálne 430 miliónov dolárov vo vtedajšom kurze, pričom túto sumu vyčerpal už v roku 2008.
24. októbra 2000 U.S. Steel oficiálne prevzal za 60-miliónov dolárov hutnícku výrobu VSŽ. Gabriela Eichlera vystriedal na prezidentskom poste John Goodish.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdElMUU9uTm94MGdyand0LWdYNFJfWVE&transpose=1&headers=1&range=A1%3AD3&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":"","formatOptions":{"source":"inline","suffix":" mil. eur"},"minValue":0,"viewWindowMode":"pretty","format":"0.##' mil. eur'","viewWindow":{"min":0,"max":2500},"maxValue":2500},{"useFormatFromData":false,"title":"","formatOptions":{"source":"inline","suffix":"mil. eur"},"minValue":0,"viewWindowMode":"pretty","format":"0.##'mil. eur'","viewWindow":{"min":0,"max":0},"maxValue":0}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":[{"type":"bars"},{"targetAxisIndex":1,"lineWidth":8}],"booleanRole":"certainty","title":"Ako sa darilo U.S. Steel","animation":{"duration":500},"legend":"bottom","useFirstColumnAsDomain":true,"type":"line","hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":371},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1,2]},"chartType":"ComboChart","chartName":"Chart 1"}