BRATISLAVA. Slovensko je podľa firiem stále horším miestom na podnikanie. Najmä pre zmeny zákonov v oblasti daní, odvodov a nový Zákonník práce spôsobili, že Index podnikateľského prostredia (IPP) pokračoval v poklese.
Podľa prieskumu, ktorý organizuje Podnikateľská aliancia Slovenska, sa nálada podnikateľov zhoršila v treťom štvrťroku oproti druhému štvrťroku tohto roka takmer o štyri percentá.
Negatívny vývoj indexu si riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina vysvetľuje tým, že podnikatelia čakajú od vlády razantnejší prístup pri riešení bariér v podnikaní.
„Reformy spred ôsmich rokov už odzneli a odvtedy sa neprijala žiadna zásadná zmena, ktorá by uľahčila podnikanie,“ hovorí. V poslednom období nastalo zhoršenie aj toho, čo fungovalo, dodáva.
Nový Zákonník práce či zmeny daní a odvodov nie sú podľa firiem kompenzované zjednodušením administratívy či zlepšením vymožiteľnosti práva. Naopak zlepšila sa informačná otvorenosť firiem, vzťah k životnému prostrediu, vystupovanie k obchodným partnerom.
"Slovenskí podnikatelia chápu nutnosť konsolidácie verejných financií, no spôsob, pri ktorom vláda prenáša väčšinu konsolidačného bremena na plecia firiem a živnostníkov, bude mať podľa nich destabilizačný vplyv na podnikateľské prostredie," konštatuje PAS.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdFRWcUhkQm5TalRqUHZPc3h0dWo1Rnc&transpose=0&headers=0&range=G3%3AH47&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"color":"#ff0000"}},"animation":{"duration":500},"theme":"maximized","width":500,"hAxis":{"title":"","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"title":"Index podnikate\u013esk\u00e9ho prostredia (PAS)","booleanRole":"certainty","height":303,"legend":"none","isStacked":false,"tooltip":{}},"state":{},"view":{},"chartType":"AreaChart","chartName":"Chart 2"}
Najviac pokles v legislatíve V prípade konkrétnych ukazovateľov zaznamenala najvýraznejší pokles položka legislatíva upravujúca dane, poplatky a investície. Jej hodnotenie kleslo oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 11,1 % na 77,3 bodu.
"Podnikatelia veľmi citlivo reagujú na zvyšovanie daní, pokiaľ im nie je zo strany štátu kompenzované lepšími verejnými službami a lepším podnikateľským prostredím," vysvetľuje aliancia.
Druhé najnegatívnejšie hodnotenia pripísali podnikatelia položke legislatíva upravujúca odvody. Rating tejto položky klesol na úroveň 68,1 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom predstavuje pokles o 10,2 %.
Podnikateľom sa nepáči novela zákona o sociálnom poistení zavádzajúca zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia, ktorého výška je dlhodobo jednou z hlavných bariér pri tvorbe nových pracovných miest.
S poklesom ratingu o 10,1 % sa treťou najnegatívnejšie hodnotenou stala položka pracovnoprávna legislatíva s aktuálnou hodnotou 57,7 bodu.
Podnikatelia ostro kritizujú novelu Zákonníka práce, ktorá podľa nich spomalí tvorbu nových pracovných miest, v horšom prípade bude mať za následok pokles zamestnanosti. Zmeny v zákonníku považujú za krok späť.
Medzi ukazovatele, ktoré v treťom štvrťroku zaznamenali výrazné poklesy, patria tiež vymožiteľnosť práva, funkčnosť súdnictva, efektívnosť hospodárenia štátu, prístup k štátnej pomoci, uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom, ako aj zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov.
"Najmä zle fungujúca justícia patrí dlhodobo k hlavným prekážkam zlepšenia podnikateľského prostredia," dodáva.
Rast v 6 z 33 oblastí Rast v poslednom sledovanom období zaznamenalo podľa PAS len šesť z 33 hodnotených položiek indexu podnikateľského prostredia. Tieto sa týkajú vlastného fungovania podnikov.
Podľa podnikateľov sa zlepšila informačná otvorenosť firiem, ich vzťah k životnému prostrediu, vystupovanie voči obchodným partnerom, systém riadenia a manažment ľudských zdrojov, úroveň technológií či kvalita produkcie.
Základným obdobím na výpočet IPP, s referenčnou hodnotou indexu 100 bodov, bol 1. júl 2001. Respondenti prvý raz hodnotili zmeny v podnikateľskom prostredí za tretí štvrťrok 2001.
Podnikatelia združení v PAS sa snažia presadzovať princípy zákonnosti, etickosti, solidárnosti a transparentnosti v podnikaní. Členovia aliancie dosahujú ročné tržby na úrovni 16,93 miliardy eur a zamestnávajú približne 64.000 pracovníkov.