Prečo sú slovenskí podnikatelia viac zachmúrení, keď hovoria o podmienkach na podnikanie ako o vývoji ich reálneho biznisu? Pretože ich výsledky môžu viac súvisieť s vývojom v krajinách, kde predávajú svoje produkty.
BRATISLAVA. Názor podnikateľov na vládu a na možnosti podnikať na Slovensku je najhorší za posledných desať rokov a ďalej klesá.
Naproti tomu predpoklady reálnych hospodárskych výsledkov firiem zďaleka nie sú také pesimistické.
Nálada biznisu meraná prísne ekonomickými kritériami síce klesá už dva roky, ale je stále výrazne lepšia ako v lete roku 2009, keď sa blížilo prvé výročie pádu Lehman Brothers.
Toto rozdielne vnímanie vidno na porovnaní indexu podnikateľského prostredia a indexu ekonomického sentimentu (ESI).
Prvý ukazuje to, ako podnikatelia vnímajú situáciu z pohľadu podmienok na podnikanie - bodujú pracovnoprávnu legislatívu, zrozumiteľnosť a vymožiteľnosť práva, byrokraciu, cenovú stabilitu, kvalitu pracovnej sily.
No aj to, ako sa ten-ktorý podnik správa k svojim zamestnancom, obchodným partnerom či životnému prostrediu.
Druhý odzrkadľuje ich ekonomické očakávania a okrem názoru firiem meria aj očakávania spotrebiteľov.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdFRWcUhkQm5TalRqUHZPc3h0dWo1Rnc&transpose=0&headers=1&range=A1%3AE138&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":"","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":[{"type":"line"},null,null,{"targetAxisIndex":1,"type":"bars"}],"title":"Spokojnos\u0165 podnikate\u013eov","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":500},"legend":"in","theme":"maximized","focusTarget":"category","type":"line","hAxis":{"title":"","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":385},"state":{},"view":{},"chartType":"ComboChart","chartName":"Chart 3"}
Odhady verzus nálady Rozdiel medzi krivkami spôsobuje podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša to, že index podnikateľského prostredia odzrkadľuje zmeny, ktoré sa nemusia okamžite prejaviť aj v zmene ekonomickej výkonnosti firiem.
„No ak ide o pomalé deštruovanie podnikateľského prostredia, môže sa to prejaviť až s veľmi veľkým časovým posunom,“ hovorí Gábriš.
Podobne to vidí riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina, ktorého inštitút meria názory biznismenov na bariéry v podnikaní.
Lepší stav „ekonomického sentimentu“ ako názorov na podnikateľské prostredie zdôvodňuje tým, že výsledky podnikov sú výrazne ovplyvnené priaznivejšou situáciou na trhu, ako napríklad v roku 2009.
„No neriešené bariéry v podnikateľskom prostredí sťažujú podnikateľom možnosti využiť tento potenciál vo svoj prospech,“ vysvetľuje, prečo sledovať aj index názorov na prostredie na podnikanie.
Tak ako Nemecko Vývoj indexu ekonomického sentimentu Slovenska, čiže vyhliadok firiem a spotrebiteľov, kopíruje s malými výkyvmi priebeh krivky Nemecka a Únie.
„Ak by index bral do úvahy napríklad stav súdnictva, tak ten vývoj by bol rozdielny,“ hovorí Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.
Podobný vývoj kriviek súvisí podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej s tým, že Slovensko je malá, otvorená a proexportne orientovaná ekonomika.
„Do Únie vyvážame až 84 percent nášho vývozu, do Nemecka viac ako pätinu,“ povedala.
Malí verzus veľkí Analytik ČSOB Gábriš pripúšťa aj to, že zmeny podnikateľského prostredia nemusia mať dosahna veľké podniky, ktoré ťahajú rast.
Rozdiely môžu byť napríklad v tom, že veľké firmy ľahšie zvládajú zmeny zákonov, sú silnejšie na súdoch, viac ich rešpektujú kontrolné orgány a regulátori a ľahšie sa dostanú k daňovým úľavám a iným dotáciám.