Maďarská vláda schválila novú daň. Firmy od januára zaplatia za každý meter rozvodov vody, plynu aj elektriny.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Vláde Viktora Orbána stačilo len šesť týždňov na to, aby schválila tretí balík úsporných opatrení. Počíta so zvýšením daní pre vodárne, plynárov, rozvody tepla, energetické spoločnosti aj telekomunikačných operátorov od januára 2013.
Opatrenia majú krajine pomôcť s ozdravením verejných financií. Do rozpočtu majú ročne priniesť navyše 310 miliónov eur a podľa Orbána stlačia budúci rok deficit na 2,7 percenta HDP.
Daň zoberie polovicu
Daň pre energetické koncerny sa zvýši na 50 percent. „Ak bude mať firma zisk 100 forintov a dnes je zdaňovaná 19 percentami, po novom musí na dani odviesť 50 forintov. Daň si môže znížiť o investície do výšky 15,5 forintu zo 100 forintov zisku,“ povedal pre SME maďarský ekonóm Attila Hugyecz.
Efektívna daňová sadzba, vyrátaná z očistených príjmov, sa tak vyšplhá na 34,5 percenta. Investícia, ktorá sa dá odpočítať, je polovicou rozdielu zdanenia od januára a 19percentnou daňou, ktorá platí dnes.
Maďarská vláda zaviedla aj špeciálnu daň vo výške 35 centov za každý meter infraštruktúry, ktorá je potrebná pre rozvod vody, plynu, elektriny, tepla a telekomunikačných služieb, uviedla agentúra Reuters.
Akcie skupiny MOL, do ktorej patrí aj Slovnaft, sa po zverejnení informácie prepadli na burze o viac ako päť percent. Hovorca MOL Domokos Szollár pre Reuters povedal, že „diabol je skrytý v detailoch a s nimi sa musí ešte spoločnosť oboznámiť“. „Správa je negatívna nielen pre MOL. Ide o dôkaz absolútnej nečitateľnosti vlády a parametrov investičného prostredia v krajine,“ citoval portál Patria.cz analytikov z KBC Securities.
Rastu nepomôžu
Podniky v Maďarsku budú od januára platiť tri rôzne sadzby daní. Desaťpercentná daň je pre firmy so základom dane do výšky 500 miliónov forintov (1,76 milióna eur), 19-percentná je pre firmy nad tento limit a 50-percentná bude pre energofirmy.
„Hoci dane pomôžu znížiť deficit, určite neprispejú k rastu ekonomiky a zlepšeniu prostredia pre podnikanie,“ vraví analytička Andrea Éltetőová z Maďarskej akadémie vied.
Ekonóm Kálmán Dezséri upozornil, že Orbánovi chýba systematický prístup. „Rieši deficit, tak príde s najjednoduchším riešením. Nezohľadňuje, či sú dane dlhodobo udržateľné.“
MOL oznámil, že v najbližších troch rokoch v Maďarsku investuje na rekonštrukcie miliardu eur. „Očakáva, že investíciami zníži daňové zaťaženie, pretože si ich odpíše,“ tvrdí Dezséri. Podľa neho by si MOL mohol znížiť efektívnu daňovú sadzbu na 15 percent.