BRATISLAVA. Ročne vyjde zo stredných a vysokých škôl u nás asi štyristo záchranárov. Je ich veľa, a tak majú problém sa uplatniť, tvrdí šéf sekcie zdravotníckych záchranárov Marián Hudák.
Niektorí z nich by však mohli namiesto sestier robiť na urgentných príjmoch nemocníc.
Presadiť to chce ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v novom výnose o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie v zdravotníckych zariadeniach.
Výnos je v pripomienkovom konaní a mal by platiť od konca tohto roku.
Tri sestry už nemusia byť
Nový výnos
Čo sa má zmeniť
Na urgentných príjmoch pre dospelých nebudú musieť byť po novom tri sestry, ale najmenej dve alebo jedna sestra a jeden záchranár.
V nemocniciach, kde je pediatrické, geriatrické, doliečovace, gerontopsychiatrické oddelenie či oddelenie dlhodobo chorých, má byť sociálny pracovník.
Nanovo sa určia aj maximálne počty pacientov na lôžkach, ktoré pripadnú na jedného lekára počas nočnej služby. Dnes ich je 100, po novom ich má byť najviac 120.
Dnes musia byť na urgentnom príjme nemocníc aspoň tri sestry.
Zvolenská navrhla, aby od budúceho roka nemocnici stačili na urgentnom príjme minimálne dve sestry alebo jedna sestra a jeden záchranár.
„Určite budú sestry chýbať,“ povedala šéfka komory sestier Mária Lévyová. Zmena podľa nej vznikla u záchranárov, ktorí sa nevedia presadiť. „Nemyslím si, že je to najlepšia cesta ich uplatnenia,“ dodala.
Hudák potvrdil, že zmenu iniciovali záchranári. Považuje za scestné, že záchranári môžu robiť len v sanitke, pritom dve tretiny posádok záchraniek sú podľa neho bez lekára.
V nemocniciach vidí pre záchranárov väčší priestor na uplatnenie.
Či je zníženie počtu personálu na urgentnom príjme dobrý nápad, povedať nevie, závisí to od konkrétnej nemocnice: „V Bratislave na Kramároch by mohol byť problém, na periférii to môže byť dosť.“
Viac ich môžu mať
Výnos stanoví minimálny počet personálu na urgentnom príjme. Nemocnice budú môcť mať viac zdravotných sestier, ak sa tak rozhodnú.
Zmenu víta aj Peter Ottinger z Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá združuje menšie nemocnice.
Neobáva sa jej ani FalckZáchranná, ktorá je najväčším poskytovateľom záchrannej služby.
„Vnímame to pozitívne,“ povedala hovorkyňa Alena Lacyková-Krčová. Toho, že by nemali dostatok záchranárov ochotných robiť v teréne, sa nebojí.
Ministerka vo výnose navrhla aj to, aby nemocnice, ktoré majú pediatrické či doliečovacie oddelenia, zamestnávali sociálneho pracovníka.
Zvýši sa tiež počet pacientov, ktorých bude môcť mať maximálne na oddelení lekár počas nočnej služby.