BRATISLAVA. Vláda nemá žiadnu možnosť zabrániť predaju košickej fabriky U. S. Steel, ak sa tak jej majiteľ rozhodne urobiť. Podľa exministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) však môže na celú transakciu vplývať „politicky a diplomaticky“.
Ešte v sobotu vyčítal SDKÚ, že premiéra Roberta Fica (Smer) nekritizuje za nečinnosť pri možnej zmene vlastníka U. S. Steelu v Košiciach, expremiér a bývalý predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Včera Fico oznámil, že sa stretne s prezidentom U. S. Steelu Davidom J. Rintoulom. Premiér dostal minulý týždeň list, v ktorom ho firma informovala, že dostala ponuky na odkúpenie, ktoré zvažuje.
Také je stanovisko spoločnosti aj po včerajšku. Tvrdí, že predaj sa zatiaľ neuskutočnil.
Predaj železiarní vyvoláva v Košiciach vtipy aj obavy.
Premiér: Prečo teraz?
Fico sa podľa jeho hovorcu Erika Tomáša dnes prezidenta U. S. Steelu spýta, nakoľko sú informácie o predaji relevantné. „Zároveň sa chce opýtať, prečo sa tak má stať po desaťročnom zvýhodnení v podobe daňových prázdnin a aký to bude mať vplyv na zamestnanosť v tomto podniku,“ povedal Tomáš.
U. S. Steel zamestnáva na východnom Slovensku 11-tisíc ľudí, previazaných je na ňu aj viacero subdodávateľov a menších podnikov.
Hneď po avizovaní predaja sa začal podľa jeho hovorcu Stanislava Jurikoviča o predaj zaujímať aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský. „Pán minister prijme veľvyslanca USA na Slovensku a stretne sa aj s prezidentom U. S. Steel Košice,“ povedal Jurikovič.
Minister hospodárstva to berie „veľmi vážne aj napriek tomu, že štát už oficiálne nemôže ovplyvniť kroky a plány amerického akcionára“.
Americké veľvyslanectvo v Bratislave nehrá podľa jeho hovorcu Matthewa Millera v transakcii žiadnu rolu, keďže ide o súkromného investora. „Môžem povedať, že U. S. Steel je príkladom korporátnej zodpovednosti na východnom Slovensku a veľkým partnerom našej ambasády,“ povedal Miller. Verí, že Slovensko zostane pre Spojené štáty „atraktívnou destináciou“.
Vyvstáva aj zaujímavá otázka, či SIS niečo neprespala, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
SIS: Úlohu si plníme
Ako pravdepodobný kupec košických oceliarní sa spomína firma Metinvest ukrajinského oligarchu Rinata Achmetova. Tá včera oficiálne poprela, že by závod kúpila od amerického U. S. Steelu.
Miškov si myslí, že o túto transakciu by sa mala zaujímať aj Slovenská informačná služba. Tá tvrdí, že si plní svoje povinnosti, ale nebude ich komentovať.
Dzurinda nechcel špekulovať, čo by predaj Ukrajincom znamenal. Vláda mala rokovať s fabrikou už dávno, dodal. „Teraz treba z pozície vlády urýchlene konať. Treba rokovať s vrcholovým vedením U. S. Steelu v Pittsburghu. Tak, ako som rokoval veľakrát aj ja,“ povedal.
Hovorca železiarní Juraj Bača povedal, že sa k politickým rokovaniam nechcú vyjadrovať.
Kto môže kúpiť košické železiarne
Akciový analytik by si tipol, že košickú fabriku kúpi Metinvest.
BRATISLAVA. Zo štyroch možných kupcov košických hutí sa najviac spomína ukrajinský Metinvest.
Ťažiarska firma, ktorá patrí ukrajinskému oligarchovi Rinatovi Achmetovovi, dodáva košickým oceliarňam železnú rudu z baní v Krivom Rogu. Ukrajinci by tak mohli ťažiť z prípadnej vertikálnej integrácie.
„Metinvest by si už nemusel robiť starosti s odbytom časti svojej produkcie,“ povedal Jiří Šimara, analytik spoločnosti Cyrrus. Ukrajinskú firmu považuje za najpravdepodobnejšieho kupca košických U. S. Steel.
To, že by novým majiteľom železiarní mohol byť Metinvest, odhaduje aj odborársky predák Mikuláš Hintoš. Ukrajinci si boli pozrieť fabriku už v júni.
Záujem by mohol mať aj ruský Evraz, ktorý má menšiu prevádzku v českých Vítkoviciach. Mohol by si chcieť posilniť pozíciu na európskom trhu.
Menej pravdepodobným kupcom je zadlžený ArcelorMittal. Akcionárom by totiž len ťažko vysvetľoval výhody takejto investície.
Nemecký ThyssenKrupp už dlhšie hovorí, že chce znížiť svoj podiel v oceliarskom biznise. Minulý týždeň povedal, že o košickú fabriku sa nezaujíma.
Marianna Onuferová