Francúzsko prišlo v januári o najvyšiu známku od S&P, v pondelok večer aj od agentúry Moody's.
BRATISLAVA. Ratingová agentúra Moody's znížila Francúzsku v pondelok večer najvyšší trojáčkový rating o jeden stupeň na Aa1 a ponechala mu negatívny výhľad.
Agentúra to zdôvodnila neistým fiškálnym vývojom druhej najväčšej európskej ekonomiky v dôsledku zhoršujúceho sa hospodárskeho výhľadu. Podľa agentúry sa tiež znižuje odolnosť krajiny proti možným otrasom eurozóny, pričom riziko dlhovej krízy stúpa.
Moody's tak vidí riziko v postupnej, ale trvalej strate konkurencieschopnosti krajiny, nepružnosti pracovného trhu, ako aj trhu tovarov a služieb. Informovali o tom agentúra Reuters a obchodný portál Saxo Bank.
Francúzska ekonomika v tomto roku stagnuje, v treťom štvrťrtoku rástla medziročne podľa Eurostatu len o 0,1 percenta HDP. Nezamestnanosť dosiahla už 13-ročné maximum.
Zdvihnutý prst aj pre Hollanda
Francúzsko prišlo ešte v januári o najvyšší rating od agentúry S&P, rovnako ho vtedy stratilo aj Rakúsko. O mesiac neskôr Moody's zmenil Francúzsku výhľad jeho dlhodobých záväzkov na negatívny, no krajine ešte ponechal trojáčkový rating.
Terajší francúzsky prezident François Hollande, ktorý bol v tom čase v opozícii, to označil za neúspech svojho predchodcu Nicolasa Sarkozyho.
„Tento trest znamená neúspech jeho päťročného funkčného obdobia,“ povedal v tom čase Hollande. „Už nie sme v prvej línii,“ dodal Hollande krátko pred prezidentskými voľbami. Teraz je v podobnej situácii.
Agentúra Bloomberg pripomína, že od prevzatia úradu v máji tohto roka Hollande tlačí na Nemecko, aby urobilo viac pre ukončenie dlhovej krízy v eurozóne, zatiaľ čo jeho vláda sa doma zameriava na zvyšovanie daní.
Minulý mesiac sa francúzska vláda rozhodla, že získa 20 miliárd eur cez vyššie dane od bohatých ľudí a veľkých firiem. To jej má pomôcť znížiť deficit pod tri percentá HDP v roku 2013. V tomto roku má krajina dosiahnuť deficit na úrovni 4,5 percenta.
Moscovici: To je trest za minulosť
Francúzsky minister financií Pierre Moscovici v reakcii na krok Moody's podľa denníka Le Monde povedal, že agentúra na jednej strane uznáva silnú kontrolu verejných financií krajiny, je však znepokojená rastom v eurozóne a nedostatkom štrukturálnych reforiem.
„To je trest za minulosť a za nedostatok reforiem zo strany tých, ktorí odišli pred nami, je to tiež podnet na to, aby sme vykonali rýchlo reformy, pre ktoré sme sa rozhodli a ktoré nás povedú správnym smerom: k stabilizácii rozpočtu, stabilizácii eurozóny a k vytvoreniu paktu konkurencieschopnosti," povedal Moscovici.
Minister financií podľa Le Monde tiež poznamenal, že Moody's dala krajine rovnaký rating ako S&P, ktorý Francúzsku umožnil „žiť s nízkymi úrokovými sadzbami počas mnohých mesiacov". Úročenie 10-ročných vládnych dlhopisov Francúzska postupne kleslo, momentálne je na úrovni dvoch percent.
Agentúra Fitch, ktorá patrí do trojice hlavných ratingových agentúr, stále hodnotí Francúzsko najvyššou známkou.