Časť zľavy z doplatku za lieky od lekárne ide dnes do poisťovne. Po novom ju získa už len pacient. Môže to byť riziko pre verejné financie.
Agentúrnu správu sme o 19:20 nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) chce lekárňam povoliť, aby mohli dať pacientom zľavu z doplatku na lieky na úkor svojej marže.
Bude na lekárni, či túto možnosť využije a akú výšku zľavy dá. Zľava však nemôže presiahnuť polovicu z doplatku.
Šéf Inštitútu pre finančnú politiku Martin Filko vidí v tomto návrhu riziko pre verejné financie. „Budeme o ňom s ministerstvom diskutovať,“ povedal.
Lekárne ukazujú na Pentu
Zvolenská chce, aby zmena platila od januára. Včera ju schválil zdravotnícky výbor parlamentu. „Potrebujeme aj takéto rýchle riešenia,“ vraví.
Zmena má byť súčasťou reformy liekových zákonov, v ktorej sa zakážu vernostné zľavy v lekárňach.
Slovenskú lekárnickú komoru návrh prekvapil. Jej viceprezident Ondrej Sukeľ za ňou vidí tlak Penty.
„Myslíte si, že je náhoda, že si ministerka spraví tlačovku chvíľu po Pente a zrazu je všetko tak, ako Penta chce?“ Nemôžu však podľa neho povedať, že im to Penta zaplatila. „Možno to nie je korupcia, ale iný obchod,“ povedal. Pripomenul zavedenie jednej poisťovne.
Skupina Penta vlastní najväčšiu sieť lekární Dr. Max aj poisťovňu Dôvera. Tvrdí, že za navrhnutými zmenami nie je. „Na prvý pohľad to nepovažujeme za pozitívne zmeny. Sme za zachovanie vernostných systémov,“ povedal hovorca Martin Danko.
Ani zástupcovia siete Dr. Max vraj s ministerkou o zmene nerokovali. „Ministerstvo si spätne priznalo pochybenie pri návrhu na zrušenie vernostných systémov a cez poslancov koriguje kroky,“ dodal Niku Sina z Dr. Max.
Čo všetko vláda mení pri predpisovaní liekov? Pozrite si zmeny >>>
Zlé pre verejné financie?
Zľavy lekární
Ako sa zmenia
Vernostné zľavy:
dnes sa delia na tretiny, dve tretiny získa pacient, jednu poisťovňa, profitujú tak aj verejné financie. Znižuje to aj možnosť lekárne ovplyvňovať doplatok.
Návrh ministerky:
zľava sa nebude deliť, celú získa pacient. Lekárne môžu výrazne ovplyvniť doplatok a môže sa tým znížiť snaha firiem o čo najnižšiu cenu.
Pre siete bude podľa Sukeľa zmena výhodnejšia, ako je vernostný systém, proti tomu komora bojovala. Lekárne totiž nebudú musieť zľavu deliť. Dnes z nej dve tretiny získa pacient, jednu poisťovňa. Šetria sa tak aj verejné zdroje.
Ak prejde Zvolenskej návrh, celú zľavu získa pacient. To sa Filkovi nepáči. „Je to horšie ako vernostný systém,“ pridáva sa Tomáš Szalay z HPI. Takto nastavené zľavy budú podľa Dušana Zachara z INEKO deformovať tvorbu cien liekov platených z verejných zdrojov.
Farmaceutické firmy podľa Zachara nebudú vôbec alebo budú menej motivované súťažiť o výšku doplatku znížením cien liekov v štandardnom procese.
„Dohodnú sa s lekárňami na zľavách, čo im prinesie väčšie benefity a pacientom vyššie zľavy,“ povedal. Z verejných peňazí pôjde viac, ako keby sa zachoval dnešný systém.
„Je to dobrý nápad, ale nie pre zdravotné poisťovne ani pre pacientov,“ povedal exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý zavádzal pomerný systém. Ten pri znížení ceny pre pacienta znížil aj cenu pre poisťovne.
Zajac si myslí, že zo zmeny budú profitovať farmaceutické firmy a lekárne: „S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou možno predpokladať, že občan nič neušetrí a poisťovniam narastú výdavky.“
Zvolenská nepovedala, prečo nemôže ísť časť zľavy do poisťovní. Návrh odôvodnila situáciou, keď „pacienti prestávajú mať na svoje lieky“.
Čo napísal šéf Inštitútu pre finančnú politiky o zľavách v lekárni. Pozrite si jeho starší text.