Za to, že americký investor chce odísť zo Slovenska, môže podľa premiéra Fica zlá privatizácia za Dzurindu.
Agentúrnu správu sme o 19:35 nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico si od šéfa košickej fabriky koncernu U. S. Steel Davida J. Rintoula aj osobne vypočul, že americký investor naozaj zvažuje odchod zo Slovenska. O predaji fabriky sa už špekuluje týždeň.
Fico sa dozvedel, že definitívne rozhodnutie o predaji ešte nepadlo. Kto chce fabriku kúpiť, premiér ani Rintoul nekomentovali.
Predaj železiarní vyvoláva v Košiciach vtipy aj obavy.
Zmluvy boli pripravené?
Americký koncern už mal podľa informácií SME pripravené zmluvy na predaj košickej huty firme Metinvest.
Ľudia ukrajinského oligarchu Rinata Achmetovova však mali v poslednej chvíli zmeniť podmienky obchodu. U. S. Steel mal preto začať opäť rokovať o nových podmienkach.
„Američania nie sú ničím nútení predať železiarne, môžu vyjednávať. Zmluva sa môže podpísať dnes, ale nemusí sa podpísať ani o týždeň,“ povedal SME zdroj oboznámený s rokovaniami, ktorý nechcel byť menovaný.
Fico povedal, že sa bojí o to, ako sa bude správať nový majiteľ. Za podstatné považuje, aby neprepúšťal. „Najlepšie by bolo, keby U. S. Steel zostal na Slovensku pre stabilitu tejto spoločnosti,“ mieni Fico.
Kto za odchod môže?
Čo sa dohodlo
Rok 2000
- U. S. Steel mal prevziať dlhy VSŽ voči bankám za zhruba 325 miliónov dolárov a voči štátu za 15 miliónov dolárov,
- za hutníckú časť VSŽ zaplatil 60 miliónov dolárov,
- zaviazal sa, že investuje 700 miliónov dolárov do rozvoja fabriky,
- získal daňové prázdniny, ktoré sa skončili v roku 2008.
To, že americký investor chce od nás odísť, je podľa Fica výsledok zlej privatizácie za vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ). Tvrdí, že firmám dávala dobré podmienky a keď ich využili, odchádzajú do lepšieho prostredia.
Fico však priznal, že so šéfom železiarní hovoril aj o prísnych požiadavkách, ktoré má na oceliarske firmy v Únii Brusel. Znevýhodňujú ich totiž oproti konkurencii z Ukrajiny, Číny či Brazílie.
Dzurinda Ficovi pripomenul, že v roku 1998 boli VSŽ v rukách Alexandra Rezeša a 28 európskych bánk žiadalo ich bankrot.
„Dokázali sme nájsť investora, ktorý nielen zaplatil, ale v ďalších rokoch veľa investoval a modernizoval,“ povedal Dzurinda.
Podľa neho sa začínajú potvrdzovať chybné rozhodnutia tejto vlády, napríklad zmeny v Zákonníku práce a zvyšovanie daňového zaťaženia firiem.
Dzurindu prekvapilo aj to, ako neskoro Ficova vláda vstúpila do rokovaní s U. S. Steelom. „Ale hovorí sa, že nikdy nie je neskoro,“ dodal.
Fico tvrdí, že túto informáciu dostal až koncom minulého týždňa. „Teraz odchádzajú, ako ich máme zastaviť? Čo im mám dať plot okolo fabriky a nepustiť ich?“ pýta sa.
Ak by sa U. S. Steel predsa len rozhodol zostať, vláda je pripravená rokovať s touto spoločnosťou o podmienkach ďalšieho pôsobenia na Slovensku. „Ja si však skôr myslím, že už sú rozhodnutí,“ podotkol Fico.