BRATISLAVA. Dá sa totiž podľa neho očakávať, že jednotlivé krajiny si budú klásť podmienky, aby získali viac prostriedkov na oblasti, ktoré považujú za prioritné.
Povedal to v utorok poslancom počas rokovania parlamentného výboru pre európske záležitosti. Prioritou Slovenska však podľa neho bude pri rozpočte únie dosiahnuť dohodu.
"Niekedy sa aj takáto metóda používa pri vyjednávaní, ale ja sa chcem tak správať na summite, aby vznikla dohoda," tvrdí Fico.
Mimoriadny summit o rozpočte, ktorý začne vo štvrtok, pritom nasleduje po tvrdých vyjadreniach najmä zo strany Veľkej Británie, ktorá spolu s ďalšími čistými prispievateľmi do rozpočtu únie žiada výrazné škrty vo výdavkoch.
Kým Európska komisia pôvodne navrhovala rozpočet prevyšujúci 1 bil. eur, skupina krajín vyžadujúcich škrty chcela jeho skresanie až o 200 mld. eur.
Aktuálny návrh komisie hovorí o škrtoch na úrovni zhruba 75 mld. eur, čo však taktiež znamená významný zásah do politiky súdržnosti.
Prioritou Slovenska na rokovaniach v Bruseli tak bude podľa premiéra predovšetkým dosiahnuť dohodu na rozpočte s čo najnižšími škrtmi oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie. Zároveň bude Slovensko podľa Fica žiadať, aby prípadné škrty boli rozložené rovnomerne medzi všetky politiky.
"Bojíme sa toho, že ak tieto škrty budú urobené, že budú urobené predovšetkým na úkor politiky súdržnosti Ak majú byť nejaké škrty, musia ísť na úkor všetkých politík Európskej únie," konštatuje premiér.
Ďalšou prioritou Slovenska pri rozhovoroch o rozpočte bude podpora reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky tak, aby sa rozdiely medzi priamymi platbami pôdohospodárov zo starých a nových členských krajín únie dorovnávali rýchlejšie.
Podľa Fica je správne, že tieto rozdiely sa pomaly stierajú, slovenská vláda by však chcela v tomto smere vidieť ešte rýchlejšie tempo.
Treťou oblasťou, na ktorú sa chce predseda vlády pri rokovaniach o návrhu európskeho rozpočtu sústrediť, je financovanie vyraďovania blokov atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Kým totiž celkové náklady podľa neho dosahujú 400 mil. eur, návrh, s ktorým prichádza Európska komisia, hovorí iba o 115 mil. eur.
Fico chce teda dosiahnuť, aby sa zdroje na vyraďovanie bohunických blokov navýšili aj z ďalšieho balíka peňazí, ktorý je určený na vyraďovanie jadrových zdrojov pre viacero krajín únie.
Základnou prioritou však podľa premiéra Fica musí byť dosiahnutie dohody. Objem škrtov, o ktorých lídri únie hovoria, totiž podľa neho zodpovedajú len jednej desatine jej hrubého domáceho produktu. Ak by sa únia na tomto nedokázala dohodnúť, bol by to podľa Fica veľmi zlý signál do sveta.
Aj keď pripustil, že niektorým krajinám by nedohoda a teda rozpočtové provizórium vyhovovalo, pretože v porovnaní so súčasným rozpočtom by im podľa návrhu mali zdroje klesnúť, Slovensko by si malo v každom prípade polepšiť.
"Sme krajina, ktorej vyhovuje dohoda a chceme ju dohodnúť už na tomto summite. Ak Európa neukáže schopnosť sa dohodnúť, tak je to zlé,“ dodal.
Dohoda na rozpočte únie na roky 2014 až 2020 by zároveň umožnila vláde pripraviť si programové dokumenty na nasledujúce obdobie.
Podľa Fica v nich však možno čakať menej operačných programov ako v súčasnosti. Kabinet bude pritom bojovať za to, aby sa európske zdroje mohli napriek vyjadrenému nesúhlasu komisie aj v ďalšom období využívať aj na financovanie infraštruktúry v školstve a zdravotníctve. Práve tieto programy totiž na Slovensku patrili medzi najúspešnejšie.