LONDÝN, BRATISLAVA. Stratu 2,3 miliardy eur interné mechanizmy najväčšej švajčiarskej banky UBS nezachytili, maklér v banke Kweku Adoboli sa musel k najväčšiemu podvodu britskej histórie sám priznať.
Keď londýnsky súd nad jeho nekontrolovateľným obchodovaním vyniesol rozsudok, stál za lavicou obžalovaných so sklonenou hlavou. Desaťčlenná porota ho dnes odsúdila na sedem rokov vo väzení.
32-ročný rodený Ghančan zneužil svoje postavenie a nebezpečnými transakciami spôsobil banke finančnú stratu. Sudca Brian Keith podľa denníka The Financial Times jeho odsúdenie komentoval ako „veľkolepý pád pôvabu pod tiahou obvinení“.
Ohrozil 12 miliárd dolárov
Maklér obchodoval s terminovanými kontraktmi akciových indexov S&P 500, Dax a EuroStoxx. Sudca tvrdil, že maklér sa správal ako „arogantný gambler“. Mal oprávnenie riskovať maximálnu stratu do výšky 100 miliónov dolárov, ale počas nepovolených obchodov v lete roku 2011 ohrozil banke až 12 miliárd dolárov.
Adoboli patril k tzv. tímu Delta 1. Tak sa označujú prestížne skupiny maklérov, ktorí obchodujú s najsofistikovanejšími finančnými derivátmi. Robil fiktívne obchody, ale nepozmeňoval účtovníctvo, preto porota nepreukázala jeho cieľ osobného obohatenia.
Psychické problémy
Právnici obhajobu bankára položili na dvoch pilieroch: banka vraj nútila svojich zamestnancov, aby viac zarábali za každú cenu. Adoboli tvrdil, že urobil všetko v prospech banky, ktorú „miloval ako svoju rodinu“. Jeho kolegovia nad operáciami zatvárali oči, vedenie banky obchody neriešilo, kým banke prinášali zisk. Obhajcovia chceli obmäkčiť súd aj tým, že Adoboli trpel syndrómom vyhorenia a nad obchodmi stratil psychickú kontrolu.
Maklér riskantné obchody maskoval, strata sa prehlbovala a na nepríjemné otázky z vedenia banky už v lete roku 2011 nedokázal odpovedať. Jeho obchody preveril účtovník William Steward, podľa ktorého Adoboli bol autorom „pyramídy podvodov, ktoré sa zrútili“.
Nátlak a dôkazy nezniesol a 14. septembra sa priznal. Cez obed odišiel domov a cez email sa priznal. Nasledujúci deň bol zatknutý, tesne predtým na svojom profile na Facebooku napísal: „Potrebujem zázrak“.
Minulý rok sa vtedy ešte obvineného bankára nepriamo zastal jeho otec na dôchodku v Ghane. Pre denník The Daily Telegraph povedal, že jeho syn "urobil chyby z nesprávneho úsudku".
O týždeň odstúpil aj šéf banky Oswald Grübel na vlastnú žiadosť. Do UBS, ktorá sa topila v stratách, prišiel po 37 rokoch z konkurenčnej Credit Suisse. Trvalo mu len pol roka, aby podľa televízie Bloomberg dokázal banku vyviesť z rekordnej straty opäť do zisku, a prilákať množstvo nových klientov.
Banka plánuje prepúšťať
Škandál sa stal posledným klincom do rakvy investičného bankovníctva, ktoré chce UBS obmedziť. Koncom októbra oznámila, že prepustí 10-tisíc zamestnancov. V treťom štvrťroku vykázala stratu 2,17 miliardy švajčiarskych frankov kvôli mimoriadnym nákladom súvisiacim s reštrukturalizáciou a zadlžením podniku.
Prípad Adoboliho sa nápadne podobá na prípad francúzskeho makléra Jérôme Kerviel, ktorý v roku 2008 spôsobil francúzskej banke Société Générale stratu 4,9 miliardy eur. V októbri tohto roka odvolací súd v Paríži potvrdil rozsudok, ktorým súd prvej inštancie v roku 2010 poslal 35-ročného bankára na tri roky do väzenia.
Prípad vypukol po tom, čo banka oznámila, že Kerviel využil interné informácie o jej bezpečnostnom systéme a vykonal bez jej vedomia neautorizované finančné transakcie. Kerviel sa nakoniec priznal a rovnako ako Adoboli povedal, že nadriadení o transakciách vedeli, dokonca ho v tom povzbudzovali.