1.Povinné investície
U. S. Steel zvažuje odchod aj pre ekologickú politiku Bruselu. Vyhlásil to po stretnutí so šéfom košickej huty premiér Robert Fico.
To, akým množstvom síry, dusíka či ťažkých kovov môžu veľké továrne znečistiť ovzdušie, má prísnejšie regulovať nová eurosmernica o priemyselných emisiách.
Americký U. S. Steel mal pritom na rozdiel od konkurentov z Európy menšie možnosti na ovplyvňovanie jej podoby cez lobistov.
Slovensko má smernicu schváliť tento rok. Železiarne v Košiciach by museli minúť za dva roky asi pol miliardy dolárov, aby nové limity emisií od roku 2016 spĺňali. Za jedenásť rokov pritom U. S. Steel nalial v Košiciach do zelených projektov 596 miliónov dolárov.
Smernica preto výrazne zoškrtá zisky fabriky, ktorá za posledné štyri roky zarobila Američanom 426 miliónov eur. Náklady majú zmierniť eurofondy na roky 2014 až 2020, z ktorých by mohli fabriky povinné zelené investície platiť.
2.Kvóty už nie sú grátis
Niektorí vládni úradníci SME povedali, že rozhodnutie koncernu ovplyvnil aj nový systém obchodovania s emisnými kvótami.
Kým doteraz sa povolenky na vypúšťanie oxidu uhličitého prideľovali grátis, od budúceho roka si ich budú závody musieť kupovať. Štát chce tak zarobiť zhruba 100 miliónov eur ročne.
Brusel žiada, aby sa z peňazí platili projekty na znižovanie emisií, čím by sa vrátili firmám peniaze cez zelené projekty. Smer ich chce použiť na znižovanie deficitu, čo sa podnikateľom nepáči.
Európska komisia navyše pripúšťa, že pre novú povinnosť môžu niektoré veľké podniky z Európy odísť. Od vlád preto chce, aby napríklad košickej hute či Duslu Šaľa dotovali zvýšené náklady na elektrickú energiu.
Koľko peňazí dá štát na dotácie, envirorezort nespresnil.
3.Preč z Európy
Americký oceliarenský koncern chce svoj biznis sústrediť viac na USA a Áziu, sťahuje sa preto z Európy.
Už začiatkom roka predali Američania oceliareň v Srbsku, tamojšia vláda kúpila stratovú fabriku za symbolický dolár, aby zabránila hromadnému prepúšťaniu.