Štát zruší možnosť odkladu podávania daňových priznaní do konca júna.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Kto si požiada v budúcom roku o odklad daňového priznania za rok 2012 o tri až šesť mesiacov, pravdepodobne neuspeje.
Ministerstvo financií už totiž nachystalo pozmeňovací návrh k novele zákona o dani z príjmov, ktorá túto možnosť zruší. Vláda to dala ministrovi financií Kažimírovi v stredu aj za úlohu. O novele zákona rokuje parlament.
Posledný termín: marec
Fyzické osoby aj firmy budú podávať daňové priznania do konca marca. Stratia tak možnosť predĺžiť si tento termín na základe vlastného rozhodnutia.
Pri podávaní priznania za rok 2011 pritom stačilo, že to oznámili daňovému úradu do konca marca.
Výnimku dostanú zrejme iba daňovníci, ktorí majú aj príjmy zo zahraničia, čo tvoria aspoň 20 percent ich zdaniteľných príjmov.
Oznámenie o predĺžení termínu na podanie daňového priznania podalo v tomto roku k 16. aprílu podľa Finančného riaditeľstva zhruba 95-tisíc daňovníkov. Vlani ich bolo takmer 75-tisíc.
Daňový poradca Roman Konrád tvrdí, že občania či firmy túto možnosť využili často preto, že na začiatku roka majú veľa administratívnych povinností. Platí sa daň z nehnuteľností, motorových vozidiel, dávajú sa dokopy rôzne výkazy.
„Sú aj také spoločnosti, ktoré nemajú príjmy zo zahraničia, ale sú s ním prepojené a čakajú na rôzne dokumenty napríklad od materskej spoločnosti,“ hovorí Konrád.
Odklad využívajú aj také firmy, ktoré majú na začiatku roka veľa objednávok.
Požiadavky samospráv
S požiadavkou, aby sa zrušila možnosť posunúť si termín podania daňového priznania, sa na vládu obrátili aj samosprávy.
Šéf Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč to vysvetlil tým, že samosprávy dostávajú z ministerstva financií neskoro daňovú prognózu a dosť ťažko dokážu prispôsobiť predpokladanému vývoju daňových príjmov svoje rozpočty.
Podstatnú časť príjmov obcí tvorí práve výnos dane z príjmov. Obce už žiadali, aby im vláda zvýšila podiel z tohto výnosu pre rok 2014 z terajších 65,4 percenta na pôvodnú úroveň 70,3 percenta.
Ministerstvo financií s tým nesúhlasí, menej by zostalo štátnemu rozpočtu.
Vláda v stredu o tom nerokovala. Dohoda je taká, že spôsob financovania samospráv sa určí na základe auditu ich kompetencií, ktorý má byť hotový do konca júla 2013.