BRATISLAVA. Bývalá podpredsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Tatiana Behrová bude ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi radiť pri verejnom obstarávaní.
Pre agentúru SITA to v stredu potvrdila Lucia Garajová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra. Príchod Behrovej podľa rezortu vnútra nesúvisí s jej odchodom z Úradu pre verejné obstarávanie.
Behrová odišla z postu podpredsedníčky na ÚVO ku koncu októbra bez vysvetlenia, pričom vo funkcii vydržala tri a pol mesiaca.
Predtým bola poradkyňou bývalej premiérky Ivety Radičovej. Podľa neoficiálnych informácií mala mať Behrová nezhody s predsedníčkou úradu Zitou Táborskou.
Úrad pre verejné obstarávanie odmietol spájanie odstúpenia svojej podpredsedníčky s vlastnými reformnými opatreniami.
Behrová sa totiž vzdala funkcie na základe vlastného rozhodnutia a bez akéhokoľvek odôvodnenia. Úrad takisto kategoricky poprel tvrdenia o korupčnom potenciáli na úrade a dištancoval sa od nich.
Podľa denníka Hospodárske noviny (HN) Behrová by mala neskôr riadiť centrálne verejné obstarávanie.
S takýmto spôsobom nákupu tovarov, služieb, ale i prác, počíta návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravilo práve ministerstvo vnútra. Opozícia kritizovala, že rezort vnútra bude riadiť centrálne obstarávanie.
Ministerstvo vnútra zdôvodňuje centrálne nakupovanie predovšetkým šetrením finančných prostriedkov, ktoré by mali priniesť nové pravidlá.
"Štát by mal obstarávať efektívnejšie a mal by získať najlepšiu protihodnotu za to, čo zaplatí. Centrálne sa budú obstarávať len tovary, služby a stavebné práce bežne dostupné na trhu tak, ako to bolo možné aj doteraz. Ostatné si bude obstarávať každý rezort sám," uviedla pre agentúru SITA Garajová.
Podľa ministerstva vnútra ide o veľmi efektívny spôsob obstarávania predovšetkým tých komodít, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie plynulého chodu rezortov.
Centrálna obstarávacia organizácia bude spadať pod rezort vnútra aj z dôvodu, že veľmi úzko súvisí aj s projektom ESO, ktorého primárnym cieľom je zefektívnenie výkonu miestnej štátnej správy.
"Je to dobrý nápad, aj keď v niektorých prípadoch to môže viesť k opačnému efektu," upozornil v HN na riziká Peter Kunder z Aliancie Fair-Play.
Ak sa malé zákazky spoja do jedného megatendra, podľa neho hrozí, že sa do neho zapoja len jedna či dve veľké firmy a cena sa potom môže paradoxne zvýšiť.
Nepozdáva sa mu ani to, že centrálne nakupovať bude štát cez ministerstvo vnútra. Pri veľkých súťažiach totiž podľa Kundera rastú korupčné tlaky. Na centrálnu obstarávaciu agentúru bude mať podľa Kaliňáka vplyv aj ministerstvo financií.