BRATISLAVA.
Posledná novela Zákonníka práce sprísňuje definíciu závislej práce tak, aby jednoznačnejšie nebolo možné nahrádzať pracovné pomery respektíve dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru inými formami zmluvných vzťahov – tzv. “zamestnávaním na živnosť” respektíve zmluvami podľa Občianskeho zákonníka.
Jednoznačné uzavretie pracovnej zmluvy si podľa novely vyžaduje vzťah, ak ide o prácu vykonávanú: vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v mene zamestnávateľa, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom a za mzdu alebo odmenu.
Poslaneckí asistenti podľa exministra práce a poslanca za SaS Jozefa Mihála nespĺňajú minimálne dva z vymenovaných dôvodov.
"Nekonajú v mene zamestnávateľa, ale samostatne a nemajú presne stanovený pracovný čas," vysvetlil. Mihál nepozná poslanca, ktorý by asistentom presne určil, odkedy dokedy majú byť v kancelárii.
Asistenti sú v tomto zmysle podľa neho na voľnej nohe, týkajú sa ich skôr termíny, dokedy majú vypracovať zadané rešerše či analýzy. A aj keď na prvý pohľad to môže vyzerať, že pracujú v mene poslanca, konajú samostatne a pri stretnutiach sa predstavujú svojím menom.
Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník hovorí, že od uhla pohľadu záleží aj posudzovanie vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca.
Niekedy asistent môže byť v podriadenej pozícii, keď ho poslanec dôsledne vyťažuje presne zadanými úlohami, ale veľakrát ide o voľný vzťah.
"Napríklad ja niekedy zadávam úlohy a organizujem prácu asistentov, ale očakávam a nechávam im priestor aj na ich vlastnú aktivitu, iniciatívu a nápady," priblížil Kaník.
Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň pripomína, že poslanci veľakrát majú niekoľkých asistentov, ktorí túto činnosť vykonávajú iba ako vedľajší úväzok popri inom zamestnaní alebo činnosti.
Asistenti podľa neho navyše nevykonávajú prácu, ale poskytujú služby a nekonajú v mene poslanca, ale za seba a na vlastnú zodpovednosť. Vzťah medzi poslancom a asistentom považuje za rovnocenný.
Asistent zároveň môže podľa Martvoňa posúvať služby ďalším osobám, ktoré ich pre asistenta spravia ako subdodávku.
"Ak má napríklad asistent spraviť analýzu z oblasti, v ktorej sa nevyzná, môže ju dať vypracovať inej osobe a zaplatiť jej za ňu," vysvetlil.
Podobne ako slovenskí poslaneckí asistenti pôsobia aj národní asistenti europoslancov. Ak by teoreticky mali asistenti poslancov pracovať ako radoví zamestnanci, Kancelária NR SR by ich podľa zákona mala vyberať vo výberovom konaní, čo by znamenalo, že by si poslanci nemohli zvoliť asistentov sami, uzatvára poslanec za Smer-SD.