BRATISLAVA. Premiér Robert Fico aj včera vyčítal Dzurindovej vláde podmienky, za akých predávala firmy investorom, ktorí zvažujú odchod zo Slovenska. Ku kritike ho naštartoval možný odchod amerického investora z košických železiarní.
To, že aj Ficova vláda rozhodla o investičných stimuloch za viac ako 120 miliónov eur pre niekoľko firiem, za problém nepovažuje. „Sú tu preto, aby sme lákali nových investorov, vytvárali sa nové miesta,“ povedal.
Za koľko sa predali VSŽ
Predaj košických železiarní však Fico včera označil za „hlúpu, zlú privatizáciu, ktorá hrubo poškodila záujmy Slovenskej republiky“.
Mikuláš Dzurinda mu už viackrát cez médiá pripomenul, že koncom 90. rokov boli VSŽ v rukách Alexandra Rezeša a bankoví veritelia žiadali ich bankrot.
U. S. Steel prebral v roku 2000 dlhy nesolventných oceliarní voči bankám za 325 miliónov dolárov aj 15 miliónov dolárov, ktoré dlhovali štátu. Uhradil aj 60 miliónov eur v hotovosti za hutnícku časť košickej firmy. Zaviazal sa tiež, že do roku 2003 zaplatí 25 až 75 miliónov dolárov akcionárom VSŽ.
Americký investor sa tiež dohodol, že za desať rokov preinvestuje vo firme aspoň 700 miliónov dolárov. Od vlády dostal daňové úľavy za viac ako 400 miliónov dolárov.
Suma, ktorú preinvestoval, bola nakoniec takmer dvojnásobne vyššia. Postavil napríklad galvanizovňu.
V košickej fabrike dnes pracuje zhruba 11 000 ľudí.
Príklad z inej firmy
Premiér si ako príklad nevýhodného predaja za prvej Dzurindovej vlády našiel aj nemenovanú firmu.
„Zahraničný investor kúpil polovičku v štátnej firme vrátane manažérskej kontroly za 170 miliónov eur. Kúpna cena sa mu vrátila za tri roky. Ďalších sedem rokov mal kompletne pod kontrolou celý podnik vrátane polovičky zisku a teraz odchádza a ide ho predať za 330 miliónov,“ povedal Fico.
Podľa jeho opisu by mohlo ísť o akcie Stredoslovenskej energetiky. V nej údajne predáva 49-percentný podiel s manažérskou kontrolou francúzska Electricité de France.
Záujemcom by podľa kuloárov mal byť, tak ako pri akciách Slovenského plynárenského priemyslu, Energetický a průmyslový holding (EPH) vo vlastníctve Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínského.
K obchodu či k sume 330 miliónov eur, ktorú spomína premiér, sa však firmy nevyjadrili.
Rovnako sa Úrad vlády jasne nevyjadril k informáciám SME, že premiér Fico opäť otvára možnosť štátneho odkúpenia 49 percent akcií SPP.