BRATISLAVA.
Tieto platby má blokovať menšina členských štátov únie, ktoré nesúhlasia s dohodou na opravenom rozpočte Európskej únie (EÚ) na rok 2012, čo bolo zároveň dôvodom, prečo uviazli 13. novembra aj rokovania o budúcoročnom rozpočte únie na mŕtvom bode.
Komisia by mala nový návrh rozpočtu na budúci rok predstaviť v piatok 23. novembra.
"Niektoré členské štáty v Rade nie sú ochotné splniť vlastné sľuby. Snažia sa nasmerovať EÚ na cestu deficitného rozpočtu. Takto mohli postupovať doma - a konali tak pričasto a príliš dlho, ale tento parlament takéto konanie na úrovni EÚ nepripustí," vyhlásil predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
Počas rozpravy s cyperským predsedníctvom Rady EÚ a Komisiou poslanci z rôznych politických skupín adresovali blokujúcim členským štátom podľa správy Európskeho parlamentu rovnakú výčitku.
Komisia by mala predložiť nový návrh rozpočtu na rok 2013 v piatok, 23. novembra. Rokovania medzi parlamentom a Radou sa následne rozbehnú nanovo s cieľom schváliť vzájomnú dohodu počas plenárneho zasadnutia v dňoch 10. až 13. decembra.
"Rozpočet EÚ je dôležitým nástrojom na prekonanie krízy. Samotní lídri členských štátov ho nazvali katalyzátorom pre tvorbu pracovných miest a hospodársky rast. Nerozumiem teda, prečo súčasne navrhujú škrty. Ak chceme škrtať, škrtajme tam, kde to nebude mať negatívne následky na obyvateľov EÚ," uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
Podľa jej kolegyne Anny Záborskej požiadavka členských štátov, aby inštitúcie EÚ zoškrtali svoje výdavky, je prejavom populizmu.
"Bolo by nezodpovedné, ak by sa obeťou tohto populizmu stali programy podpory študentskej mobility a výskumu. Faktom totiž je, že rozpočet EÚ tvorí len 1% európskeho hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo rozpočty členských štátov z neho odkroja až 44 %. Navyše, členské štáty rozhodujú až o 80 % európskeho rozpočtu," povedala Záborská.