Nová forma poskytovania úverov umožní vyhnúť sa bankám. Prináša možnosť úroky si vyjednať, ale aj vyššie poplatky.
BRATISLAVA. Nepotrebujete banky, ak si medzi sebou dokážete požičať za výhodných podmienok. S takým heslom oslovujú záujemcov o úvery aj investorov firmy, ktoré umožňujú priame požičiavanie si peňazí medzi ľuďmi – peer-to-peer (P2P) úvery. Obchody prebiehajú cez virtuálne aukcie na internete.
U nás sa táto forma pôžičiek uchytila pred niekoľkými týždňami. V Česku funguje asi rok a vo Veľkej Británii už od roku 2005.
„Záujem o systém predčil naše očakávania. Dostali sme žiadosti o úvery za tri milióny eur,“ hovorí Svetlana Krulj z webu Žltý Melón. Úver v priemernej výške 2000 eur poskytli zatiaľ len 30 klientom.
Viac rizikoví žiadatelia
Táto forma úveru môže osloviť ľudí, ktorým banky odmietli dať úver alebo od nich žiadali vysoké úroky. Väčšina z nich je tak odkázaná na nevýhodné úvery od nebankových inštitúcií.
Fakty
Ako vznikli
Kolektívne pôžičky rozbehla v roku 2005 britská firma Zopa,
svetovým lídrom je americký Lending Club, ktorý funguje od roku 2007, poskytol pred mesiacom pôžičky za miliardu dolárov (návratnosť 12 %),
v Česku pôsobia len rok portály Bankerat a Finx,
u nás od októbra Žltý Melón (úvery od 500 do 5000 eur).
Web, ktorý sprostredkúva úvery formou aukcií, záujemcom formálne ponúka, aby si úroky vyjednali. Po registrácii im posúdi scoring, teda záväzky a príjmy a zaradí ich do ratingovej skupiny.
Odporučí im aj úrokovú sadzbu, za ktorú by mali žiadať o bezúčelový úver na aukcii, no limit je do 5000 eur.
Pôžičky poskytujú investori, teda ľudia s voľnými prostriedkami, ktoré chcú zhodnotiť. Z ponuky aukcií vyberajú tie, ktoré ich zaujali a do ktorých chcú investovať.
Záujemcovi o úver môžu ponúknuť celú sumu, ktorú potrebuje, alebo len časť. Investor určí aj úrok, aký by za pôžičku chcel, no nesmie byť dvojnásobne vyšší ako odporúčaná sadzba. Až dlžník sa rozhodne, či ponuku prijme.
Pri 20 investíciách za 50 eur s úrokom 15 percent na dvojročný úver ročne dostane 581,84 eura. Portál mu odpočíta 5,82 eura za správu investícií, teda percento.
Poplatky platí aj dlžník: 4,5 percenta z úveru. Pri 1500 eurách to je teda 67,50 eura.
Úroky podobné banke
Slabosťou systému sú nízka dôveryhodnosť a vyššie riziká. „Portál nemá priamy prístup do úverových registrov a nebude vedieť dostatočne vyhodnotiť bonitu žiadateľov,“ tvrdí Maroš Ovčarik z Finančnej hitparády. Výpis z registra si môže zabezpečiť dlžník sám, stojí štyri eurá.
Úroky sa pohybujú od deväť do 14 percent a sú podľa Ovčarika porovnateľné s bankami. „Poplatok za poskytnutie pôžičky je však bezkonkurenčne najvyšší,“ dodal.
Riziká so splácaním úveru v plnej miere znáša investor. Portál odporúča, aby si peniaze rozložil do viacerých aukcií. Pri meškaní splátok vyrubí sankciu desať eur, osem pre investora, dve eurá pre portál. Pri nesplácaní, ktoré trvá viac ako 90 dní, prichádza rad na advokátov a exekútorov.
Kontrola takejto formy požičiavania peňazí je nejasná. Slovenská obchodná inšpekcia tvrdí, že sa na ňu nevzťahuje zákon o spotrebiteľských úveroch, preto ju nekontroluje. Dohľad má podľa nej na starosti Národná banka Slovenska, no tá na otázky neodpovedala. Na webe Žltý Melón je uvedené, že jeho činnosť nespadá pod dohľad NBS.