Slovenskí novinári, ktorí sú v delegácii, sa mali pôvodne ubytovať v hoteli na dva dni, ráno dostali pokyn zbaliť sa a čakať.
Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
BRUSEL. Premiér Robert Fico nerád rokuje v noci. A rád o tom hovorí. Na októbrovom summite i na tom terajšom.
„Čo to je za nezmysel začať summit večer o deviatej, ako keby nás chceli unaviť a za každú cenu dotlačiť do rozhodnutia, už som niekoľkokrát protestoval proti tomu,“ povedal slovenský premiér novinárom v lietadle pred príchodom na summit.
Rokovania do rána
Podobne sa sťažoval i na októbrovom summite, keď sa rozhodlo o vytvorení bankovej únie. Hnevalo ho, že rokovania trvajú hodiny až do skorého rána, lebo premiéri sami tvoria text dohody.
„Text má byť pripravený expertmi a premiéri majú rozhodnúť politicky, či ho prijmú alebo nie,“ povedal vtedy na tlačovej konferencii.
Zakaždým premiér opakuje, že na summit prichádza potom, čo celý deň pracuje. Vstáva o šiestej, má rokovania doma a potom odlieta do Bruselu, kde sa nikdy vopred nevie, koľko summit potrvá.
„Celý deň pracujete a potom máte rozhodovať o miliardách, takto to nemá význam, premiéri ani nemajú dostatok informácií a sú pod obrovským tlakom,“ hovorí Fico.
Od vypuknutia finančnej krízy sa však v Bruseli inak nerokuje. Oficiálna večera lídrov je vždy naplánovaná na dve hodiny a potom má nasledovať tlačová konferencia.
Rokovania však trvajú do skorých ranných hodín a lídri prijímajú kľúčové rozhodnutia unavení. Rovnako unaveným novinárom potom vysvetľujú, čo sa v Bruseli dohodlo.
Prečítajte si tiež, ako prebiehal prvý deň summitu.
Iba raz za sedem rokov
To, že bitka o bilión eur na terajšom summite bude tvrdá bolo jasné ešte skôr, než sa summit vo štvrtok začal. „Budú to dlhé a náročné rokovania. Našťastie trvajú len raz za sedem rokov,“ povedal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.
Oficiálne mal summit trvať dva dni, do piatku. Britský premiér David Cameron, ktorý chce blokovať dohodu o rozpočte, si podľa britských novinárom zabalil tričká do nedele. Fico sa na summit o sedemročnom rozpočte na roky 2014 až 2020 zbalil do soboty, ale chce odísť hneď ako bude jasné, že sa lídri nevedia dohodnúť.
Slovenskí novinári, ktorí sú v delegácii, sa mali pôvodne ubytovať v hoteli na dva dni, ráno dostali pokyn zbaliť sa a čakať. Hneď ako bude jasné, že dohoda nebude, slovenská delegácia odchádza. Premiér spí najradšej doma.
Merkelová pripustila ďalší summit
Podľa Merkelovej sú jednotlivé vyjednávacie pozície členských štátov príliš vzdialené od dosiahnutia nejakého uspokojivého konsenzu.
BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová po príchode na druhý deň rokovaní lídrov EÚ o úniovom rozpočte na roky 2014 - 2020 uviedla, že neverí v možnosť, že sa premiéri a prezidenti členských štátov dohodnú ešte dnes na dlhodobom rozpočte.
"Neverím, že sa nám podarí na tomto kole rokovaní dospieť tam, kde chceme dospieť, čiže k spoločnému stanovisku," vyhlásila kancelárka po príchode do budovy Európskej rady v Bruseli, kde dnes druhým dňom pokračuje mimoriadny summit EÚ.
Konsenzus je ďaleko
Podľa Merkelovej sú jednotlivé vyjednávacie pozície členských štátov príliš vzdialené od dosiahnutia nejakého uspokojivého konsenzu.
"Vždy som hovorila, že by nebolo nič dramatické na tom, keby sme považovali tento deň za akúsi prvú etapu. A ak budeme potrebovať druhú etapu rokovaní, tak venujme tomu dostatok času," zhodnotila situáciu na summite Merkelová.
V stredu, deň pred začatím mimoriadneho summitu EÚ, nemecká kancelárka verejne pripustila možnosť uskutočnenia dodatočného rozpočtového summitu EÚ, ktorý by sa mohol konať niekedy začiatkom budúceho roka.
Skončili po polnoci
Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy ukončil prvý deň rokovaní o dlhodobom rozpočte EÚ krátko po polnoci, keď národným delegáciám rozdal návrh o novej výške škrtov na programové obdobie 2014 - 2020. Ten predvídal celkové škrty vo výške 80 miliárd eur.
Lídri EÚ sa dnes doobeda mali prihlásiť Van Rompuyovi s výhradami alebo pripomienkami k novému návrhu. Podľa zdrojov z diplomatického prostredia mal Van Rompuy najmenej desať bilaterálnych rokovaní s národnými delegáciami, vrátane českej.
Slovenský premiér Robert Fico túto možnosť nevyužil a podľa jeho slov je Slovensko po úvodnej štvrtkovej etape rokovaní viac-menej spokojné s finančnými vyhliadkami v rámci budúceho rozpočtu únie.
TASR