Rozdelenie takmer bilióna eur medzi štáty Únie má vyriešiť ďalší summit. Slovensko by mohlo dostať viac peňazí pre chudobnejšie regióny, likvidáciu atómových blokov v Bohuniciach aj na poľnohospodárstvo.
Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Európski lídri sa po dvoch dňoch rokovaní nedohodli na sedemročnom rozpočte Európskej únie na roky 2014 až 2020. Dohoda o tom, kam pôjde takmer bilión eur, sa tak odkladá na budúci rok na februárový summit Únie.
Dostali by sme viac
Premiér Robert Fico však z Bruselu odchádzal naladený lepšie, než vo štvrtok prichádzal.
Ak by totiž prešli posledné návrhy predsedu Európskej rady Hermana van Rompuya, dostalo by Slovensko viac peňazí, ako malo zo sedemročného rozpočtu na roky 2007 až 2013. „Boli by sme druhou najspokojnejšou krajinou po Estónsku,“ povedal po skončení summitu.
Viac peňazí by sme dostali na chudobnejšie regióny a na poľnohospodárstvo. Dvojnásobnú sumu by sme získali na likvidáciu dvoch blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Namiesto 105 miliónov má Slovensko po summite sľúbených 200 miliónov. „Bol by to fantastický úspech,” povedal Fico. Tvrdí, že sme presadili svoje požiadavky, pretože sme vnímaní v Bruseli pozitívne.
Slovenský premiér, ktorý má, ako sám hovorí, vždy pokazenú náladu, keď ide rokovať do Bruselu, pochválil európskych lídrov. „Nikto sa už nevyhráža vetom, to je obrovský pokrok,” povedal.
Fica hnevá, že že nočné summity riešia to, čo patrí expertom.
Ubrali doprave a vede
V hre ostáva posledný návrh predsedu Európskej rady Hermana van Rompuya, ktorý ráta na sedem rokov so sumou 972 miliárd eur, čo je 1,01 percenta hrubého domáceho produktu.
Škrty ostali na výške 75 miliárd eur, zmeny sa urobili v tom, na čo peniaze pôjdu. Rompuy zobral 13 miliárd na vedu a výskum a tiež dopravné projekty. Osem miliárd pridal na poľnohospodárstvo a 10 miliárd pridal na pomoc chudobnejším regiónom.
Dohodu o rozpočte chceli blokovať Briti, nakoniec začali konštruktívne rokovať. Podľa Fica preto, že doterajší návrh sedemročného rozpočtu je o 20 miliárd nižší, než je predchádzajúci sedemročný rozpočet.
Reči o európskej solidarite sú prázdne, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Únia potrebuje dohodu
Podľa Fica Únia nevyslala svetu dobrý politický signál, ale časovo to neohrozuje dohody Slovenska o čerpaní z eurofondov.
„Škoda, že Únia neukázala, že je schopná prijímať komplikované rozhodnutia, ale nie sme pod časovým tlakom,“ povedal s tým, že dohody s Európskou úniou o čerpaní uzatvárame v júni a v júli.
Podľa expertov Únia potrebuje dohodu o rozpočte, aby mohla ďalej fungovať.
„Ak by sa to nepodarilo ani na ďalšom summite, bude mať rozpočet na základe posledného roka prechádzajúceho sedemročného rozpočtu, ale toto ustanovenie nie je vyskúšané, takže praktické dôsledky nie sú plne jasné,“ hovorí pre SME ekonomický analytik bruselského Centra pre európsku politiku Fabian Zuleeg.
V bruselskom výbore regió〜nov sú ešte pesimistickejší. „Neistota ohľadom budúceho rozpočtu môže spôsobiť vážne problémy miestnym a regionálnym orgánom. Odloženie dohody bude viesť k veľkým oneskorením v plánovaní na roky 2014 - 2020 zo štrukturálnych fondov,“ povedal pre SME šéf tlačového oddelenia výboru Serafino Nardi.
Prečítajte si tiež, ako prebiehal prvý deň summitu.